הצעת החוק של ח'כ נוקד, סגנית שר התמ'ת, למאבק בגניבות חקלאיות, עברה בקריאה שניה ושלישית

28.10.2009

 

הצעת החוק למאבק בגניבות חקלאיות עברה היום בקריאה שנייה ושלישית

 

יוזמת ההצעה אורית נוקד אומרת כי "החוק החדש מהווה צעד נוסף בשמירה על זכויותיהם של החקלאים בקיבוצים ובמושבים ומבטיח להם הגנה כלכלית ומשפטית במקרה של נזק לרכושם"

 

הצעת החוק שהוגשה בכנסת הקודמת על ידי חברי הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו), שי חרמש (קדימה) ואורית נוקד (עבודה) עברה היום בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

 

על פי הצעת החוק יוכפל העונש המקסימלי על פשיעה חקלאית לשבע שנים, במקום שלוש עד ארבע שנים כיום. הצעת החוק יוצרת הגדרה רחבה שלא הייתה קיימת עד כה בחוק העונשין לגבי פשיעה חקלאית כולל גניבת ציוד חקלאי, בעלי חיים, יבול חקלאי על מנת ליחד את הפשיעה החקלאית מהפשיעה הרגילה. כן מטפלת הצעת החוק בהשחתת שדות חקלאיים, חממות וציוד על מנת להתיש את כוחו של החקלאי ולגרום לו להפסיק את עיסוקו - תופעה שמתרחשת באזורים רבים בארץ.

 

ההצעה מחמירה את הטיפול במסייעים לגנבים, שמהווים נדבך מרכזי במנגנון המאפשר את הגניבות החקלאיות. על פי ההצעה כל אדם שמחזיק או משנע תוצרת חקלאית ללא האישורים או התעודות הנדרשות מטעם הרשויות המוסמכות יחשב כמי שידע שהוא מחזיק רכוש גנוב. חקיקה זו תשים קץ למצב שבו מחזיקי רכוש גנוב "מתממים" לאחר תפיסתם.

 

עוד קובעת הצעת החוק שבתי משפט יוסמכו לפסוק לחקלאים שפגעו פיצויים ללא הערכת נזק. כיום, נדרש החקלאי להוכיח את הנזק שנגרם לו בהליך ממושך ומתיש שמעכב את ההליך הפלילי כולו. פסיקת הפיצויים תהיה כלי הרתעה נוסף בפני החקלאים.

 

סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד אשר הייתה בין היוזמים של הצעת החוק בכנסת הקודמת בירכה על אישור החוק ואמרה כי "החוק החדש, שעבר אחרי כל כך הרבה זמן מהווה צעד נוסף בשמירה על זכויותיהם של החקלאים בקיבוצים ובמושבים ומבטיח להם הגנה משפטית וכלכלית במקרה של נזק לרכושם".

 

אורי וולמן, יועץ תקשורת לסגנית שר, משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית