פרשת השבוע: החלטה סופית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבטל את תוכנית ספדי
פרשת השבוע: החלטה סופית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבטל את תוכנית ספדי

11.2.2007


הגם שהשבוע החולף היה שבוע עתיר אירועים, מבחינתי פרשת השבוע הייתה דווקא "פרשה ירוקה". כוונתי להחלטתה הסופית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבטל את תוכנית ספדי".

 

מהי "תכנית ספדי"?  מדובר בתוכנית של האדריכל הידוע משה ספדי לבנות ממערב לירושלים, על-פני השטחים שהם כיום מיוערים ופתוחים, 20 אלף יחידות דיור. בנייה נרחבת זו הייתה גוזרת כליה על הנוף ההררי המשתרע ממערב לבירה, על החי והצומח שבו. התוכנית הייתה גוזלת מאזרחי ישראל את אחד האזורים המעטים בהם נשמרים הטבע והנוף במלוא יופיים, ומעניקה אותם כשי לאיילי נדל"ן.

             

ביטולה של התוכנית הוא תוצאה של מאבק ציבורי ממושך ועיקש. הייתה לי זכות ללוות אותו בעיקר בתפקידי הקודם כיו"ר סיעת העבודה בכנסת. הצלחנו ליצור בכנסת רוב פרלמנטרי מוצק נגד התוכנית, חוצה מפלגות, ממש מקיר אל קיר. רוב זה נשען על מאבק חוץ-פרלמנטרי של הארגונים הירוקים יחד עם הארגונים של תושבי ירושלים הדואגים לעתידה ולאופייה. יש לציין כי מאבק זה הפך קשה יותר כאשר אהוד אולמרט, מתומכיה המובהקים של "תוכנית ספדי", היה לראש ממשלה.

 

אין להתעלם מהשאלה של כיוון התפתחותה של ירושלים. לדרום ולצפון היא תחומה בגבולנו העתידי עם הרש"פ, עם בית-לחם ורמאללה. להתפשטותה מזרחה, בכיוון מעלה אדומים יש משמעות מדינית של ביתוק הגדה המערבית לשניים, דבר שימנע בעתיד את קיומה של מדינה פלשתינאית בעלת רציפות טריטוריאלית.אולם, מחקרים שנעשו תוך כדי המאבק בתוכנית גילו, כי ישנו בתוך ירושלים עצמה פוטנציאל שטחי בינוי בלתי מנוצל, העשוי להכיל 45 אלף יחידות דיור עד שנת 2025. ביטול "תוכנית ספדי" יאיץ, איפוא, את פיתוח מרכז ירושלים החיוני כל כך לשמירתה כעיר עם כלכלה מתפתחת.

 

לקח המאבק המוצלח להצלת שטחי הנוף הפתוחים ממערב לירושלים הוא שאפשר להצליח במאבק לשמירת נופה של ארץ-ישראל. מסתבר שנושא זה מאחד את רוב הציבור מימין ומשמאל, דתיים וחילוניים. מאבק עיקש המאורגן היטב וחובק ארגונים ירוקים יחד עם התארגנויות תושבים על בסיס מקומי, הנשען על רוב פרלמנטרי, עשוי בהחלט להצליח.

 

בדיון על בניית גדר ההפרדה במדבר יהודה שנערך לא מכבר בכנסת, הופתעתי שוב לראות איך הדאגה לשמירת הטבע איחדה את הנואמים מכל סיעות הבית. צלחה עלי ההשראה ובדברי הסיכום שלי חרזתי את השורות הבאות:

מדב חנין עד אסתרינה,

מרובי רבלין עד מלכיאור,

חזית מקיר אל קיר נקימה

על נוף ארצנו יש לשמור.

 

שבת שלום - אפרים סנה

 

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית