השר שמחון הנחה לגבש הערכה ראשונית של הנזקים שנגרמו לחקלאי עוטף עזה במטרה לפצותם
השר שמחון הנחה לגבש הערכה ראשונית של הנזקים שנגרמו לחקלאי עוטף עזה במטרה לפצותם

 

31.12.2008

 

שר החקלאות שלום שמחון שסייר היום (ג') ביישובי עוטף עזה הנחה לאנשי מחוז דרום במשרד החקלאות לגבש עד שבוע הבא הערכה ראשונית של הנזקים שנגרמו לחקלאי עוטף עזה, בגין המצב הביטחוני, וחוסר היכולת לעבד את השדות. בכוונת שמחון לבקש סיוע תקציבי, וכן לגבש נוהל מהיר לדיווח על הנזקים בדומה לנוהל שגובש כדי לסייע לחקלאי הצפון בשנת 2006 בעקבות מלחמת לבנון (המסלול הירוק).

 

שמחון ציין לשבח את עמידתם של התושבים ואת שיקול הדעת וקור הרוח של ההנהגות המקומיות ואמר כי כתושב קו העימות בצפון הוא מלא הערכה להתנהלותם. שמחון הוסיף כי הוא רואה חשיבות אסטרטגית בהמשך קיום חקלאות בעוטף עזה, לנוכח המגוון הרב של התוצרת שמיוצרת באזור, כמותה ובעיקר העובדה כי מרביתה מיועדת ליצוא. "יש חשיבות רבה לשמור על שווקי הייצוא ולא לאבדם בשל המצב הביטחוני".

 

משרד החקלאות מסייע כיום במימון הצבת מיגוניות המיועדות לעובדים בשטחים פתוחים. כיום מיוצרות שתי מיגוניות ליום. מנכ"לית משרד החקלאות יעל שאלתיאלי הורתה למפעל המייצר להגביר את קצב הייצור ל- 4 מיגוניות ליום, במטרה להגיע למאה מיגוניות. משרדי החקלאות והביטחון השקיעו 4 מיליון ש"ח במיגוניות וכעת נכנסים לשלב ב' של מיגון טרקטורים בעלות של 2-3 מליון ₪.

 

בנושא המים הודיע שמחון כי שוחח עם שר האוצר במטרה לצמצם את הקיצוץ במים כך שלא יחול על חקלאי האזור, ולחילופין יבחנו דרכים לצמצם את הנזקים הכלכליים שיגרמו בגין הקיצוץ. (רשות המים החליטה להשית קיצוץ של 100 מיליון קוב בשנת 2009). בכל הנוגע לסיוע בתשתיות, אמר שמחון כי יפעל להגברת כושר ההולכה של מי קולחין לאזור באמצעות הנחת צינור מים.

 

משרד החקלאות קבע עוד בשנת 2007 כי הסיוע ליישובי עוטף עזה יהווה יעד מרכזי. במסגרת זו הוקצו בשנתיים האחרונות 24 מיליון ₪ לפיתוח תשתיות, 9 מיליון ₪ למבנים יבילים לקליטת אוכלוסייה חדש, הוקצו מכסות חלב לכל היצרנים בעוטף, מעבר לתוספות שניתנו בשאר אזורי הארץ, התווספו של שני יצרני חלב חדשים (שני קיבוצים בעוטף), חקלאי האזור קיבלו העדפה בהקצאת עובדים זרים בשיעור של 15% תוספת בהשוואה לאזורים אחרים, וכן סופקו להם פתרונות בכל הנוגע להקצאת מים שפירים, ביישובים שנמנעה מהם גישה לבארות המים בציר הוברס.

 

מוסרת: טלי כרמי 0506241011


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית