השר בן אליעזר בכנס אנרגיה סולארית: תוכנית המשרד לאנרגיה חלופית בנגב ובערבה תיצור אלפי מקומות עבודה חדשים
השר בן אליעזר בכנס אנרגיה סולארית: תוכנית המשרד לאנרגיה חלופית בנגב ובערבה תיצור אלפי מקומות עבודה חדשים

כ' בכסלו התשס"ט
17 בדצמבר 2008

לש 2008-3985

 

כנס אנרגיה סולארית בקיבוצים ובמושבים

השר בן אליעזר בכנס אנרגיה סולארית בקיבוצים ובמושבים: תוכנית המשרד לאנרגיה חלופית בנגב ובערבה תיצור אלפי מקומות עבודה חדשים

 

"היעד שלי - לפחות 10% שימוש באנרגיה מתחדשת לקראת שנת 2020" ● שר התשתיות תקף את האוצר ואת רשות החשמל: " הם קטני אמונה וחסרי חזון. אי אפשר להסתכל על הכל דרך החור שבגרוש" ●"נרחיב את ההסדרים הסולאריים", הבטיח השר, "ונתיר את הקשיים והחסמים - בין אם במינהל מקרקעי ישראל ובין אם במשרד הפנים" ● השר ברך על כוונת קיבוץ רעים שבעוטף עזה לחתום על הסכם לפיו על 130 מבתי הקיבוץ יותקנו מערכות PV בהיקף כולל של 2.5 מגה וואט

 

שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, השתתף הבוקר (ד') בכנס ייצור אנרגיה סולארית בקיבוצים ובמושבים שהתקיים בקיבוץ שפיים. השר בן אליעזר בחן והתרשם מהטכנולוגיות שהציגו החברות השונות ולאחר מכן נשא את דברי הפתיחה בכנס.

 

להלן עיקרי דברי השר בנימין (פואד) בן אליעזר, הבוקר:

 

אני שמח להיות כאן אתכם ולהציג בפניכם את חזוני לאנרגיות מתחדשות בכלל ואנרגיה סולארית בפרט. לפני חודשים לא רבים הנחתי את רשות החשמל להתחיל בהליך הסדרה שיאפשר הקמת מערכות סולאריות קטנות בטכנולוגיה פוטו-וולטאית על גגות בתי תושבי ישראל.

ביולי השנה אכן פורסמה ההסדרה החדשה ובימים אלא אנו פועלים להשלמתה בכל הקשור לתקינה ותקנות.

לפני מספר שבועות חנכתי את המתקן הראשון בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בחוות בודדים בנגב ורק בשבוע שעבר חנכתי מתקן נוסף בקצרין שבגולן. נתבשרתי היום כי קיבוץ רעים שבעוטף עזה, עומד לחתום על הסכם חסר תקדים בהיקפו לפיו על 130 מבתי הקיבוץ יותקנו מערכות פוטו-וולטאיות בהיקף כולל של 2.5 מגה וואט, דבר מבורך מאוד. אני מבטיח לכם כאן ועכשיו – זוהי רק ההתחלה. 50 המגה-וואטים הראשונים שבהסדרה החדשה הם רק תחילת הדרך.

 

השמש חברים יקירים, היא מקור חיים ועלינו להשכיל לעשות בה שימוש. אם ניווכח שהשוק יהיה בשל לעוד, וזו ההבנה והרושם שאנו מקבלים, אקדם מדיניות של הרחבת הסדר זה ל-50 מגה-וואטים נוספים ואולי אף יותר.

אני רוצה לעדכן אתכם, כי בהמשך למדיניותי, רשות החשמל שוקדת בימים אלה על הסדרה נוספת של מתקנים בגודל בינוני בטכנולוגיה פוטו-וולטאית ובימים הקרובים היא אמורה לפרסם את התעריפים להסדרה זו.

 

מדובר בהסדרה המתייחסת למתקנים בגודל של בין 50 קילו-וואט ועד ל-5 מגה-וואט, ככל הנראה בהיקף כולל של 100 מגה-וואט בשלב הראשון – אם גם כמות זו תתברר כנמוכה, היא תוגדל.

אני סבור, כי רשות החשמל תעמוד ביעד שהציבה לעצמה והסדרה זו תושלם עד סוף השנה הנוכחית.

 

בהתאם להנחייתי פועלת הרשות במקביל ומשלימה בימים אלה את ההסדרה למתקנים זעירים לאנרגיות רוח. להבנתי צפויה הרשות לפרסם את התעריפים להסדרה זו, בשבועות הקרובים.

 

חברים יקרים,

אנו מודעים לכל הקשיים שיש בדרך, אך אלו הם חבלי לידה ואנו שוקדים על המלאכה בכדי להתיר את כל החסמים, בין אם במינהל מקרקעי ישראל ובין אם במשרד הפנים.

 

בעוד עשרה ימים, עומד אני להניח על שולחן הממשלה החלטה חסרת תקדים שתביא להכרזה על כל אזור הנגב והערבה כאזור עדיפות לאומית לאנרגיות מתחדשות. במסגרת החלטה זו אקבע יעד לשימוש באנרגיות מתחדשות במדינת ישראל. המטרה שלי היא להגיע לפחות ל- 10% שימוש באנרגיה מתחדשת לקראת שנת 2020.

 

אני מודע לקולות באשר ליעדים אלה. כל מה שיש לי לומר למשמעי אותם הקולות, הן באוצר והן ברשות החשמל כי הם קטני אמונה וחסרי חזון. אי אפשר להסתכל על הכל דרך החור שבגרוש. אני יודע שמדובר ביעד שאפתני, אולי שאפתני מדי, אך אם לא נשאף גבוה, אף פעם לא נגיע ליעדים אלא – זו לא פעם ראשונה שאומרים לי שאני הוזה והיעדים שלי בלתי אפשריים, והוכחתי אחרת, בין השאר באישור הממשלה להתפיל כמות גדולה של מים עד 2013.

 

ההחלטה אליה התייחסתי תכלול יעד של הקמת תחנה סולארית אחת בהיקף של 250 מגה-וואט בכל שנה, החל משנת 2010, וכן שורה של הטבות מס ותעריפים ליישום החזון. אני גאה להיות הוזה מהסוג הזה, כי רק הוזים מסוג זה עושים את הבלתי יאמן.

 

הנושא של אנרגיות חלופיות, זועק לשמיים. לפתחה של מדינת ישראל הזדמנות נדירה לנכס לעצמה הובלה עולמית בכלל ובאנרגיה סולארית בפרט, לאור תנאי האקלים העדיפים של מדינת ישראל, השטחים הפתוחים להקמת פרויקטים רחבי היקף והבסיס הטכנולוגי מן המשובחים בעולם.

 

העולם ממשיך להתייחס אל מדינת ישראל כברת פוטנציאל טבעי בתחום ה"Clean-Tech". לפני מספר שבועות השתתפו כאלף משתתפים מחברות ההשקעות וקרנות הון הסיכון מן המובילים בעולם בכנס "אנרגיה ירוקה" בתל-אביב, כאשר הנושא המרכזי בפיהם היה רצונם להשקיע מיליארדים רבים של דולרים בתשתיות של אנרגיה ירוקה בישראל.

 

העדר כל אזכור של אנרגיות ירוקות ופרויקטים גדולים שיזכו בתמיכה ממשלתית במסגרת המאמצים ליצור צמיחה במשק, זכו מפי המשתתפים בכנס האנרגיה הירוקה לביקורת חריפה. ביקורת כזו מושמעת רבות גם מגורמים אחרים, וברור כי מדובר במחדל רבתי הגובל באיוולת בכל ההקשר של תמיכה ממשלתית בבניית תשתיות כמנוע לצמיחה של המשק.

 

הנשיא הנבחר של ארה"ב ברק אובאמה, העלה על נס הנושא של אנרגיות מתחדשות כמרכיב מרכזי בתוכניתו ליצור 2.5 מיליון מקומות עבודה חדשים בארה"ב כבר בשנה הקרובה, והצהיר על כוונתו להקדיש יותר מ- 100 מ' מיליארד לנושא זה מתקציב הממשל שלו. היכן אמירה ברורה ברוח זו ממשלת ישראל? אין!

 

החזון שלנו לדורות, חזון יישוב הנגב, נשמט מידינו בעוד מול עינינו הזדמנות מיוחדת ליצור בו אלפי מקומות עבודה חדשים בעלי אופי מקצועי מתקדם לתעשיית אנרגיה סולארית, אשר גם תביא לנו הפחתה בתלות במקורות זרים לצורכי האנרגיה שלנו, הפחתה בזיהום האוויר, קירוב המדינה לעמידה ביעדים של מועדון המדינות המפותחות, אמנת קיוטו והעידן שאחריו אשר נמצא כבר כאן וכן, עידוד פעילות כלכלית משמעותית ביותר דווקא בזמן שהמשק הכי שועה לכך!

 

אתם, חברי הקיבוצים והמושבים, אתם פוטנציאל אדיר לחזון אותו אנו מנסים לקדם.

לישראל יש צורך אף גדול יותר ממדינות אחרות להסתמך על מקורות אנרגיה אחרים, בשל המצב הגיאו-פוליטי הבעייתי שלנו, ובשל העובדה הידועה כי החלק הארי של מקורות האנרגיה העולמיים מצוי במדינת ערב.

 

חברים ואורחים יקרים, זו רק ההתחלה, אנו נכנסים לעידן הסולארי של מדינת ישראל ואני רוצה להזמין את כולכם ליטול בו חלק.

 

לפרטים נוספים: אסף אזולאי 050-6206616  |  אלעזר נבו 050-6206630


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית