השר בן אליעזר: לא אתן יד ללחצים פוליטיים להחרגת אוכלוסיות מהתוכנית "אורות לתעסוקה"
השר בן אליעזר בסיור בחברת אמין המפעילה את "אורות לתעסוקה" בירושלים:

ו' אב תשס"ט

27 יולי 2009

2009-0154-2446

 

"לא אתן יד ללחצים פוליטיים להחרגת אוכלוסיות מהתכנית - אורות לתעסוקה תורחב רק בגרסתה המלאה וללא אפליה - או שתיסגר"


השר עם שתי משתתפות. צלם: אמיל סלמן

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, סייר הבוקר בחברת "אמין" המפעילה את תכנית "אורות לתעסוקה" בירושלים, וסקר מקרוב את הפעילות במקום ושוחח עם ציבור קהל מקבלי השירות מהחברה.

 

השר אמר כי נכנס למשרד לתפקידו לפני 4 חודשים, בהם למד מקרוב את התכנית ונפגש עם כלל הגורמים המעורבים בה. "המטרה שלי היא לדאוג לכך שאנשים יעבדו, לעזור לאנשים לחזור למעגל העבודה ולא לאפשר להפוך את קבלת הבטחת ההכנסה למקצוע", אמר השר.

 

"השקעתי המון שעות בלימוד התכנית והשתדלתי להקיף בצורה הרחבה ביותר את הלימוד שלי. בעקבות כך הבנתי כי תכנית זו, לאחר השינויים שנעשו בה לאורך השנים, היא תכנית נכונה על מנת להתמודד עם קהל מקבלי הבטחת ההכנסה. הכנסתי שינויים רחבים בתכנית, תיקונים "חברתיים" שהתקבלו על ידי האוצר, ביניהם חליפה אישית לכל מועמד והכשרה מקצועית לפי צרכי המשתתף, הגבלת הגיל המקסימאלי להשתתפות בתכנית, הגדרת עילה של חוסר מסוגלות תעסוקתית למי שאינם יכולים להשתתף בתכנית, ניסיון של שירות התעסוקה לנסות ולדאוג להשמה במשך 9 חודשים ראשונים.

השר עם ברי בר-ציון. צלם: אמיל סלמן

"לצערי גורמים פוליטיים אלו ואחרים העדיפו שלא לתמוך בתכנית או ניסו להחריג ממנה אוכלוסיות אלו ואחרות - ולכך לא אתן יד. מי שזקוק לסיוע מהמדינה צריך לקבל את הסיוע הזה, ללא קשר לארץ מוצאו, העדה אליה הוא משתייך או מינו.

 

"ההחלטה שלי היא להרחיב את התכנית לפריסה ארצית, במתכונת מלאה, וללא אפליה - או לסגור את התכנית. לא נתפשר בעניין זה, ואני שמח שרה"מ ושר האוצר שותפים מלאים לתהליך ומובילים אותו יחד איתי".

 

השר פנה אל עובדי החברה ואמר כי "לצד שיפור מתמיד של השירות שאתם נותנים, מוטלת עליכם ועלינו החובה לשנות את התדמית של התכנית ולהראות לציבור הרחב את הצד היפה של התכנית. גם ארגונים חברתיים שונים, לצד מומחים וחוקרים, טוענים היום כי התכנית היא חיובית וכי התוצאות שלה ראויות להערכה". יחד עם זאת הדגיש השר כי לא ייתן יד להתנהגות לא ראויה של חברות כאלו ואחרות כלפי מקבלי השירות. "אמנם התלונות על יחס לא הולם של המפעילים פחתו משמעותית אך כל תלונה תיבדק בחומרה, ועוקב מקרוב אחר כל תלונה שכזו".

 

מנכ"ל חברת אמין, ברי בר-ציון ציין כי מתוך ראייה שירותית על התכנית לעבור מספר שינויים בהיבט התמיכה במשתתף עד להתנתקותו ממעגל מקבלי הבטחת ההכנסה. עוד עמד בר-ציון על החשיבות של ההכשרות המקצועיות ארוכות הטווח על מנת לשפר את סיכויי התעסוקה של המשתתפים.

 

בשלב הביניים, אמר בר-ציון כי ראוי להרחיב את התכנית למקומות חדשים תוך דגש על רשויות מקומיות החפצות בהפעלת התכנית דבר שיגביר את סיכויי הצלחתה גם בעתיד.

 

לפרטים נוספים: אסף אזולאי

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית