הועדה החקלאית המשותפת לישראל ומצרים התכנסה ביום ד 29/10
הוועדה החקלאית המשותפת לישראל ומצרים התכנסה ביום ד' 29/10
ועדה חקלאית ישראל-מצרים
השר שמחון: שיתוף הפעולה דרוש במיוחד כעת לנוכח משבר המזון העולמי

 

הוועדה החקלאית המשותפת לישראל ומצרים התכנסה היום (ד' 29.10.2008)  במשרד החקלאות בבית דגן. המשלחת המצרית לוועדה הגיעה ארצה במסגרת חגיגות העשור למרכז פרס לשלום.

שר החקלאות, שלום שמחון, אמר כי החיוניות והקרבה של ישראל ומצרים מייצרות תנאים מצוינים והבנה הדדית לשיתוף פעולה, הדרוש במיוחד בעת הזאת, לנוכח משבר המזון העולמי המעמיד בסכנה את הכלכלה העולמית ומאיים במיוחד על אוכלוסיות חלשות. שמחון הדגיש כי לישראל יש עניין רב בקידום פרויקטים משותפים בתחומי ההשקיה, טכנולוגיות מתקדמות, ענף בעלי החיים וקידום פיתוחים חדשים ויזמויות

של חברות ישראליות ומצריות.

 

השגריר המצרי, יאסר רדה עלי סעיד, ציין כי שיתוף הפעולה החקלאי נמשך כל השנים, גם כאשר שיתוף הפעולה בתחומים אחרים הצטמצם בהתאם לנסיבות. פואד אבו הדאב, יו"ר הודעה המשותפת מטעם מצרים, המבקר בישראל זו הפעם ה- 27 אמר כי הוא מאמין שהפעילות הועדה תחזק את שיתוף הפעולה בין הארצות.

 

במשרד החקלאות רואים חשיבות רבה בכינוס הועדה, שכן מצרים היא המדינה הערבית החשובה ביותר עמה מתקיים קשר ושיתוף פעולה חקלאי מאז תחילת שנות ה- 80, בעקבות חתימת הסכם השלום. הוועדה קיימה את מפגשיה באופן רצוף מאז כינונה - לסירוגין בישראל ומצרים. פעילותה הופסקה בתקופת האינתיפאדה השנייה, אך חודשה בשנת 2005. הועדה החקלאית המשותפת הוקמה בעקבות החלטת ממשלת ישראל, ומשמשת כמסגרת רשמית לדיון בנושאי חקלאות ופיתוח בין שני משרדי החקלאות והמדינות. הוועדה פועלת באמצעות יושבי ראש משותפים. כיו"ר הוועדה מצד משרד החקלאות משמש- דר' יובל אשדת ומהצד המצרי כאמור- פואד אבו הדאב.  

 

הנושאים שעל סדר יומה של הוועדה מתמקדים בסוגיות שת"פ חקלאי בין שני משרדי החקלאות ונושאים של "שת"פ טכני ופיתוח", הנוגעים לסיוע ישראלי ישיר, הניתן במשותף עם משרד החוץ- מש"ב – סינדקו ומתבצע בשיתוף עם מדינות וארגוני סיוע בינלאומיים שונים. (יפן-JICA, ארה"ב-USAID, דנמרק-DANIDA).

 

הועדה הנוכחית תדון בנושאים ווטרינרים, נושאים הנוגעים להגנת הצומח, למחקר חקלאי משותף, הדרכה חקלאית הקשורה בעיקר בתוכנית "מובראק" להתיישבות חקלאית, (תכנית פיתוח לקרקעות חדשות ליישובם של בוגרי אוניברסיטאות. תכנית פיתוח חקלאית מהגדולות בעולם. ישראל משתפת פעולה בטכנולוגיות ובהדרכת כוח אדם) וכן בנושאים המקודמים במשותף עם מרכז פרס.

 

מוסרת: טלי סולגניק כרמי, יועצת תקשורת לשר החקלאות, 0506241011


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית