שר החקלאות בביקורו באילת: 'החקלאות הימית היא הפתרון המרכזי לבעיית הידללות הדגה ומשבר המזון העולמי'
שר החקלאות בביקורו באילת: "החקלאות הימית היא הפתרון המרכזי לבעיית הידללות הדגה ומשבר המזון העולמי"

11.8.2009

 

שר החקלאות, שלום שמחון, ביקר היום (ג') עם הנהלת משרדו באילת. הביקור החל בדיון מקצועי עם ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי וצוות ההנהלה והמשיך בסיור במכון הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) ובגן הבוטני.

 

בפתח הדיון סקר ראש העירייה בפני השר את העשייה בנושאים הרלוונטיים למשרדו וכן את הצורך להחריג את אילת גם בתחומים אלה וזאת לאור מיוחדותה. עיקר הדיון נסב סביב המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י), שכידוע עבר לאחרונה מאחריות משרד התשתיות לאחריות משרד החקלאות, ויפעל במסגרת מינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני). ראש העירייה ציין בפני השר, כי הוא רואה במכון את התשתית האנושית המשובחת באילת משום ריבוי המדענים. עוד ציין ראש העירייה את חשיבות המכון לחקר החקלאות הימית לאילת בפרט ולמדינת ישראל בכלל והוסיף, התשתית האקדמית הזו מהווה גשר מדעי בין אילת, ירדן ומצרים. ראש העירייה הדגיש, כי יש לפעול בנחישות לחיזוק המרכז, מבלי לפסול את האופציה להעתקת מרכזי המידע והמחקר של חקר ימים ואגמים מצפון הארץ לעיר אילת ובכך להפוך את העיר אילת למרכז בינלאומי לחקר הים. "בפעולה שכזו ניישם את הרעיון העומד אחרי פיתוח הנגב והערבה" ציין ראש העירייה.

 

השר ציין, כי הוא רואה עין בעין את חזונו של ראש העירייה ואת הצורך לחזק ולפתח את המרכז הלאומי לחקלאות ימית. "המעבר של מלח"י למשרד החקלאות וההתפתחות החיובית של גידול דגי הדניס ביבשה מלמדים, כי הענף איתן ומי שחשב שייעלם טעה". השר הוסיף, כי משרדו פועל לצמצם את הפער בחיזוק וביסוס ענף החקלאות הימית בישראל בכלל ובאילת בפרט, אל מול הצמיחה הגדולה של הענף בעולם. לדברי שמחון "החקלאות הימית מהווה פתרון מרכזי לבעיית הידלדלות הדגה ומשבר המזון העולמי.

 

מנהל המרכז הלאומי לחקלאות ימית באילת, ד"ר אריק דיאמנט, הציג בפני השר נתון שאך חיזק את אמירתו של השר, לפיו אחוז צריכת הדגים שמקורם בחקלאות ימית עלה בעשרות אחוזים מ-9% בשנות השמונים ועד 43% בשנת 2007. נתונים אלה ציין דיאמנט מקבילים לשימוש ההולך וגובר בשימוש במכשירים סלולאריים.

 

כידוע, המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) באילת עוסק מאז היווסדו ב-1972 במחקר ופיתוח חקלאות וביוטכנולוגיה ימית, תוך ניצול מושכל של מי הים כתחליף למים שפירים. כמו כן נערכים מחקרים לגילוי חומרים טבעיים ביצורים ימיים למגוון שימושים לרווחת האדם. לאחרונה הוקמה במכון מערכת יבשתית לגידול 150 טון דגים בשנה בבריכות (פיילוט) בהשקעה של מיליון דולר במימון ממשלתי וציבורי. מערכת זו ידידותית לסביבה ומציעה אלטרנטיבה יבשתית מהמתקדמות בעולם.

 

בביקור השר במלח"י שלווה על ידי מנהל המרכז, ד"ר אריק דיאמנט וצוותו התכבד השר לקבוע את המזוזה במבנה, שרק לאחרונה שוקם לאחר השריפה הגדולה. עוד במהלך הביקור נהנה השר ופמלייתו מאכילת דג לוקוס פיקנטי שגודל במרכז ובושל במיוחד לכבוד השר על ידי שף מסעדת "בני הדייג".

 

בפגישה עם נציגי הדייגים באילת, הודיע שמחון כי לאחר ההקפאה של הדיג הימי משנת 2005 יש בכוונתו לחדש את הדיג במים העמוקים של מפרץ אילת, על מנת לפתח את הענף ויחד עם זאת לשמור על המפרץ ולהותיר את החופים פנויים לצרכי תיירות. השר אף ציין כי המשרד יסייע בהקמת מזח ייחודי לדייגים באילת.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית