משרד התשתיות בוחן טכנולוגיות ירוקות להפקת נפט מפצלי שמן
משרד התשתיות בוחן טכנולוגיות ירוקות להפקת נפט מפצלי שמן

כ"ז בתשרי התשס"ט
26 באוקטובר 2008

 

לש 2008-3457

-הודעה לעיתונות-

 

משרד התשתיות בוחן טכנולוגיות ירוקות להפקת נפט מפצלי שמן

 

משלחת  מטעם המשרד יצאה היום לאסטוניה לבחינת הנושא  =שר התשתיות הלאומיות: באם התחזיות נכונות- יש לנו מתחת לרגליים כמות נפט איכותי היכול לספק את צריכתנו לעשורים הקרובים"

 

משלחת מטעם משרד התשתיות הלאומיות, בראשות ד"ר יעקב מימרן, מנהל מינהל רישוי אוצרות טבע, יצאה היום (א') לאסטוניה על מנת לבחון טכנולוגיות משופרות להפקת נפט מפצלי שמן. אסטוניה עשירה בפצלי שמן, ומפיקה מהם נפט בייצור כלכלי.

 

המטרה העיקרית הינה ייבוא של טכניקות אשר יאפשרו להפיק נפט מפצלי שמן בארץ, בצורה ידידותית יותר לסביבה מהמקובל היום. טכניקות אלו עתידות להפחית את כמות האנרגיה המושקעת בתהליך הפקת הנפט, ולהפחית את הפגיעה הסביבתית, בכך תתאפשר הפקת נפט בצורה אינטנסיבית יותר.

 

חברי המשלחת יפגשו עם נציגי חברת 'TTU Ltd' אשר בידם הטכנולוגיה הנחשבת בעיני מומחים כידידותית ביותר לסביבה, כמו כן הם ייפגשו עם נציגי חברת נוספות, יבקרו במפעלים, ויתרשמו כיצד הטכנולוגיות השונות משפיעות על הסביבה ובתפוקתן.

 

פצלי שמן הם שכבות של סלע שיש בהן חומר אורגאני בריכוז גבוה, שניתן להפיק ממנו  נפט. ישנן כיום 2 אופציות עיקריות לשימוש בפצלי שמן, אותן יבחנו חברי המשלחת: האחת, לכרות את הפצלים, לחמם במפעל וכך להפריש את הנפט. השנייה, מודרנית יותר- חימום שכבות פצלי השמן בעומקי האדמה לאורך זמן. כאשר הטמפרטורה עולה אמורים לייצר נפט ואז ניתן לשאוב בקידוח. חיסרון שיטה זו הינו צריכת האנרגיה הגבוהה יחסית.

 

בארץ התברכנו במרבצים רבים של פצלי שמן (עפ"י הערכות, ישנם כ-300 מיליארד טון של מאגרי פצלי שמן, עם פוטנציאל לספק נפט באיכות גבוהה מאוד לישראל ל-40 השנה הבאות), אך לאורך השנים הם לא היוו מוקד משיכה מכיוון שמחירי הנפט היו נמוכים מספיק.

כיום, כאשר מחירי הנפט גבוהים יחסית (גם לאחר הירידה האחרונה במחירים), משרד התשתיות הלאומיות פועל ביתר שאת לקדם את ההפקה של פצלי השמן. לצורך העניין, לפני כ-10 שנים נעשה תחשיב שכשיגיעו ל-30 דולר לחבית נפט צריך להיעשות שימוש בפצלי שמן.

 

בדיון שהתקיים בעבר בנושא, אמר שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר כי  "אני מקווה שהתחזיות לגבי כמות הפצלים אכן יוכחו כנכונות. במידה והדבר נכון, יש לנו מתחת לרגליים נפט ברמת איכות גבוהה שיכול לספק את צריכת הנפט של ישראל לעשורים הקרובים. מדיניות המשרד הינה להתייחס ברצינות לחלופה של פצלי השמן כמקור להפקת אנרגיה".

 

 

 

לפרטים נוספים: אסף אזולאי, יועץ תקשורת לשר- 0506206616

 

 

 

 

 

 

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית