פרשת השבוע: ההשלכות של דו"ח וינוגרד
ההשלכות של דו"ח וינוגרד
 

10.2.2008

 

פרשת השבוע הקודם - דו"ח ועדת וינוגרד - המשיכה לעורר גלים ורעש גם בשבוע שחלף.

 

מי שעורר את הסערה השבוע היה חבר הוועדה הפרופסור יחזקאל דרור. אמירתו כי החלפת ממשלת אולמרט בממשלת ימין בראשות נתניהו היא דבר שיש לו משקל וחשיבות, היא כמובן אמירה נכונה. אמירתה על-ידי חבר הוועדה ימים מעטים לאחר הגשת הדו"ח מטילה על ועדת וינוגרד צל מיותר. אינני חושב שחברי הוועדה המוכרים לי ובציבור כאנשים רציניים ובעלי יושרה שקלו שיקול פוליטי בכתבם את הדו"ח. הדו"ח נוקב ומצביע על הכשלים בלא מתן הנחות לאף אחד מן האחראים. אינני מציע לאף אחד שיעשה חיים קלים לעצמו ויפטור את עצמו מהתייחסות רצינית לדו"ח וינוגרד בהתלות לדברי פרופ' דרור. באותה מידה אני חושב שיש לקחת את רחשי הלב של המילואימניקים ומחאתם בכל הרצינות ולא לזלזל בהם רק כיוון שפוליטיקאים מן הימין תפסו טרמפ על מחאה זו.

 

את הדברים אשר אמרתי מטעם סיעת "העבודה" בדיון בכנסת בנושא הדו"ח אני מצרף לעיונך:

 

אדוני היושב-ראש, רבותי חברי הכנסת,

 

"החמצה חמורה", הגדיר השופט וינוגרד את מלחמת לבנון השנייה. והיא הייתה כזאת בגלל הכנה לקויה של צה"ל, הזנחה של צה"ל, שחיקת ערכים יסודיים של פיקוד ושל מנהיגות צבאית וגם של קבלת החלטות מהוססת. החטא המוסרי איננו בקבלת ההחלטות; החטא המוסרי הוא בהזנחת הצבא. הצבא הוזנח בשנים 2003–2006, וכל מי שהייתה לו יד במעל הזה ייטיב אם ביום הזה ישתוק.

 

אדוני היושב-ראש, את הדוח הזה צריך לקרוא עם פנים לא רק אל העבר, אלא בעיקר אל העתיד. היום אנו רואים בעתיד שני דברים עיקריים: מאזן אסטרטגי שמשתנה לרעתה של ישראל באזור רווי סכנות, איומים ושנאה. לכן הציווי החשוב ביותר הוא לחזק את צה"ל ולטפח אותו. לא רק לחזק, גם לטפח.

 

צה"ל של פברואר 2008 איננו צה"ל של יולי 2006; הוא עבר תהליך קשה, עמוק, לפעמים מכאיב, של שינוי, שיפור וחזרה לערכים ישנים וטובים. התהליך הזה מתנהל בו זה שנה, ואסור שהוא ייפסק.

 

דבר נוסף שאנו רואים בעתיד, אחרי הרבה שנים, הוא סיכוי היסטורי להגיע להסכם עם העם הפלסטיני - חרף הספקנים, חרף המלגלגים, חרף המחבלים מכל הסוגים. ואם יש סיבה אחת בלבד שהממשלה הזאת, בהרכב הזה, צריכה להתקיים, היא כדי שהסיכוי הזה יבוא למירב המיצוי. זה הטעם היסודי והחשוב ביותר לקיומה - ולהמשך קיומה - של הממשלה הזאת.

 

רבותי חברי הכנסת, גברתי היושבת ראש, הערב מסתיים המסע לחילופי השלטון. היו במסע הזה גם תום וזעם אמיתי, אבל היו בו גם הרבה ציניות ושפלות. הקדושים שבערכינו הפכו לתחמושת פוליטית זולה. והמסע מסתיים כפי שהוא מסתיים כיוון שברגע של אמת יש שיקול אחד שצריך לקבוע - איך מבטיחים את עתיד המדינה ומי מבטיח את עתיד המדינה. לכן אני וגם רוב חברי נצביע היום כפי שנצביע.

 

מבחן הממשלה הוא ששום מלחמה לא תהיה עוד החמצה, אלא ניצחון שאחריו אין שום ועדה. מבחן נוסף הוא שתהליך ההידברות ימוצה ויצליח ואיש לא יאמר עליו לאחר מעשה שהיה פה דשדוש. זה וגם זה תפקידך, אדוני ראש הממשלה.

 

שבת שלום,

 

אפרים סנה

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית