בפגישת הנשיא פרס, השר בן אליעזר ונשיא קזחסטאן סוכם כי קזחסטאן תשקיע 10 מיליון דולר מדי שנה במינהל המחקר החקלאי בישראל
הישג למחקר הישראלי בקזחסטאן: קזחסטאן תשקיע 10 מיליון דולר מדי שנה במינהל המחקר החקלאי בישראל

30.6.2009

 

הנשיא שמעון פרס ושר התמ"ת בנימין בן אליעזר, המבקרים בקזחסטאן, סיכמו עם נשיא קזחסטאן על השקעה שנתית של 10 מיליון דולר במינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני).

 

קזחסטאן מעוניינת ליצור מסד לשיתוף פעולה מחקרי, שיבוצע במינהל המחקר החקלאי בישראל וישרת את האינטרסים של שתי המדינות.

 

הנשיא פרס ושר החקלאות, שלום שמחון, עוסקים מזה שלוש שנים בחיפוש משקיעים למכון וולקני במטרה להפכו למכון בינלאומי. שר החקלאות שמחון אמר כי ההסכמה עם קזחסטאן היא הצלחה גדולה וצעד ראשון במאמץ המתמשך. "התקציבים הללו יתנו דחיפה ממשית לקידום המחקר החקלאי המודרני במינהל המחקר החקלאי. בנוסף, ישמשו הכספים מנוף להגברת המעורבות של המגזר העסקי במחקר ובפיתוח החקלאי", אמר שמחון

 

השר בן אליעזר אמר כי ניכרת התעניינות גוברת במחקר החקלאי ובחקלאות הישראלית וכי פיתוח החקלאות במדינות המארחות היווה נושא מרכזי בפגישות שקיים, זאת לנוכח העובדה כי החקלאות מהווה ענף תעסוקה מרכזי במדינות אלו.

 

מכון וולקני הוא אחד ממכוני המחקר המובילים בעולם ונחשב פורץ דרך בתחומים רבים. המכון מתמקד במציאת פתרונות לקיום חקלאות בתנאי האקלים השוררים בישראל, ופיתח מחקרים בתחומים מגוונים בהם, השקיה וניהול משק מים וגידול צמחים על מים שוליים ומושבים, שימור קרקע ועצירת המדבור, טיפול בתוצרת טרייה לאחר קטיף, הובלה ימית של ירקות, פירות ופרחים תוך הוזלה משמעותית בעלויות הייצוא ותרומה לסביבה, ניהול משק החלב (רובוטיקה בחליבה), ייצוא ידע בביוטכנולוגיה, בין השאר לפתרון משבר המזון, פיתוח חקלאות ימית, פיתוח וייצוא ידע בתחום אנרגיה חלופית 'ירוקה' (ביודיזל) תוך שימוש בצמחים בלתי אכילים, הגדלים על קרקעות שוליות ועל מים מושבים.

 

 מוסרת: טלי סולגניק כרמי, יועצת תקשורת לשר החקלאות

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית