ועידת אנאפוליס, יום הזיכרון לרבין והצעות חוק
ועידת אנאפוליס, יום הזיכרון לרבין והצעות חוק

7.11.2007

חברות וחברים יקרים,


בשבועיים האחרונים ציינה מדינת ישראל בשורה של טכסים את יום השנה השתיים עשרה לרצח יצחק רבין. החברה הישראלית העלתה את זכרו של רבין ז"ל ועסקה במורשתו. השתתפתי במספר טקסים כאלו, במכללת אחווה, ביקנעם, בעפולה, בקיבוץ עין השופט ובתוכניות רדיו וטלוויזיה. כמזכירו הצבאי של רבין עד ליום הרצח זכיתי ללוות אותו בדרכו הרגישה והנחושה במטרה להשיג את השלום. התרשמתי מתכונותייו ויכולתו להנהיג, מהכנות והיושר שאפיינו אותו, מהסמכותיות והביטחון שהקרין לסובביו, מיכולת הלמידה וההתמצאות שלו – גם בפרטים הקטנים. רבין יצר סביבו תחושה של אמינות ואמון הן  בקרב האנשים אתם עבד והן בקרב מנהיגי המדינות בעולם. ראיתי בו מנהיג אמיתי. אני משוכנע שאילולי נרצח היה מצליח להגיע להסכמים עם סוריה, הפלסטינים ומדינות נוספות ולהנהיג את מדינת ישראל אל מול האתגרים הקשים. הרוצח שירה בגבו של רבין ירה בגבה של הדמוקרטיה וביצע את הפשע החמור ביותר מקום המדינה. עלינו לשנן ולהזכיר כל יום כי על כל אחת ואחד מאיתנו להגן על הדמוקרטיה שאינה בהכרח דבר מובן מאיליו. מדינת ישראל של אחרי הרצח שונה לחלוטין מזו שלפניו. הקרעים בחברה מתקשים להתאחות והפצעים לא יגלידו לעולם.

 

לועידת אנאפוליס אני מחזיק אצבעות ומתפלל להצלחתה אך אני מוטרד מכך שסופה ירשם ככישלון. במקרה כזה אנו עלולים למצוא עצמנו במציאות גרועה יותר. לדעתי הועידה מתקיימת טרם זמנה. הצד הפלסטיני אינו בשל לדון בסוגיות הסדר הקבע שהן: ירושלים, התנחלויות, פליטים, גבולות, מים וסידורי בטחון ולהסכים לויתורים חיוניים לצורך מימוש ההסכם. אבו מאזן יגיע לאנאפוליס כשהוא מייצג רק חלק מהעם הפלסטיני, שהרי אין לו שליטה על  הפלסטיניים ברצועת עזה. ישראל תדרוש מאבו מאזן להסכים כי ישראל היא מדינת העם היהודי ולא תהיה שיבת פליטים פלסטינים לישראל. כפי שהדבר נראה כעת הצד הפלסטיני לא מסכים לכך שנוסח כזה יופיע בהצהרת הסיכום של אנאפוליס. לא ניתן להגיע להסדר כל עוד הרשות הפלסטינית לא נלחמת בטרור, אבו מאזן אומנם מתנגד לטרור אך לא עושה דבר כדי למנוע אותו.  אני סבור שהמאמצים האמריקאים, האירופאים והרוסים שהושקעו בקיום הועידה היו צריכים להיות מופנים לקידום הענקת סיוע לרשות במטרה לבנות מחדש את ארגוני הבטחון ואת מוסדות השלטון שלה. לסייע לחברה הפלסטינית להשתקם וליצר מקורות תעסוקה שיקלו על האבטלה והעוני. רק לאחר שלפלסטינים תהיה יכולת להילחם בטרור ולשמור על חוק וסדר ניתן יהיה לשאת ולתת על הסדר של קבע.

 

בשבוע החולף הועלתה לדיון הצעת חוק שיזמתי בדבר סמכות הרשות המקומית לקיים ביקורת במקלטים בבתים משותפים ולחייב תיקון הליקויים. לדעתי הגברת הפיקוח על מצב המקלטים יביא לשיפור משמעותי במצבם הרעוע של מרבית המקלטים היום.

 

הצעת חוק נוספת שיזמתי ואשר נדונה בכנסת בשבוע החולף עוסקת בהגדלת אחוז החסימה בבחירות לרשויות מקומיות מ-¾ מנדט למנדט. הצעה זו נועדה להקטין את מספר הסיעות הזעירות ולאפשר בנית וניהול קואליציה ביתר קלות,  ההצעה תתרום לניהול תקין של הרשות.

 

בנוסף העלתי  על סדר היום במליאת הכנסת דיון בנושא גדר ההפרדה. שליש מהגדר עדיין לא נבנה ומשרד הביטחון הפסיק את הבנייה משיקולים תקציבים. מאחר שמדובר בגדר הכרחית למלחמה בטרור - דרשתי כי הנושא יעלה בדחיפות לדיון.

 

אשמח לקבל את תגובתכם לכתובת המייל שלי - dyatom@KNESSET.GOV.IL

 

בברכת שבוע טוב

שלכם,

חה"כ דני יתום
 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית