שר התמ"ת בן אליעזר נפרד מנציב התעשייה של האיחוד האירופי

19 אוקטובר 2009

2009-0045-2938

 

בן אליעזר נפרד מנציב התעשייה של האיחוד האירופי:

"בפועלך תרמת רבות לתעשייה המקומית בתקופה של יחסים פוליטיים לא פשוטים - אתה ידיד אמת של ישראל"

 

בין השאר ניתן לציין 3 תהליכים חשובים שבאים לכדי מימוש בזכות פעולותיו של הנציב ורהוייגן: הליך תאימות לייצור תרופות, תכנית החלל והביטחון וכן סיום המו"מ החקלאי שיביא לחיזוק התעשייה המסורתית בישראל

 

 


שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר מעניק לסגן נשיא הנציבות האירופית ונציב התעשייה של האיחוד, גונתר ורהויגן (Günter Verheugen) תעודה על רישום בספר הזהב של הקרן הקיימת. צילום: ענת זכאי-טמיר עבור ששון טירם צילומים בע"מ

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר נפרד היום (ב') בירושלים מסגן נשיא הנציבות האירופית ונציב התעשייה של האיחוד, גונתר ורהויגן (Günter Verheugen). הנציב ורהוגין יחד עם שר התמ"ת דאז, אהוד אולמרט הביאו להקמתו של פורום הדיאלוג העסקי ישראל-איחוד אירופי שמתכנס היום בירושלים. לאיחוד האירופי יש דיאלוגים מסוג זה עם מעצמות בלבד - ארה"ב, יפן, מרקוסור ורוסיה.

 

גונתר נולד בגרמניה ומכהן בתפקידו החל משנת 2004, ובעבר התנדב בקיבוץ "איילת השחר".

 

השר בן אליעזר אמר באירוע כי "ורהוייגן תרם רבות לישראל, והדבר בא לידי ביטוי בעזרתו הרבה בפתרון בעיות סחר ותעשייה שעמדו שפני ישראל אל מול האיחוד האירופי. משרדו תמיד היה לנו לעזר והקבינט שלו תרם רבות לפיתוח התעשייה הישראלית". השר ציין כי גם בתקופות של יחסים מדיניים סבוכים בין ישראל לאיחוד האירופי, הנציב ורהויגן דחף לקידום ופתרון של מספר משאי ומתן חשובים ביותר עבור התעשייה הישראלית, כולל פתרון סוגיות טכניות מורכבות תוך שהוא מקדם את קירוב היחסים בין ישראל והאיחוד האירופי בצורה משמעותית.

 

השר בן אליעזר הוסיף כי "התכנסו היום להביע את הערכתו העמוקה לפעילות הנציב לתמיכה בישראל ובתעשייה שלה בזמנים פוליטיים לא קלים, ובעבור עמידה איתנה מאחורי העמדות והאמונות שלו שיש צורך בפתיחת דלתות ולבבות". השר איחל לו הצלחה רבה בהמשך דרכו וקיווה שימשיך להיות ידי אמת של ישראל, וכאות הוקרה העניק לו הקדשה בספר הזהב של קק"ל.

 

חלק מתהליכים אלו אשר לא היו מתרחשים ללא סיוע הקבינט של ורהויגן עומדים כיום בפני סיום ועתידים להיות מיושמים בחודשים הקרובים, וניתן למנות שלושה בבירור:

 

1.      הליך המו"מ להסכם ה-ACAA (בדיקת תאימות לייצור תרופות): משרדו של ורהוייגן עזר ותרם בשלבי המו"מ על מנת ליישב בין המחלוקות ולהגיע להסכם בר-קיימא בהקדם האפשרי. עיקר הסכם ה-ACAA, המתייחס לאישוריGMP במוצרי פרמצבטיקה, הנו השוואת החקיקה הישראלית לאירופית בתחום. עזרתו של הנציב ניכרה כבר בשלבי הכנת הבסיס למו"מ - כלומר בדיקת המצב בישראל וקבלת אישור על החקיקה הישראלית ודרך טיפול במגוון מהמורות מקצועיות בשלבי המו"מ ועד ללחץ לסיימו ולאשרו בהקדם. בכל אחד מהשלבים הללו, ורהוייגן והקבינט שלו היו מעורבים בצורה ישירה ולחצו על הגורמים הרלבנטיים בכדי לקדם את ההסכם. כניסתו לתוקף של ההסכם תוביל לשיפור ניכר בתעשיית הפרמצבטיקה הישראלית ותחסוך עלויות משמעותיות בעת יצוא תרופות לאירופה.

2.      סיום המו"מ החקלאי: הסכם החקלאות מתייחס למוצרי חקלאות ומזון מעובד. במהלך המו"מ היה צורך לקבוע את אחוז הליברליזציה במוצרי מזון מעובדים הנמצאים תחת אחריות משרדו של ורהוייגן. המעורבות הישירה של הנציב והקבינט שלו סייעה לנו להגיע לעמק השווה בנוגע לאחוז הליברליזציה ופתחה פתח לסיומו של המו"מ. ההסכם הוא הישג מרשים לתעשייה הישראלית ואנו מקווים לראות את כניסתו של ההסכם לתוקף בזמן הקרוב. ההסכם יוכל להביא לשדרוג התעשייה המסורתית. ההסכם המתגבש בנוגע לחקלאות יסייע מאוד ליצואנים הישראליים בהורדת חסמים לייצוא מוצרי חקלאות טריים ומעובדים לשוק האירופאי.

3.      תכנית CIP (COMPETITIVENESS AND INNOVATION FRAMEWORK PROGRAMME). במסגרת תפקידו, מופקד השר ורהוייגן על תכניות Security ו-Space (אשר הנן חלק מתכנית המסגרת האירופאית השביעית למו"פ,FP7, ותקציב כל אחת מהן עומד על כ-1.4 מיליארד אירו). יש לציין כי הישגי התעשייה הישראלית בתכנית Security הנם בולטים בנוף האירופאי: עד כה התקבלו כ-31 מענקים לגופים ישראלים בתקציב המהווה כ-4.2% מסך המענקים שהוענקו בתכנית.

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית