בן אליעזר ושמחון הכריזו על העברת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) באילת אל משרד החקלאות
העברת המרכז לחקלאות ימית (מלח"י) באילת אל משרד החקלאות

ז' בתשרי התשס"ט
6 באוקטובר 2008

לש 2008-3342

 

הודעה משותפת למשרד התשתיות הלאומיות ולמשרד החקלאות

 

בן אליעזר ושמחון הכריזו על העברת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י)  באילת אל משרד החקלאות

 

המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) הועבר מאחריות משרד התשתיות לאחריות מינהל המחקר החקלאי במשרד החקלאות. כך הודיעו שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר ושר החקלאות שלום שמחון, בטקס משותף שנערך אתמול (א') בירושלים.

העברת מלח"י למשרד החקלאות מביאה לידי סיום תהליך ארוך המסדיר את מעמדו של המרכז, מבטיח את מקורות המימון של פעילותו החשובה, ואת עתיד עובדיו. ההסכם הושג כתוצאה ממאמץ משותף של מנכ"לית משרד החקלאות, יעל שאלתיאלי ומנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, חזי קוגלר, והודות לסיכומים עם  משרד האוצר.  כמו כן, העברת האחריות הינה חלק ממסקנות ועדה בראשות פרופ'  מינה טייכר לחיזוק מעמדם של מכוני המחקר הממשלתיים.

 

השר בן אליעזר אמר בטקס כי "רק מעטים מחוץ לחדר הזה יודעים על פעילות מלח"י בפרט והמינהל למחקר חקלאי בכלל. מלח"י עוסק בפיתוח טכנולוגיות וגיבוש מחקרים היוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני בארץ ובעולם. לצערי ישראל לא ידעה לנצל את הענף הזה מספיק, ואני מקווה שהמהלך שאנו עושים היום יהווה מנוף לצמיחתו". השר ציין כי העברת המרכז למשרד החקלאות, מחזירה את המכון למקומו הטבעי.

 

השר שמחון הדגיש כי הבטחת עתידו של מלח"י היא בשורה טובה לעיר אילת, "קיומו של מוסד אקדמי כזה בתחומה, יסייע לבסס ענפי תעסוקה נוספים לתיירות, החיוניים להתפתחותה". בנוסף אמר שמחון כי לנוכח הידלדלות הדגה בעולם ובאזורנו, יש חשיבות רבה במציאת פתרונות לגידול דגים בים וביבשה, וכי הידע שפותח במלח"י ישפיע על השוק המקומי וכן על ההשתלבות ישראל בשוק העולמי.

                                                                                       

פרופ' יצחק שפיגל, ראש מינהל המחקר החקלאי (מכון ווולקני) אמר כי שילובם של חוקרי מלח"י עם חוקרי מכון וולקני במשרד החקלאות יעצים את אפשרויות המו"פ של מלח"י על ידי שיתופם של חוקרים ידועי שם- בעלי התמחויות גנריות.

 

פרופ' מינה טייכר אמרה כי "מישהו אמר לי היום בבדיחות דעת, שאנחנו הועדה השלישית בתולדות ישראל שמקיימים את ההמלצות שלה... אז יש כאן שני דברים ייחודיים: הראשון, זו ועדה שאכן מקיימים את ההמלצות שלה, והשני- אנחנו לא רגילים בהתנהלות הפוליטית במדינת ישראל ששר ומשרד מוותרים על טריטוריה ומעבירים מתוכם סמכויות מתוך חשיבה שזה הדבר הנכון לעשות למדינת ישראל ולמדע".

 

מלח"י, הממוקם בחופה הצפוני של אילת, הוא מכון מחקר העוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול דגי ים ויצורים ימיים בעלי ערך כלכלי. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוח חקלאות ימית בישראל, שמנוצלים בה מי ים ומים מליחים, ולהקמתן של תעשיות ביו-טכנולוגיות נלוות. תחומי המחקר העיקריים של המכון הם בקרת הרבייה של דגים; גידול דגיגים; השבחה גנטית של דגים; פיתוח מזונות לדגים ולדגיגים; זיהוי, מניעה וריפוי של מחלות דגים; ופיתוח מערכות לגידול אינטנסיבי של דגים; פיתוח מערכות לגידול משולב של דגים, רכיכות ואצות.

מחקר ופיתוח קבועים ורציפים, דרושים בחקלאות הימית לשם פיתוחים עתידיים וכדי לשפר טכנולוגיות קיימות. אתגרי הפיתוח רבים ומגוונים: גידולים בים הפתוח, גידולים בברכות ביבשה, התאמה ופיתוח של מיני חי ימי חדשים, התמודדות עם משאבי מים מוגבלים, בחינת השפעות סביבתיות ועוד. 

 

הביקוש למוצרי חקלאות ימית גדל באופן מתמיד, בשל ההכרה בערכו התזונתי ולנוכח משבר המזון העולמי. נוסף על כך, עקב המחסור במים מתוקים מתחדד הצורך בחקלאות ימית שתתבסס על מים מלוחים בברכות או בעומק הים.

 

לפרטים נוספים:

 

טלי סולגניק כרמי, יועצת תקשורת לשר החקלאות 050-6241011

אסף אזולאי, יועץ תקשורת לשר התשתיות  050-6206616

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית