בן אליעזר ושמחון יכריזו על העברת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) למשרד החקלאות
בן אליעזר ושמחון יכריזו על העברת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) למשרד החקלאות
השר שלום שמחון
2.10.2008

 

 

הטקס ביום א' 5/10 בשעה 17:30

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר ושר החקלאות שלום שמחון, יודיעו על העברת מלח"י (מרכז לאומי לחקלאות ימית) ממשרד התשתיות למינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני) במשרד החקלאות, בטקס שיתקיים ביום א' 5/10 בשעה 17:30 בלשכת שר החקלאות בבית דגן.

 

העברת מלח"י למשרד החקלאות מביאה לידי סיום פרשה ארוכה, הנוגעת לפתרון מעמדו של מלח"י, להבטחת מקורות המימון של פעילותו החשובה, ולעתידם של העובדים.

שילובם של חוקרי מלח"י עם חוקרי מכון וולקני יעצים את אפשרויות המו"פ של מלח"י על ידי שיתופם של חוקרים ידועי שם- בעלי התמחויות גנריות.

 

על פי ההסכם יועבר המכון לחקר ימי לאחריות משרד החקלאות ומימון פעילותו תהיה אף היא באחריות משרד החקלאות. (מלח"י פעל עד היום כחברה ממשלתית במסגרת חיא"ל -מכון לחקר ימים ואגמים).

מלח"י, הממוקם בחופה הצפוני של אילת, הוא מכון מחקר העוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול דגי ים ויצורים ימיים אחרים שיש להם ערך כלכלי. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוחו של ענף חקלאי חדשני בחקלאות הימית בישראל, שמנוצלים בו מי ים ומים מליחים, ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות. תחומי המחקר העיקריים של המכון הם בקרת הרבייה של דגים; גידול דגיגים; השבחה גנטית של דגים; פיתוח מזונות לדגים ולדגיגים; זיהוי, מניעה וריפוי של מחלות דגים; ופיתוח מערכות לגידול אינטנסיבי של דגים; פיתוח מערכות לגידול משולב של דגים, רכיכות ואצות.

בחקלאות הימית, יש צורך במחקר ובפיתוח קבועים ורציפים, לשם פיתוחים עתידיים ולצורך שיפורן של טכנולוגיות קיימות. אתגרי הפיתוח רבים ומגוונים: גידולים בים הפתוח, גידולים בברכות ביבשה, התאמה ופיתוח של מיני חי ימי חדשים, התמודדות עם משאבי מים מוגבלים, בחינת השפעות סביבתיות ועוד.

 

הביקוש למוצרי חקלאות ימית גדל באופן מתמיד, בשל ההכרה בערכו התזונתי ולנוכח משבר המזון העולמי. לעומת זאת, היצע הדגה ובעלי החיים הימיים בטבע, בייחוד באזורנו, מצטמצם. נוסף על כך, עקב המחסור במים מתוקים מתחדד הצורך בחקלאות ימית של מים מלוחים בברכות או בעומק הים.

 

אשמח אם תגיעו/תשלחו צלם.

 

בברכה - טלי סולגניק-כרמי

יועצת תקשורת לשר החקלאות 0506241011


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית