דברי שר התמ"ת וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, בן אליעזר בשבתרבות בתיאטרון ר"ג
עיקרי דברי שר התמ"ת וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, בנימין (פואד) בן אליעזר בשבתרבות בהנחיית אבי בטלהיים בתיאטרון ר"ג:

5.7.2009

 

"אני מאוד מוטרד מהתגובה האמריקאית מול ההתגרות הבוטה של צפון קוריאה, וגם לא רגוע כלל מול הסלחנות האמריקאית של ארה"ב מול איראן.

 

"מבחינתי, לא משנות ההערכות לגבי מועד המוכנות של הפצצה הגרעינית האיראנית. מבחינתי, הפצצה האיראנית היא כבר עובדה מוגמרת, והעולם ממשיך לשחק משחק כפול עם איראן כאשר בבוקר יש הצהרות והחלטות של האו"ם נגד איראן, ובלילה מעל 1,000 חברות אירופאיות סוחרות עם איראן. אחמדיניג'אד קורא את חולשת המערב וצוחק כשיודע שכולם צריכים את הכסף והנפט האיראני.

 

"לישראל אסור להיות בחזית המאבק. מדובר על איום על ישראל, אך זה איום גם על מדינות ערב המתונות, על האינטרסים של ארה"ב ועל אירופה".

 

השר אמר כי הוא לא מציע שאנחנו נהיה בחזית המאבק, אך לישראל יש בהחלט יכולת לטפל בנושא אם ניאלץ.

 

בעניין הפלסטיני אמר השר כי "אסור לנו בשום אופן להסכים להסכם עם הפלסטינים רק באיו"ש, בלי לקשור את עזה. אז יהיו לנו 3 מדינות ל-2 עמים. אני אומר בביטחון, ברגע והעולם הערבי המתון בראשותה של מצרים יידעו שאנחנו רציניים ונחרצים ואכן מתכוונים ללכת על מהלך מדיני - הם ישתפו איתנו פעולה ויתנו למהלכים המדיניים שלנו גיבוי מלא.

 

"נוצרה הזדמנות של אינטרס משותף לנו, לאמריקאים ולעולם הערבי המתון בסוגיה המרכזית, והיא עצירת הגרעין האיראני. עלינו לנצל את ההזדמנות ולהוביל להיפרדות מהפלסטינים ולפתיחת מו"מ באופן מיידי.אנחנו חייבים להוביל לפתרון כמה שיותר מהר, תוך שילוב וחסות של מנהיגי ערב. אנחנו 42 שנים בשטחים, ומצבנו נעשה גרוע יותר מיום ליום. עלינו להתיישב ולהגיע להסדר.

 

אני אומר כשר בטחון לשעבר וכחבר הקבינט- ישראל היא אחת המדינות החזקות ביותר שאני מכיר. עלינו לחתור להסכם ולא לפחד".

 

השר חזר על עמדתו כי יש לשחרר את מרואן ברגותי, על מנת שיעמוד מולנו "איש קשוח, חזק שאפשר לסגור איתו הסכם".

 

השר בן אליעזר שיבח את רה"מ על נאומו באוני' בר-אילן. "צריך לזכור כי לא השמאל ולא המרכז היה זה שבחר את נתניהו לראשות הממשלה. אני שופט אנשים על פי מעשיהם, אם הוא יהיה מסוגל להוביל למהלך מדיני - אני אברך על כך. כל עוד רה"מ מוביל בכיוון של התכנית הערבית הגדולה, להוציא את זכות השיבה ומוכנות לשבת עם הפלסטינים כבר מחר בבוקר - אני אמשיך לברך אותו".

 

באשר לנשיא ארה"ב, ברק  אובמה, אמר השר בן אליעזר כי "הוא לא בוש ולא קלינטון, אך בהחלט לא קרטר. הוא רואה את העולם בזוית אחרת, ואני אומר- אולי זו ההזדמנות שלנו להתגבר על מכאובים פסיכולוגיים ו'לזרום' עם המהלכים שהוא מוביל. לישראל יש הסכמה והבנה עם האמריקאים, ויחסים והסכמים אסטרטגיים שאני לא יכול לתאר את ישראל בלעדיהם. גם האינטרס האמריקאי הוא של ישראל חזקה, אך עם זאת, האינטרס שלה הוא לא תמיד של חיזוק ההתנחלויות. אני מסתכל על חצי הכוס המלאה - בוא ננצל את הלחץ האמריקאי לטובתנו. אולי עוד 5 שנים נגיד - נתנו מתנה גדולה לילדינו ולנכדינו".

 

בברכה,

אסף אזולאי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית