השר בן אליעזר: משרד התמ"ת יפעל לאפשר לכל הורה שמעוניין בכך לקבל שירות במעון שבפיקוח עבור ילדו
השר בן אליעזר: משרד התמ"ת יפעל לאפשר לכל הורה שמעוניין בכך לקבל שירות במעון שבפיקוח עבור ילדו

19 אוגוסט 2009

2009-0045-2408

 

המשרד אינו מתכוון להתערב במחירים בשוק החופשי של המעונות הפרטיים

 

הבוקר (ד') התקיים דיון במשרד התמ"ת בנושא צו פיקוח מחירים למעונות יום, בהקשר הבג"צ שהוגש נגד המשרד בדרישה לפקח על המחירים במעונות הפרטיים.

 

בדיון עלה כי עד לשנת 2005, כלל לא היה בתוך צו הפיקוח על המחירים התייחסות ספציפית לפיקוח על מעונות פרטיים, אלא מחיר אחיד לכל מעון באשר הוא. סעיף הפיקוח על מעונות פרטיים הוסף בשנת 2005 על אף העובדה שלמשרד התמ"ת אין כל יכולת לפקח על מחיר זה. יודגש כי גם החוק לא דורש לפקח על מחירי מעונות פרטיים.

 

אי-יכולת הפיקוח על מחירי מעונות פרטיים נובעת מ-2 סיבות עיקריות:

1.      אין כל יכולת לקבוע אמות מידה מספקות שיאפשרו לפקח על מעונות פרטיים. מדובר בשוק חופשי, והורים רבים מעוניינים לבחור במעון פרטי המעניק לילדיהם את האפשרות לזכות בשירותים שונים ומגוונים, וגם לשלם בעבורם יותר.

2.      פיקוח שכזה מצריך תוספת כוח אדם משמעותית, למיטב הבנתנו מעולם לא נעשתה דרישה של משרד התמ"ת לקבלת תוספת כוח אדם שתאפשר איזשהו פיקוח.

 

על כן, סעיף הפיקוח על מעונות פרטיים יוסר מצו הפיקוח על המחירים, שצפוי להיחתם בימים הקרובים על ידי שרי התמ"ת והאוצר. שר התמ"ת הנוכחי לא מתכוון לפרסם צו פיקוח רק לשם הפרסום, כאשר ברור שצו זה אינו יכול להיות מפוקח, וגם אין אמות מידה שמאפשרות פיקוח כזה על מעונות פרטיים - כאמור, בשל מגוון היצע השירותים במעונות הפרטיים.

 

בכוונת משרד התמ"ת שלא להתערב בשוק החופשי של מעונות יום, כך שכל הורה יוכל לבחור בעבורו את המעון הטוב ביותר ועם סל השירותים שהוא בוחר לילדו.

 

עם זאת, בדיון עלתה הסוגיה באשר לאותם הורים שהיו מעוניינים לפנות לקבל שירות ממעונות היום שבפיקוח, אך אין באפשרותם לעשות זאת. בדיון עלה כי כ-10% מהפונים למעונות יום, נענים בשלילה ולכן פונים למעונות פרטיים. ברבים מן המקומות בארץ, יש אף פחות ילדים בכל מעון ממספר הילדים שבתקן, זאת בשל אי-דרישה.

 

מתוך ראיית החשיבות הרבה של המעונות ביציאה לעבודה של ההורים, המשרד חייב לתת לאותם הורים שבקשתם נדחית את האפשרות לקבל שירות במעון בפיקוח.

 

על כן הוטל על האגף למעונות יום ומשפחתונים להכין באופן מיידי תכנית, שתפרט היכן נדרשת תוספת מעונות  חדשים/תוספת למבנים קיימים על מנת שאותם 10% שנדחים, יוכלו לקבל שירות במעונות שבפיקוח וכן להכין את הנגזרות התקציביות מכך. הגורמים המקצועיים הונחו להכין תכנית שתאפשר לאף יותר מ-10% לקבל שירות.

 

במקביל, יפורסם "סל השירותים" שצריך ילד לקבל באותם מעונות שבפיקוח כדי לאפשר להורים להשוות את השירותים שהם מקבלים תמורת המחיר.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית