פרשת השבוע: הבחירות לראשות "העבודה" - פעולותיו הרבות של עמיר פרץ במשרד הביטחון
פרשת השבוע: הבחירות לראשות "העבודה"

27.5.2007


 

ביום שני הקרוב יבחרו רבים מקוראי "פרשת השבוע" את מועמדם לראשות מפלגת העבודה. בשבעת החודשים האחרונים אני מכהן כסגנו של אחד המועמדים, הלא הוא שר הביטחון עמיר פרץ.

 

מאז תום מלחמת לבנון השנייה לא נתנה התקשורת דקה אחת של חסד לשר-הביטחון. מדי שבוע בתוכנית הטלביזיה "ארץ נהדרת" הוא הוצג כאיש פרימיטיבי ומטומטם, חמש השניות שחלפו עד שהסיר את המכסים של המשקפת בתרגיל הצנחנים (זה קרה בשעתו גם לאריק שרון...) שודרו והוקרנו שוב ללא הרף. גם מדו"ח וינוגרד ניתן פרסום סלקטיבי שהבליט את הביקורת והסתיר את דברי השבח בהם זכה בניגוד למבוקרים האחרים.

 

חשבתי שיהיה זה הוגן ונדרש ממני כמי שעובד במשרד הביטחון 16 שעות ביממה, ליידע אותך במה שנעשה מאז המלחמה במערכת הביטחון ובצה"ל והתקשורת לא דיווחה לך.

 

1.      בינואר 2007 הושלם בצה"ל תהליך עבודתן של עשרות ועדות מקצועיות שהפיקו את לקחי המלחמה והציגו את מסקנותיהן לרמטכ"ל ולשר-הביטחון.

2.      בעקבות המלצות אלה הואצה באופן חסר תקדים תוכנית האימונים בצה"ל, הן של צבא המילואים והן של הצבא הסדיר. מספר ימי האימונים של חיילי המילואים הוגדל פי שלושה.

3.      הוחל מהלך מואץ של הצטיידות והתחמשות וסגירת הפערים במלאי התחמושת והציוד.

4.      נבלמו כמעט לחלוטין פיגועי הטרור מהגדה המערבית למרות ניסיונות בלתי פוסקים של הארגונים השונים לבצע פיגועים בתחום ישראל. הייתה זו התקופה השקטה ביותר מבחינה זו מאז פרוץ האינתיפדה השנייה. בוצעו מאות מבצעים כנגד הטרור, כמעט ללא נפגעים לכוחותינו וללא פגיעה בחפים מפשע.

5.      יחד עם זאת בוצעו הקלות רבות לאוכלוסייה הפלשתינאית, שזכו לשבחים אף מפיה של מזכירת המדינה האמריקאית רייס. הרחבנו במסגרת זו את פעילות מעברי הגבול בקרני ובמקומות אחרים, כדי לעודד הכלכלה הפלשתינאית לשם הורדת העוני והייאוש.

6.      שר הביטחון יזם, אחרי שנים של חוסר מעש, את מיגון מוסדות החינוך ביישובי עוטף עזה.

7.      שר הביטחון יזם את פיתוחה של מערכת ההגנה נגד רקטות מתוצרת התעשייה הביטחונית שלנו, לאחר שתוכניות כאלה הוקפאו בשנים האחרונות.

8.      שר הביטחון חידש את איסוף ערכות המגן מהאוכלוסייה לשם ריענונם והשמשתם מחדש לאחר שנים שבהן לא בוצע הדבר למרות החלטות ממשלה.

9.      בעקבות מינויו של רב אלוף גבי אשכנזי לרמטכ"ל מונה תא"ל (מ.) פנחס בוכריס למנכ"לו החדש של משרד הביטחון. איש צעיר, מוכשר, בעל מחשבה מקורית ויכולת ביצוע מוכחת.

10.  היצוא של התעשייה הביטחונית הישראלית הגיע לשיא של 5 מיליארד דולר, הגבוה ביותר מאז קום המדינה.

11.  משרד הביטחון נטל על עצמו, באישור הממשלה, את האחריות הכוללת על העורף בזמן מלחמה, כאחד מלקחי המלחמה.

12.  בשני גלי טרור הרקטות, הופעל צה"ל לעזרת תושבי שדרות ועוטף עזה. חיילי וחיילות צה"ל עוברים מבית לבית בעיר, דואגים לצורכי האוכלוסייה. משרד הביטחון מאפשר לכשלושת אלפים תושבי שדרות התרעננות במתקני האגודה למען החייל ובמקומות אירוח נוספים. אין צורך באוליגרכים, סוף סוף יש מדינה.

 

לידיעתך ולשיקולך.

 

שבת שלום, אפרים סנה

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית