שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, הציג היום בממשלה את יעדי משרד התמ"ת

1 נובמבר 2009

2009-0045-3099

 

רה"מ נתניהו: עלינו להוביל מדיניות נועזת לשילוב חרדים

ונשים ערביות במעגל התעסוקה

 

דיון בממשלה בנוגע למשרד התמ"ת והאתגרים העומדים בפניו

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר ומנכ"ל משרדו שרון קדמי, הציגו הבוקר (א') בפני הממשלה את משרד התמ"ת, על חזונו, יעדיו ומבנהו.

 

"פעילות משרדי נוגעת כמעט לכל אזרחית ואזרח במדינה", פתח השר בן אליעזר את דבריו. "החל מהפועל במפעל ואיש ההיי-טק, עד ליצואן, ליבואן ולעסק הקטן; החל באמא שעובדת ושולחת את ילדה למעון יום ועד לתלמיד הלומד בבית ספר טכנולוגי; החל במפוטר שרוצה לחזור ולהרוויח את לחמו בכבוד ועד ליזם שצריך סיוע מהמדינה להפוך את חלומו לכדי עסק מצליח".

 

בסקירה, הציג השר בן אליעזר את חזון המשרד: "להוביל את הכלכלה החברתית בישראל, לעודד צמיחה ולהביא לפיתוח בר קיימא של המשק בכלל והפריפריה בפרט, תוך עידוד המעבר מהתעשייה המסורתית לתעשייה המתקדמת וקידום מעמדם של העובדים, המעסיקים והצרכנים, ולשם השתלבות תוך עשור בקבוצת 15 המדינות המובילות ברמת התוצר לנפש".

 

לדברי בן אליעזר, "מטרות המשרד נגזרות בהתאם לתנאים החיצוניים המוכתבים על ידי הכלכלה העולמית ועל כן חשובה יכולת הגמישות הן בהבנת התהליכים העולמיים והן ביכולת לתת מענה עבורם. בהתאם לכך אנו פועלים כיום בשני מישורים; בטווח הקצר פועלים הגורמים המקצועיים להתמודדות עם השלכותיו של המשבר הכלכלי העולמי ובראש ובראשונה לתת מענה לבעיית האבטלה, כפי שפרטתי קודם. בטווח הבינוני - ארוך, אנו נערכים להכנת המשק ליום שאחרי המשבר כדי שנוכל להגיע אליו כשאנו חזקים יותר ותחרותיים יותר".

 

רה"מ, בנימין נתניהו, התייחס לחזון ואמר כי הוא אכן רואה יעד מרכזי בעבודת הממשלה - להביא את ישראל מהעשירון ה-3 לעשירון ה-2 בדירוג המדינות המובילות ברמת התוצר לנפש. "המרכיב המרכזי בהעלאת התל"ג הוא העלאת שיעור המועסקים באוכלוסייה. במדינת ישראל קיימים שני מגזרים שעליהם צריך לשים את הדגש: נשים מהמגזר הלא יהודי וגברים מהמגזר החרדי. זהו יעד לאומי, כלכלי-חברתי אדיר והממשלה תגדיר אותו כך". נתניהו הטיל על משרד התמ"ת להציג תכנית להגדלת התעסוקה במגזרים אלו. "תהיו נועזים - באם נצליח בכך, נגדיל את רמת התוצר לנפש באוכלוסיה כולה".

 

בהמשך הסקירה, כשעלתה סוגיית המו"פ, אמר השר בן אליעזר כי בכל שיחותיו עם מדינות זרות, ועם חברות בינלאומיות, ישנה התעניינות גדולה במוח הישראלי ומחקר ופיתוח שנעשה כאן.

 

רה"מ אמר כי לישראל יש את הידע, אך ישנה בעיה של תקציב. "אני רוצה לחתוך את הקשר הגורדי שמחייב אותנו כממשלה, לשים תקציבים ממשלתיים רק אל מול ממשלות אחרות. הדרך היחידה היא ליצור מודל של כסף ציבורי עם השקעות פרטיות ועם כסף מארגונים או ממשלות אחרות. זאת הדרך היחידה להקטין את התלות בתקציבי ממשלה ולהגדיל את העוגה. זה יביא למינוף המדע וההון האנושי שלנו, וירחיב את פרויקטי המו"פ התעשייתיים המשותפים לישראל ולמדינות אחרות". רה"מ הטיל על פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הכלכלית במשרד רה"מ להכין הצעה למבנה שיאפשר את הנושא.

 

בסיכום הישיבה בירך נתניהו את הפעילות הענפה במשרד התמ"ת. "אני שמח שפואד הוא האיש הנמצא במשרד זה בתקופה זו, ומברך על בחירתו הטובה של קדמי למנכ"ל משרדו. המשרד מתמודד בימים אלו עם אתגרים רבים, כשהאתגר הגדול ביותר - תעסוקה ימשיך להעסיק אותי ואת הממשלה גם בהמשך".

 

 

לחוברת יעדים של משרד התמ"ת - לחצו כאן

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית