השר הרצוג והמל'ל הביאו לאישור ועדת העבודה והרווחה: אלפי ילדים שנכותם לא הוכרה עד היום יזכו לקבל קצבת נכות

21.12.2009

 

שר הרווחה והביטוח הלאומי הביאו לאישור ועדת העבודה והרווחה:

אלפי ילדים שנכותם לא הוכרה עד היום - יזכו לקבל קצבת נכות

 

הרצוג: "זו בשורה לאלפי משפחות שנאלצות להתמודד עם נטל טיפולי כבד מנשוא, הנובע מגידול ילדים עם נכויות ובעיות התפתחותיות קשות"

 

אחרי שנים של מאבקים ציבוריים ומשפטיים אישרה היום וועדת העבודה והרווחה של הכנסת את הצעת שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, והביטוח הלאומי במסגרתה יזכו אלפי ילדים נכים שנכותם לא הוכרה עד היום, לקצבת נכות של הביטוח הלאומי.

 

יובהר, כי מדובר בילדים שנכותם לא נכללה בקריטריונים הקבועים בתקנות הביטוח הלאומי לצורך קבלת הקצבה. עקב זאת נקלעו אלפי משפחות למצוקה כלכלית ונפשית קשה, לתסכול ולחוסר אונים.

 

מהלך זה, מהווה יישום של חלק חשוב במסקנות ועדת פרופ' אשר אורנוי משנת 2000, אשר כבר אז המליצו על מתן קצבאות לקבוצות נוספות של ילדים נכים.

 

על פי התקנות החדשות יזכו כ-2,500 ילדים להשלמה של קצבת הנכות לילד נכה. מקצתם אינם מקבלים שום קצבה ומרביתם מקבלים אך סכומים נמוכים. מדובר בילדים הסובלים מנכות קשה ובין היתר כאלה שלוקים בהפרעות התפתחותיות קשות, בעיקר פיגור בינוני וקשה, ילדים עם מחלות כרוניות הזקוקים לטיפול רפואי מיוחד ומתמשך כמו: מתן עירויים, מושתלים, טיפול אימונוסופרסיבי, ילדים בעלי חוסר תפקוד של הגפיים ועוד.

 

השר הרצוג שהוביל בשנתיים האחרונות מאבק עיקש להסרת המכשול, ואפשר אחרי מאבקים של שנים להוביל לפריצת דרך אומר: "במשך עשר שנים ממתינות משפחות לילדים נכים לאישור תקנות אלו. במשך שנים אלו הם נאלצו להתמודד עם נטל טיפולי כבד מנשוא, הן מבחינה כספית והן מבחינת ההתמודדות הרגשית המתלווה לטיפול בילד הנכה. אישור התקנות הוא תוצאה של הסכמה עם משרד האוצר ועבודה מאומצת שנעשתה במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי. זוהי בשורה נהדרת לאלפי משפחות, שנפלו בין הכיסאות וממתינות שנים לסיוע מוצדק, ראוי והוגן מהמדינה".

 

מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני אומרת:"זהו צעד חשוב במימוש המטרה שלנו להכניס ילדים נוספים למעגל הזכאות ע"פ המלצות ועדת אורנוי ואנו מברכים על כי המאמצים הרבים שהושקעו נשאו פרי. נמשיך ונעקוב אחר יישום התוכנית שיש בה צדק חלוקתי".

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ חיים כץ אמר: "חיכינו לתקנות הרבה זמן. נשעה כאו מהלך היסטורי. ברור שלא ניתן לרצות את כולם אבל ברור כי פתחנו סדק בקיר שבמהלך הזמן נרחיב אותו. כל הטבה עבור ילדים שהגורל פגע בהם מבורכת".

 

פרופ' אשר אורנוי, אשר נכח בדיון וכאמור עמד בראש הוועדה שהמליצה על אישור התקנות לפני כעשור אמר: "בשבילי זה יום חג. במהלך העשור ניסו שרי רווחה רבים להוביל לאישור התקנות ללא הצלחה. אני מברך את השר הרצוג על הישגו. סעיפי התקנות שאושרו היום מכסים את כל הבעיות הרפואיות הקשות שילדים רבים לוקים בהם ושדורשים טיפול מיוחד".

 

גמלת ילד נכה ניתנת כיום לפי הוראות חוק הביטוח הלאומי להוריהם של כ-20,000 ילדים הלוקים בנכויות קשות ביותר.

 

תקנות אורנוי - פירוט לקויות

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית