אושרה הצעת חוק של ח"כ אורית נוקד, שלפיה יוצמדו גמלאות הזקנה מביטוח הלאומי, לשכר הממוצע במשק במקום למדד המחירים לצרכן
2.6.2008

לחברים שלום,

 

השבוע אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של ח"כ אורית נוקד ולפיה יוצמדו גמלאות הזקנה שמשלם הביטוח הלאומי, לשכר הממוצע במשק במקום למדד המחירים לצרכן.

 

מדובר בהישג חשוב מאוד למפלגת העבודה, וחשוב להפיץ זאת בקרב החברים. אי לכך אני מצרף בזה כתבה של צבי זרחיה בעתון "דה מארקר" מיום 1.6.08.

 

ישראל הירשהורן

 

ועדת השרים לחקיקה נגד האוצר: אישרה קצבאות זקנה בצמוד לשכר הממוצע במשק

 צבי זרחיה, דה מרקר, 1.6.08

 

ועדת השרים לחקיקה החליטה בצהריים על חודו של קול לתמוך בהצעת החוק שהגישה ח"כ אורית נוקד (עבודה) לפיה קצבאות הזקנה יוצמדו לשכר הממוצע במשק. 5 שרים מהעבודה והגימלאים הצביעו בעד מול 4 שהתנגדו. משרד האוצר הודיע שיערער על החלטתה של ועדת השרים. נוקד הודיעה כי בכל מקרה היא מתכוונת להעלות ביום רביעי הקרוב את הצעת החוק להצבעה בקריאה הטרומית, גם אם הממשלה תתנגד לה בסופו של דבר.

 

לדברי נוקד, בשש השנים האחרונות בהן הוצמדו הקצבאות למדד, נרשמה שחיקה של 30% בקצבאות, לעומת שיעור עליית השכר הממוצע במשק באותה התקופה. נוקד ציינה כי אף שגמלת הזקנה משולמת על בסיס הפרשות לביטוח הלאומי מתוך שכר המבוטח, שמשוקלל לתוך השכר הממוצע במשק, מאז חוק ההסדרים (2004-2003) קצבאות הזקנה מוצמדות למדד המחירים לצרכן.

 

נוקד הוסיפה, כי "החובה הבסיסית ביותר שלנו כחברה היא קיום ערבות הדדית ומתן אפשרות לכל האזרחים לחיות בכבוד, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באוכלוסיה הוותיקה שלא רק הקימה את המדינה אלא גם שילמה דמי ביטוח כל חייה. הדעת לא סובלת שהקצבאות כיום כה נמוכות עד שקשישים רבים נאלצים לבחור בין תרופה לפרוסה".

 

ממשיכה נוקד: "בקווי היסוד של הממשלה מובטח להפנות לקשישים ולגמלאים את מיטב ומירב המשאבים בהתאם למצב הכלכלי ועם זאת, מזה שנים, המצב התקציבי טוב, ישנם עודפים גדולים, שיעור הצמיחה במשק מרשים ביותר ואילו רק מצבם של הקשישים הולך מדחי אל דחי. הבטחות צריך לקיים ואני קוראת לוועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את ההצעה ולכל הח"כים, בקואליציה ובאופוזיציה, לתמוך בה".

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית