כמו הכורים בוויילס - תגובה על הצעות חוק על איסור העסקת קרובי משפחה בחברות ממשלתיות ועל דוח הוצאות השכר במגזר הציבורי
כמו הכורים בוויילס

20.3.07

 

שלי יחימוביץ' מגיבה על הצ"ח איסור העסקת קרובי משפחה בחברות ממשלתיות של ח"כ זבולון אורלב, ומתייחסת גם לדוח הוצאות השכר במגזר הציבורי

 

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, חבר הכנסת אורלב, אני מתנצלת על כך שאני מפריעה לך כשאתה משוחח עם שרה כה מכובדת. אני כמובן אצביע בעד החוק, אבל בכל זאת אני רוצה להאיר בפניך פן אחר של החוק שלך, אשר אני מוצאת בו אי-אלו חרכים וסדקים.

 

בכל פעם שאני נדרשת לעניין קרובי משפחה שמועסקים באותו מקום עבודה, אני  מגלה בסופו של יום שמדובר במסכנים שבמסכנים. למשל, ברשות שדות התעופה, כאשר 170 עובדים זמניים קיבלו מכתבי פיטורים ונאבקו על מקום עבודתם, באו ואמרו לי, להצדקת הפיטורים, שמדובר בהרבה מינויים של קרובי משפחה. אני שואלת את עצמי אם מינוי של קרובת משפחה להיות מנקה של שירותים במטוסים בעבודה זמנית זה מינוי שיש לעשות ממנו עניין גדול ולאסור אותו בחוק. הרי יש מקומות עבודה, בעיקר בפריפריות, כמו בלוד, ששם משפחות שלמות מועסקות בנתב"ג, מטבע הדברים.

 

יש לי חבר שעובד בבתי-הזיקוק באשדוד ואביו גם הוא עבד בבתי-הזיקוק באשדוד, ויש משהו יפה במשפחות האלה שבהן הבנים עובדים במקום שבו עבד האב. אתה יודע מה? גם הכורים בוויילס - משפחות שלמות עובדות באותו מכרה.

 

לא תמיד מדובר באיזה סיר בשר שמחלקים למקורבים. לפעמים באמת מדובר במקום עבודה שהוא מטה לחמן של קבוצות מאוד מוחלשות, ואני מאוד מקווה שתיתנו את דעתכם על העניין הזה בחוק הזה.

 

אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולדבר על פרסום דוח ההוצאות על השכר בשירות הציבורי. בראשית הדוח הזה, שמונח על השולחן שלנו, כותב הממונה על השכר, שהפרסום מבטיח "שקיפות שתתרום להבטחת טוהר ההליכים בשירות הציבורי". כך כותב אלי כהן, הממונה על השכר. ועוד הוא מעיר, בפתח הדוח, שהדוח כולל דיווח מפורט על העובדים, ובכללם מקבלי השכר הגבוה. הוא גם כותב שהגופים התבקשו לתת הסברים לגבי חריגות בשכר. ועוד הוא כותב: "אנחנו עושים מאמצים ניכרים להביא להפסקתן של חריגות השכר".

 

למה הוא מתכוון? הוא מתכוון רק לחריגות השכר כלפי מעלה. על הקצה, על הצ'ופצ'יק, על השמנת שבשמנת, על קומץ עובדים שמשתכרים שכר גבוה, שמספרם בטל בשישים לעומת מאות אלפי העובדים בשירות הציבורי שמשתכרים שכר זעום ביותר. אין שום מראה מקום למשרות חלקיות, למקבלי השלמת הכנסה, בוודאי לא לעובדים שמועסקים דרך קבלנים, דרך חברות כוח-אדם וחברות שמירה ואבטחה, בוודאי לא לכל מאות אלפי העובדים המסורים, כמו למשל מורות, אחיות ועובדי רווחה, שבקושי מגרדים את שכר המינימום.

 

אני חושבת שפרסום דוח כזה לוקה בחוסר מקצועיות. יש בו כוונת מכוון להטיל דופי בכל השירות הציבורי, שראש מפלגתך, חברי, חבר הכנסת רובי ריבלין, נוהג לכנות אותו בשמות גנאי כמו "שמן", "מנופח" וכן הלאה. רוב העובדים במגזר הציבורי אינם שמנים ואינם מנופחים. הם עובדים מסורים, שעובדים קשה מאוד, משתכרים מעט מאוד, והגיע הזמן להפסיק להטיל בהם רפש, בוודאי כאשר עושה זאת גוף רציני כמו הממונה על השכר באוצר, שמפרסם דוח המתיימר להיות דוח מקצועי. בעיני הדוח הזה מוטה וכלל וכלל אינו מקצועי.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית