על האופן שבו הממשלה מחוקקת חוק טוב, מתפארת בו במסיבת עיתונאים, ומבטלת אותו בעצמה
על האופן שבו הממשלה מחוקקת חוק טוב, מתפארת בו במסיבת עיתונאים, ומבטלת אותו בעצמה

17.10.2007

 

נאום שלי במליאה בדיונים על התקציב וחוק ההסדרים: על האופן שבו הממשלה מחוקקת חוק טוב, מתפארת בו במסיבת עיתונאים, ומבטלת אותו בעצמה רגע אחר כך

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

אדוני היושב ראש, חבריי חברי הכנסת, אדוני שר האוצר. בסביבות מרץ 2007, לא כל כך מזמן, מצא ראש הממשלה אג‘נדה. זה אחרי שהכריז שראש ממשלה לא צריך אג‘נדה, הוא צריך רק לנהל. וכך, לפתע, הופצצנו במסמכים שהמילהאג‘נדה“ הופיעה בהם בכל שורה עשירית פחות או יותר. למדנו גם שזאת אג‘נדה חברתית, ובמסגרת האג‘נדה התכנסה הממשלה וקיבלה כמה החלטות יפות וטובות. אחת המרכזיות שבהן, הנה אני קוראת את הצעת מחליטים ממרץ 2007: ”להגדיל את בסיס תקציב האגף למעונות יום ומשפחתונים לגיל הרך במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה ב-67 מיליון שקלים בכל אחת משנות הלימוד הבאות ל-3 שנים, למימון השירותים כמפורט להלן: שוברים למימון צהרונים לאימהות עובדות, שוברים למימון מעונות יום לאימהות…“ ועוד כהנה וכהנה, דברים טובים. כונסה מסיבת עיתונאים עם פרופסור מנואל טרכטנברג מלא הכוונות הטובות, ועם שר האוצר דאז אברהם הירשזון ועם ראש הממשלה. ושוב, שמענו את הבשורה הגדולה על הוצאת אימהות למעגל העבודה.

והנה, באוגוסט 2007 שבה הממשלה ומתכנסת לאשר את הצעות המחליטים, שיהיו הבסיס לתקציב ולחוק ההסדרים, וראה זה פלא: שורה אחת קטנה ואותה החלטה של 67 מיליון שקלים בשנה, שכל כך הרבה רעש וצלצולים היו סביבה, אותה החלטה נמחקת במחי יד. יבוטל התקציב - -

 

גדעון סער (הליכוד):

בתמיכת שרי העבודה.

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

חבר הכנסת גדעון סער, אתה זורה מלח על פצעיי. לצערי אתה צודק. 5 חודשים אחרי, והאג‘נדה החברתית בשנייה אחת, במחי שורה אחת, נמחקת. לא הצעות חוק ”פראיות“ של חברי כנסת חסרי אחריות, כפי שחסידי חוק ההסדרים אוהבים להאשים. לא. הצעת מחליטים של הממשלה, שאף טורחים לכנס בגללה מסיבת עיתונאים - מבוטלת, כאילו כלום. פתחתי את ספר התקציב של משרד התמ“ת, חשבתי שאולי בדברי ההסבר אמצא אזכור לדבר המוזר הזה שקרה. אף מילה. לא היה ולא נברא. נמחק מספרי ההיסטוריה. היה מחליטים והיה מחליטים הפוך. הממשלה באה וקוברת את הצעות החוק של עצמה לא לפני שהיא גוזרת לעצמה קופון גדול ביחסי ציבור מופרזים על אותו ענין.

 

צבי הנדל (האיחוד הלאומי - מפד“ל):

אולי לא הבנת?

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

יכול להיות. אתה יודע מה, חבר הכנסת הנדל, זה נשמע כל כך מופרך, שיכול להיות שזו טעות ולא הבנתי. ואם אני טועה, שיבוא מישהו יתקן אותי.

חוק ההסדרים – אני לא יודעת מאיפה להתחיל. אמרתי לחברת הכנסת רונית תירוש שאני קצת מקנאה בה על כך שיש לה מלחמה אחת לנהל במסגרת חוק ההסדרים, ביטול החוק המצוין שלה על הקטנת כיתות הלימוד. אני לא יודעת מאיפה להתחיל. תנו לי להזכיר סעיף אחד – סעיף 72, - הקפאה לשנה של כל קצבאות הביטוח הלאומי, כולל קצבאות הבטחת הכנסה, תשלום מזונות, משפחות שכולות, נכי צהל, נפגעי גזזת, סל הקליטה, גמלת ניידות. המשך הקפאה שעד היום כבר הביאה לשחיקה של 8% בקצבאות. יש לי עוד פרט מידע חדש על הסעיף הזה, וזו הודעה קטנה לשמעון, אותו נכה פוליו מראשי מאבק הנכים, שלא נתנו לו אתמול להיכנס בשערי הכנסת בגלל שבא בג‘ינס. שמעון, יש לי פרט חדש לספר לך: למרות שבהצעת המחליטים המקורית לא נכללה הקפאת הקצבה של נכי הפוליו, הוסיפו לנו אותה עכשיו. הנה, גם עליה ידרשו חברי הכנסת להצביע, על הקפאת הקצבה לנכי הפוליו. עוד תוספת קטנה, טאץ‘ קטן. זה בוודאי יהיה נחמה עבורך אחרי שאתמול לא נתנו לך להיכנס בגלל הג‘ינס.

שלא לדבר על המשך הקיצוץ ב-4% בקצבאות. שאגב, חברי, חבר הכנסת סילבן שלום, כל הזמן לוקחים לך את הקרדיט. זה אתה שעשית את הקיצוץ ב-4% בקצבאות, שחלק כבר הוחזר אבל חלק גדול עוד לא, זה לא ביבי נתניהו אלא אתה.

 

סילבן שלום (הליכוד):

רק למי שהייתה הכנסה נוספת, ולשנה בלבד. זה אוטומטית חוזר.

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

השנה בלבד הזאת הונצחה לדיראון עולם, לצערי ולכאבי, בקואליציה שהמפלגה שלי חברה בה. וגם השנה, על אותה החלטה לשנה אחת, תתבקשו לשוב ולהצביע: המשך קיצוץ של-4% בקצבאות של החלשים ביותר. אני לא רוצה להיות דמגוגית ולדבר על שכר חברי הכנסת. אני באמת לא חושבת ששכר חברי הכנסת גבוה. אבל השכר שלנו, חברים יקרים, צמוד לשכר הממוצע במשק. איך אנחנו יכולים להרים יד בעד הקפאת קצבאות ששוחקת כבר ב-8% את החלשים ביותר שעה שהשכר שלנו הולך ומתעדכן לפי המדד המיטיב ביותר? איך אפשר להרים את היד עבור דבר כזה?

כמה זמן עוד נשאר לי?

 

צבי הנדל (האיחוד הלאומי - מפד“ל):

את מדברת טוב, עוד חצי שעה.

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

אבל התהליך המסוכן ביותר מתרחש דווקא לא בעניין הקיצוץ בקצבאות, כי הקיצוץ בקצבאות או הקפאת קצבאות, עם כמה שהם מעוותים ולא צודקים וכואבים, הם הפיכים. יכולה לבוא ממשלה ושנה אחר כך לבטל את הקיצוץ או להעלות את הקצבאות.

 

גדעון סער (הליכוד):

אם אתם לא תעשו את זה, מי יעשה את זה?

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

- - זה תהליך שהוא הפיך. אבל בו בזמן מתרחש תהליך בלתי הפיך ומסוכן ביותר לחברה הישראלית: זה תהליך שאתם, חבריי בספסלי הליכוד, שהפכתם למאוד מאוד חברתיים ואני מברכת אתכם על כך, תמיד טוב לצרף לשורות החברתיים חיילים חדשים - תהליך שאתם חסידים שלו, הוא תהליך השחיקה הנוראית בביטחון התעסוקתי של העובדים. והדבר זה צץ ועולה מכל סעיף בחוק ההסדרים, מכל סעיף. הפרטה מאסיבית של בתי חולים ממשלתיים, של מוסדות למפגרים, שינוי מבני ב“אגד“ ו“דן“ ששולח הביתה אלפי נהגים עם איזה שהוא כבוד תעסוקתי ומכניס במקומם עבדים. הפרטה של המשטרה. אלה תהליכים שבסופם אלפי עובדים לא עשירים, זה לא האיש השמן של ביבי. לא. אלה אחיות בבתי חולים ממשלתיים, אלה חוקרי נוער, עובדות סוציאליות. כל האנשים האלה הולכים הביתה במסגרת התהליכים האלה, במסגרת הפרטה, ייעול, הבראה, שיפור השירות, הבראה. אלף ואחד שמות יפים נתתם לתהליכים האלה שמרקיבים את החברה הישראלית. הם הולכים הביתה ובמקומם מגיעים עבדים, עובדי קבלן. איזה היגיון כלכלי יש בהפיכת מאסות כאלה של עובדים במשק לעבדים? עזבו רגע את המוסר והאידיאולוגיה בצד. אני סוציאל-דמוקרטית בהשקפת עולמי, אני מתנגדת להפרטה. אבל תעזבו אידיאולוגיה, בואו נלך לפי שיטתו של ראש הממשלה, שלא צריך אג‘נדה וצריך רק לנהל. נגיד שהתהליך הזה יצליח ובסופו של יום תפריטו הכל וכולם יהיו עובדי קבלן. איזה תועלת, איזה היגיון יש בחברה שהעובדים בה, האזרחים בה, הם עלה נידף ברוח, נטולי זכויות בסיסיות, נטולי ביטחון תעסוקתי. לא יכולים לקחת משכנתא, לא יכולים לשלוח ילד לאוניברסיטה. איזו מן חברה נהיה אז?

יש לי תקווה אולי תמימה, אני אמנם חברת כנסת יחסית טרייה אבל זה חוק ההסדרים השלישי שעובר מתחת ידיי, שהפעם לשם שינוי מפלגתי שלי לא תשאיר אותי ועוד קומץ חברים כמוני לבד במאבק, וכגוף אחד תאבק להפלה של החוק הזה.

 

ראובן ריבלין (הליכוד):

- - -

 

שלי יחימוביץ (העבודה-מימד):

הקולות הסקפטיים שאני שומעת כאן מובנים לי, הם נובעים גם מתוכי, ובכל זאת, אשרי המאמין. אני מקווה שהפעם נשמור גם על כבודם של אזרחי מדינת ישראל וגם על כבודנו וננהל מאבק אמיתי להפלתו של חוק ההסדרים. תודה רבה.

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית