מחר: ממשלת ישראל בגרמניה

י"ב כסלו תש"ע

29 נובמבר 2009

2009-0154-4335

השר בן אליעזר ידון עם שר הכלכלה ושרת החינוך והמדע הגרמנים בדרכים להעמקת שיתופי הפעולה הכלכליים

 

 

 שר התמ"ת: גרמניה וישראל זוכות לקרבה מיוחדת בתחומי הביטחון והכלכלה | גרמניה - שותפת הסחר השלישית של ישראל אחרי ארה"ב וסין | בשנת 2008 הסתכם הייצוא מישראל ב-1.5 מיליארד יורו והייבוא מגרמניה ב-2.7 מיליארד יורו | בשנה האחרונה התמודדו המדינות עם המשבר הכלכלי העולמי וחלה ירידה של כ-16% במאזן הסחר שבין המדינות - למרות זאת יצאו לדרך מספר פרויקטים משותפים בין המדינות | המדען הראשי בתמ"ת ומשרד המדע הגרמני תומכים בכ-12 פרויקטים משותפים בשנה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם משלחת של שרי ממשלה ייצאו מחר (ב') לישיבת ממשלה משותפת בגרמניה. במסגרת זו ייפגש שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, עם שר הכלכלה הגרמני, ריינר ברדרלה (Rainer Brüderle) וכן עם שרת המדע והחינוך, ד"ר אנט שוואן (Annette Schava). השר בן אליעזר ימשיך לביקור של יממה בג'נבה לכנס השרים השביעי של ארגון הסחר העולמי, שם ייפגש עם מספר שרי סחר מקבילים וינאם בעצרת הכללית של הכינוס.

 

רה"מ בנימין נתניהו אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי "מחר אנחנו יוצאים, אני וקבוצת שרים, לביקור של יום אחד בגרמניה. הביקורים האלה נקבעו עוד בזמן הממשלה הקודמת על ידי הקאנצלר אנגלה מרקל שהציעה שממשלת ישראל וממשלת גרמניה ייפגשו מדי שנה. הביקור הקודם היה פה בארץ, הביקור הנוכחי יהיה בברלין. אנחנו נדון בשורה של נושאים, כל שר במשרדו. בביקור הזה שני נושאים עומדים בראש סדר היום. הראשון זה הנושא המדיני - ביטחוני שיש לו השלכות חשובות על יכולות המגן של מדינת ישראל. גרמניה היא שותפה נאמנה במאמצים גדולים מאוד גם לקדם את השלום וגם לחזק את הביטחון. הנושא השני הוא בכל הקשור לאנרגיה חליפית ומציאת חלופות לנפט והגנת הסביבה".

 

השר בן אליעזר אמר לקראת צאתו כי "כחבר ותיק בממשלת ישראל וכחבר קבינט מדיני-בטחוני, אני מעריך מאוד את הידידות הקרובה שיש בין ישראל לגרמניה. שתי המדינות, במיוחד בתקופת ההנהגה של הקאנצלרית מרקל, זוכות ליחסי קרבה ושיתוף פעולה בכל התחומים, בעיקר אלו הביטחוניים והכלכליים. לגרמניה תפקיד חשוב ומרכזי בתיווך באזורנו ובקידום השלום, והיא זוכה לאמון רב על ידי הציבור הישראלי בשל עמדתה העיקשת בשנים האחרונות נגד הטרור".

 

בנושא הכלכלי, אמר השר בן אליעזר כי במפגשים עם השרים הגרמניים אנו מתכוונים לדון בהעמקת והרחבת היחסים הכלכליים בין המדינות, במיוחד בשיתופי פעולה במחקר ופיתוח, וכן בנושא טכנולוגיות מים ואנרגיות מתחדשות. "גרמניה וישראל הן שותפות סחר טבעיות, כמו גם כלכלות המשלימות זו את זו. היחסים הכלכליים בין המדינות הם חזקים ומגוונים. עם זאת, אנחנו צריכים להמשיך ולחפש את דרכים חדשות על מנת לקדם עוד יותר את השותפות הייחודית גרמניה-ישראל כדי לעמוד באתגרים של המאה ה-21".

ישראל וגרמניה התמודדו שתיהן עם המשבר הכלכלי העולמי, כתוצאה מכך חלה ירידה של כ-16% במאזן הסחר שבין המדינות. למרות זאת ראו אור מספר פרויקטים משותפים בין המדינות, כמפורט בהמשך.

 

יחסי כלכליים בין ישראל לגרמניה - רקע

 

§        סחר
גרמניה הנה שותפת הסחר השלישית של ישראל אחרי ארה"ב וסין. ישראל הנה שותפת הסחר השנייה של גרמניה במזרח התיכון, אחרי הערב הסעודית (כאשר עיקר הסחר נובע מאספקת נפט).
לישראל ולאיחוד האירופאי יש הסכם סחר חופשי במסגרתו מתנהל גם הסחר בין ישראל וגרמניה. בין שתי המדינות קיים הסכם למניעת כפילות מס. בשנת 2008, ישראל ייבאה טובין וסחורה בעלות 2.7 מיליארד יורו מגרמניה, בעיקרם סחורות סופיות באיכות גבוהה (כגון מוצרים כימיים, פלסטיקה ומוצאי ברזל, וכן מכונות וכלי רכב). בתקופה הזו ישראל ייצאה טובין וסחורה עם ערך סופי של 1.5 מיליארד יורו, בעיקר מוצרי היי-טק, כימיקלים ומכונות. עקב המשבר הכלכלי, נפח המסחר ירד בשנת 2009, אולם כבר ניתן לראות סימני התאוששות.

§         שת"פ במחקר ופיתוח
בשנת 2000 נחתם הסכם בין משרד החינוך והמחקר הגרמני לבין משרד המדען הראשי במשרד התמ"ת וכן משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי. מסמך זה מהווה את הבסיס לשת"פ בנושא פרויקטים במו"פ. הסכם זה מאגד בתוכו ביוטכנולוגיה, לייזר וטכנולוגיות אופטיות, מים וטכנולוגיות סביבתיות וכן טכנולוגיות מתחום הביטחון.
לכבוד יום העצמאות ה-60 לישראל, גרמניה וישראל הכריזו על שנת 2008 כשנת המדע, ובכך חיזקו את הקשר ההדוק בנושא זה בין המדינות.
בין משרד המדע הישראלי למשרד המדע הגרמני קיים שת"פ פורה כבר למעלה מ-30 שנה. הפרויקטים העיקריים מתמקדים בתחום המחקר הרפואי, טכנולוגיות מים למיניהן, סביבה, מחקר בתחום האנרגיה וביטחון פנים.
המדען הראשי במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה ומשרד המדע הגרמני תומכים בכ-10-12 פרויקטים משותפים בשנה בעיקר בתחומי הביוטכנולוגיה, ביטחון פנים וטכנולוגיות מים.
מסגרת המו"פ לתאגידים, מעודדת שת"פ במו"פ תעשייתי בין ישראל לתאגידים בין לאומיים (
MNCs). התוכנית מכילה את הסיכונים הגבוהים והעלויות הגבוהות הטמונות בפיתוח היי-טק, עם החברות השותפות. פרויקטים מתחום המו"פ בין ה-MNC’s לבין חברות ישראליות, המאושרות ע"י משרד המדען הראשי, יכולות לקבל תמיכה כספית של עד כ-50% מהסכום המאושר לחברה הישראלית להוצאות המו"פ. התוכנית מיושמת כבר על ידי מספר תאגידים בין לאומיים כגון Oracle, IBM, Alcatel- Lucent, Microsoft וגם Sun Microsystems.

 

תאגידים גרמניים אשר חתמו על התוכנית:

Deutsche Telekom- חתמה בשנת 2007 על הסכם הבנות בנושא מחקר ופיתוח עם המדען הראשי. החברה ייסדה בשת"פ עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב מרכז מחקר משותף. החברה השקיעה עד כה כ-16 מיליון USD. זהו מרכז ה-R&D הראשון שלה מחוץ לגרמניה. באוקטובר 2009, החברה הכריזה שצפויה להכפיל את ההשקעות שלה בישראל, זאת כדי להגדיל את פעילות המו"פ שלה בישראל ועל מנת להשקיע בחברות ישראליות.

Mereck KGaA- חתמה על MOU עם המדען הראשי בשנת 2007 שבעיקרו מתמקד בשת"פ עתידי עם חברות סטארט אפ חדשניות. בשנת 2009 התאגיד חתם על חוזה עם חברת QLight Nanotech Ltd., תת חברה של "יישום", חברה מסחרית של האוניברסיטה העברית. המטרה הינה לעבוד על חלקיקי- נאנו עבור טכנולוגיות תצוגה חדשניות.

B. Braun Melsungen AG.- חתמו על MoU בנושא R&D בשנת 2009 בשת"פ עם המדען הראשי.

 

שת"פ בתחום ההכשרה התעסוקתית:

גרמניה וישראל חוגגות 40 שנה של שת"פ מוצלח בתחום הנ"ל בשנה זו. תוכנית משותפת זו בין משרד התמ"ת הישראלי לבין משרד החינוך והמדע הגרמני כוללים סדנאות וביקורי הכשרה, חילופי מומחים, פרוייקטים בילאטרלים וסמינארים וכן גם הכשרת המדריכים ומומחים במכללות ותעשייה. בשנים האחרונות התקיימו סדנאות ופרוייקטים משותפים בתחומים רבים ביניהם:, ICT, אנרגיות מתחדשות ומים, טכנולוגית- מיקרו וכן יזמות וחדשנות.

 

מבחר השקעות גדולות של חברות גרמניות בישראל:

Siemens AG- ביצעה את ההשקעה הסולארית הראשונה שלה בישראל השנה, על ידי רכישת 40% מממניות „Arava Power Company Ltd.“ עבור 15 מיליון USD. בנוסף חתמו שתי החברות על הסכם כללי לבניית תחנות כוח סולאריות עם קיבולת המסתכמת ב 40 מגה- וואט. באוקטובר 2009, Siemens רכשה את חברת "סולל סולאר" בעבור 418 USD המפתחת מפעל סולארי טרמי.

חברת הבת של Siemens, Siemens Israel Ltd.- הינה משקיע זר מרכזי בישראל. מאז הקמתה ב- 2000, החברה חיזקה באופן קבוע את נוכחותה בשוק הישראלי ומעסיקה כיום כ-500 עובדים מקומיים. לדוגמה, Siemens מעורבת בפרויקט הרכבת הקלה בתל- אביב יחד עם השקעות אפריקה- ישראל.

Jenoptik AG- במרץ 2009, החברה המתמקדת באלקטרוניקה אופטית ייסדה פרויקט משותף עם חברת "דגש" הישראלית שתספק ללקוחות ישראלים את העיצוב והמכלול של המודלים האופטו- מכאניים.

SAP AG- פעילים בישראל מאז שנת 1991. מעבדת מו"פ פועלת בשני אתרים, רעננה וכרמיאל. SAP Labs Israel הינו מרכז הפיתוח הרביעי בגודלו של החברה בעולם, המעסיק יותר מ-700 עובדים. עד כה, SAPהשקיע יותר מ- 400 מיליון יורו בישראל.

Software AG- מפתח ה-software השני בגודלו בגרמניה פתח מרכז ישיר בישראל בשנת 2005 עם רכישת המפיץ הישראלי SPL software. החברה רכשה מאז הרבה חברות ישראליות בהיקף השקעה כולל של מעל מ-100 מיליון USD בשנים האחרונות ונמצאת כרגע במו"מ עם אוניברסיטת בן- גוריון לפתיחת מרכז R&D שם.

Diamler AG- פעילה בישראל דרך קרן הון סיכון בתחומי התקשורת, IT, תחבורה ואלקטרוניקה. מאז 2003 חברת הבת של Diamler: MTU Friedrichshafen מקיימת משרד הישראל.

Henkel AG- רכשה 50% ממניות החברה הכימית סוד"ב- 1996. היא מעסיקה בישראל 150 עובדים עם מחזור של כ- 150 מיליון USD.

RWE AG- מחזיקה ב- 25% ממניות החברה הישראלית ארדן תעשיות על ידי חברת בת Starkstrom.

Bayer AG- השקיעה בשנת 1999 כ- 4 מיליון יורו בקרנות הון סיכון המתמקדות בסטארט אפים ישראלים מתחום הביו-טק, כימיקלים, sofware והנדסת תהליכים.

Alfred Neven DuMont, מפיץ גרמני, חיזק את יחסיו האישיים ארוכי הטווח עם ישראל ע"י רכישת רבע מבעלות חברת ההוצאה לאור "הארץ" בשנת 2006.

 

חברות ישראליות בגרמניה:

יותר מ-100 חברות ישראליות התמקמו בגרמניה, ביניהן אגרסקו, נטפים וחברות היי-טק כמו צ'קפוינט, ECI, אלאדין, מג'יק, טבע ואורד. בשנים האחרונות פעילויות של חברות ישראליות בסקטור הנדל"ן הגרמני גדלו באופן משמעותי. חברות עמו אפריקה- ישראל בע"מ, שיקום ובינוי וגזית גלוב וכן אנשי עסקים פרטיים כמו עדי קייזמן ויגאל אהובי גם מאוד פעילים.

 

עסקאות עכשוויות חשובות:

הצלחתן של חברות ישראליות בשוק הגרמני כולל החלטת Deutsche Telekom להוסיף את ECI Telecom לתוכנית ב-"Next Generation Factory" לעדכון כל הרשתות.

בסוף 2008 חברת התרופות הישראלית "טבע" נבחרה במכרז של חברת ביטוח הבריאות הגדולה ביותר בגרמניה AOK.

חברת פיתוח התרופות Compugen Ltd. סגרה לאחרונה עסקה עם חברתBayer Schering Pharma AG הגרמנית.

NDS חתמה על חוזה עם מספר ספקי ערוצי כבלים גרמניים לבניית פלטפורמות דיגיטאליות ולהתקנות מכשירי ההקלטה בטכנולוגיות HD הראשונים בגרמניה.

Lufthansa- תציע מאמצע 2010 אינטרנט רחב פס, בשם FlyNet, במטוסיה. המוצר מסופק בשת"פ החברה האמריקאית Panasonic Avionics. האנטנה המיוחדת שתסופק ע"י Panasonic הינה פיתוח של חברה ישראלית.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית