השר בן אליעזר בועידת ישראל לעסקים: מיצוב ישראל בשורה הראשונה של המדינות המתפתחות - ידרוש אחריות כלכלית, חברתית, סביבתית ומדינית

י"ט כסלו תש"ע

6 דצמבר 2009

 

השר בן אליעזר בועידת ישראל לעסקים: מיצוב ישראל בשורה הראשונה של המדינות המתפתחות - ידרוש אחריות בתחום הכלכלי, אך גם אחריות חברתית, סביבתית ומדינית

 

§        בדיון בנוגע להצטרפות ישראל ל-OECD, אמר שר התמ"ת כי זו השנה הראשונה בה החוב הציבורי בישראל יהיה נמוך ממוצע המדינות החברות בארגון

§        "המשרד שם לו למטרה להיכלל בקבוצת 15 המדינות המובילות ברמת התוצר לנפש תוך עשור, תוך עידוד המעבר מהתעשייה המסורתית לתעשייה המתקדמת וקידום מעמדם של העובדים, המעסיקים והצרכנים"

§        "שיעור ההשקעה במו"פ בישראל גבוה פי 2 ו-3 מהמקובל באירופה"

§         "צמיחה כלכלית לשם צמיחה בלבד ללא תמורה חברתית בצידה מחטיאה את המטרה: עלינו להוריד את שיעור העוני בלפחות ב-50% כדי להגיע לממוצע של ה-OECD ולטפל בשיעור הילדים העניים שהוא כמעט פי 3 מהממוצע של הארגון

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, נאם הערב (א') בועידת ישראל לעסקים של העיתון "גלובס", במסגרת פאנל "ישראל בשערי ה-OECD". להלן עיקרי הדברים:

 

"במאי 2010, אם הכול ילך כשורה, בשעה טובה - ישראל אמורה להתקבל כחברה מלאה בארגון ה-OECD הכולל את 30 המדינות המפותחות בתבל. משרד התמ"ת היה הראשון אשר כבר לפני שנים הצביע על הפוטנציאל הרב הטמון בהצטרפות לארגון, והאמת היא שע"פ כל האינדיקאטורים הכלכליים המקובלים היינו צריכים להיות שם כבר מזמן. אבל על זה נאמר טוב מאוחר מאשר אף פעם.

 

"מדינת ישראל תגיע למעמד עם מוניטין ושבחים רבים על חוסנה הכלכלי. בשנים האחרונות הציגה המדינה התפתחות כלכלית מרשימה וגם את המשבר העולמי צלחנו עם פגיעה מינימאלית יחסית לשאר המדינות המפותחות.

 

אמנם הצמיחה בישראל השנה תהיה סביב האפס, אבל נתון זה טוב לאין שיעור מממוצע הצמיחה השלילי ב-OECD ובארה"ב. יחס התוצר לנפש בישראל עומד על כ-27,500 דולר במונחי כוח קניה, גבוה יותר מ-8 מדינות החברות ב-OECD, וכאשר יתפרסמו בעוד כמה שבועות נתוני הצמיחה של 2009 יש לישראל סיכוי לעבור לפחות עוד מדינה אחת בארגון.

 

במקביל זו תהיה השנה הראשונה בה החוב הציבורי בישראל יהיה נמוך מממוצע ה-OECD. מי היה מאמין כי שיעור החוב בישראל יהיה נמוך משמעותי מזה של מדינות כגון ארה"ב, אנגליה ויפן.

 

"מכת האבטלה לא פסחה על ישראל, אולם גם בנושא זה מצבנו טוב יחסית, בעוד שבארה"ב ובאירופה מתמודדים עם שיעור אבטלה של כ-10%, שיעור אבטלה בישראל הינו 7.8% ואני מקווה שמגמת הירידה שחזינו בה בתקופה האחרונה תמשיך ותתחזק.

 

ישראל יכולה להיות גאה גם בשיעור ההשקעה במו"פ, אשר גבוה פי שתיים ושלוש מהמקובל באירופה. נתונים מעודדים נוספים נוכל למצוא בנושאים חשובים כמו השקעות הון סיכון, חדשנות או מספר הפטנטים לנפש. במלים אחרות מצבנו כלל וכלל לא רע, עד שיש כמה ציניקנים במשרדי הטוענים כי במאי הקרוב ה-OECD צריך להצטרף לישראל...

 

"ההצטרפות ל-OECD אינה רק לשם היוקרה, למהלך השלכות פרקטיות כמו החברות בועידת ההשקעות הזרות, ה-FDI שמשמעותה ירידה פוטנציאלית בריבית הנדרשת מישראל על הלוואות והנפקות אג"ח בשוק הפיננסי הבינלאומי. בנוסף, לישראל תהיה גישה לידע ולניסיון אשר נצבר בארגון ובמרכזי המחקר שלו. אנו גם צופים כי עשרות כלכלנים, סטטיסטיקאים ומומחים שונים מישראל יצטרפו לשורותיו כעובדים מן המניין, דבר אשר יחזק את השפעתנו ויגביר את יוקרתנו.

 

צודק ידידי הנגיד מר סטנלי פישר הטוען שלהצטרפות לארגון גם סיבה חינוכית, שכן ישראל תאלץ לנהוג בהתאם לנורמות המקובלות במדינות המפותחות בעולם, כמו מחויבות לשיפור השרות והמינהל הציבורי על כל דרגיו, החל מתהליך בנית תקציב דרך קבלת החלטות ושקיפות וכלה בשיפור השרות לאזרח. כבר בהכנה להצטרפות נדרשנו לבצע מהלכים כגון הצטרפות לקוד המלחמה בהלבנת הון, אמנת איסור מתן שוחד במכרזים וסחר בינלאומי וצעדים נוספים המסייעים לניהול משק כלכלי תקין.

 

"משרד התמ"ת פועל במרץ במאמץ להשלמת הצטרפותה של ישראל לארגון. המשרד מוביל 6 מתוך 18 ועדות הקבלה לארגון, עשרות פקידי משרדי משתתפים מדי שנה בועדות ובועדות המשנה הרבות של הארגון. במשרדי מחלקה מיוחדת העוסקת בנושא, כולל כל מנהלי היחידות האחראים על נושאי תעשייה ועבודה העוקבים באופן שוטף אחר המלצות הארגון המתפרסמות חדשות לבקרים. לכשנתקבל לארגון, נמנה נציג בכיר בשגרירות המיוחדת שתוקם ליד ה-OECDאשר יטפל בנושאים הכלכליים.

 

משרד התמ"ת בראשותי אמון על הובלת הכלכלה החברתית בישראל, עידוד צמיחה והבאה לפיתוח בר קיימא של המשק בכלל והפריפריה בפרט. המשרד שם לו למטרה להיכלל בקבוצת 15 המדינות המובילות ברמת התוצר לנפש תוך עשור, וזאת תוך עידוד המעבר מהתעשייה המסורתית לתעשייה המתקדמת וקידום מעמדם של העובדים, המעסיקים והצרכנים.

 

בתפיסת עולמי, צמיחה כלכלית לשם צמיחה בלבד ללא תמורה חברתית בצידה מחטיאה את המטרה, וטומנת בחובה סכנה חברתית לטווח הארוך. יש לרתום את עגלת הכלכלה לצורכי החברה ולא להפך. לכן, חשוב מאד שבמקביל לחתירה להישגים כלכליים נפעל לצמצם את אי-השוויון בהכנסות, להורדת שיעור העוני בלפחות ב-50% כדי להגיע לממוצע של ה-OECD ונטפל בשיעור הילדים העניים שהוא כמעט פי 3 מהממוצע של הארגון.

 

"חשוב לזכור, הצטרפותנו לארגון משליכה על מעמדה של ישראל במשפחת העמים. עם ההתחזקות במעמדנו מגיעה גם מחויבות ואחריות. ניתן לראות בזה מבחן בגרות שצלחנו, ואנו נצטרך ללמוד ולשנות את דפוס החשיבה העצמי שלנו ממדינה מתפתחת למדינה מפותחת ומובילה - כך גם העולם ישפוט אותנו.

 

"רבותיי, ישראל מעולם לא זכתה לעודף סימפטיה מהעולם, אולם נדמה כי בתקופה האחרונה אנו נמצאים תחת עיניים בוחנות גם בקרב ידידותינו בעולם. אנו צריכים להיות ערוכים לכך שמיצובה של ישראל בשורה הראשונה של המדינות המפותחות יביא עימו גם דרישה לאחריות, לא רק בתחום הכלכלי, אלא גם אחריות חברתית, סביבתית ומדינית - בתוך גבולותינו ואל מול שכנינו.

 

לסיום, כאשר כל העולם מוחא כף לתעשייה הישראלית - הגיע הזמן שגם אנו נדע להעריך את מה שיש לנו פה בבית. אני מזמין את מאות האורחים המכובדים המשתתפים בוועידה לסור ולבקר בביתן "כחול-לבן" של התעשייה הישראלית המציג באולם הסמוך. אני קורא לכולכם לבחור כחול לבן - יש לנו על מה להיות גאים".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית