סגנית שר התמ'ת אורית נוקד מקדמת תקנה חדשה אשר תחייב חנויות לתת זיכוי בנייר 'רגיל' ולא בנייר תרמי
סגנית שר התמ"ת אורית נוקד מקדמת תקנה חדשה אשר תחייב חנויות לתת זיכוי בנייר "רגיל" ולא בנייר תרמי

ה' באלול תשס"ט

25 אוגוסט 2009

 

משרד התמ"ת מקדם תקנה חדשה אשר תחייב חנויות למתן זיכוי בנייר "רגיל" ולא בנייר תרמי; סגנית שר התמ"ת אורית נוקד אומרת כי השינוי ישים סוף למצב בו הנייר התרמי עליו מודפס הזיכוי מתכלה ונמחק, הרבה לפני שהצרכן עושה בו כלל שימוש

 

בימים אלה בוחן משרד התמ"ת קידום תקנה חדשה לפיה בתי העסק בישראל יחויבו למתן זיכוי בנייר "רגיל", בניגוד למצב כיום בו עסקים רבים משתמשים בנייר תרמי לזיכוי.

 

יצוין כי פעמים רבות, הזיכוי שמודפס על נייר תרמי מתכלה ופרטיו נמחקים בתוך זמן קצר וכך  נוצר מצב כי צרכנים אשר טרם עשו שימוש בזיכוי, נאלצים לוותר עליו, או להגיע לבית העסק על מנת "לחדש" את הזיכוי.

 

יוזמת התקנה סגנית שר התמ"ת, והאחראית על נושאי הצרכנות במשרד אורית נוקד אומרת כי "השינוי ישים סוף למצב בו הנייר התרמי עליו מודפס הזיכוי מתכלה ונמחק, הרבה לפני שהצרכן עושה בו כלל שימוש". נוקד מוסיפה ואומרת כי עוד בהיותה יו"ר השדולה למען הצרכת בכנסת הקודמת  קיבלה תלונות רבות  מצרכנים בנושא הנייר התרמי של הזיכויים. "מהתלונות התבררה לי התופעה של אנשים המצלמים את הזיכוי על מנת לשמור עליו בנייר "רגיל". אינני חושבת שזה תפקידם של הצרכנים, אלא של העסקים ולכן השינוי יחסוך כאב ראש וטרחה רבה לצרכנים".

 

בעניין זה ראוי לציין כי בהיותה חברת כנסת הצליחה נוקד להעביר את חוק "גילוי מדיניות החזרת טובין" הקובע  כי עוסק יציג במקום הנראה לעין ובאותיות ברורות מודעה המפרטת את מדיניות העסק לגבי החזרת מוצר. במידה והעוסק לא הציג שלט מפורט, הוא יידרש להחזיר כסף מזומן תמורת החזרת המוצר באופן אוטומטי. במידה והסוחר לא יחזיר את הכסף, הצרכן יוכל לתבוע את העוסק בבית המשפט.

 

בנוסף, לאחר כניסתה למשרד התמ"ת הקימה נוקד בשיתוף פעולה עם שר התקשרות, משה כחלון צוות בין משרדי אשר יבדוק היבטים צרכנים בנושא תקשורת.  "חלק ממטרותיו של הצוות הבין משרדי אשר מורכב ממשרדי התמ"ת והתקשורת נועד להגברת האכיפה בכל הנוגע לחוק עסקה קצובה אשר חוקקתי בכנסת הקודמת ורלוונטי מאוד לחברות הסלולר, אינטרנט, כבלים ולווין ועוד" אומרת נוקד. "חוק עסקה קצובה" מחייב עוסק להודיע לצרכן על שינוי במחירי המבצע, או על תום תקופת ההתקשרות ולקבל את הסמכתו המפורשת להמשך ההתקשרות.

 

לפרטים נוספים: אורי וולמן - יועץ תקשורת של סגנית השר

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית