פרשת השבוע: התפטרותו של הרמטכ"ל דן חלוץ
פרשת השבוע: התפטרותו של הרמטכ"ל דן חלוץ      

21.1.2007

 

 

אין ספק שהתפטרותו של הרמטכ"ל דן חלוץ היא פרשת השבוע שחלף. בחודשים האחרונים הוביל חלוץ תהליך רציני, חסר תקדים בהיקפו, של תחקיר מלחמת לבנון השנייה. עשרות ועדות, בהן אנשי מילואים עתירי ניסיון, בדקו כל היבט של פעולות צה"ל במלחמה. התהליך הזה נבנה באופן אינטליגנטי וללא שום פתח ל"מריחה". עקבתי אחרי ראשיתו של תהליך התחקור עוד בהיותי חבר ועדת חוץ וביטחון, נכחתי בכל הסיכומים שהוצגו בשבועות האחרונים. הרמטכ"ל החליט לא להמתין עד שוועדת וינוגרד הבודקת הן את תפקוד צה"ל והן את תפקוד הדרג המדיני תסיים את עבודתה. יש לכבד את החלטתו זו. חלוץ אינו רק לוחם אווירי עתיר זכויות ומפקד ברוך כישרון, הוא גם אדם בעל ערכים ועל פיהם החליט את החלטתו הקשה. יש לציין כי חלק מהביקורת שהוטחה בו נבעה מחשבון שהיה לציבור פוליטי מסוים עמו, בשל הצורה המוצלחת בה הוביל את ההנתקות מרצועת עזה.

       

יש השואלים האם אין הדרג הפוליטי צריך ללכת בעקבות הרמטכ"ל. לדעתי מן הראוי להמתין עם התשובה לשאלה זו עד אשר תאמר ועדת וינוגרד, העושה אף היא  עבודה רצינית, את דברה הסופי.

       

כעת יש למנות לצה"ל רמטכ"ל חדש. חודשיים וחצי אני מצוי בלב לבה של מערכת הביטחון, יחד עם שר הביטחון ומפקדי צה"ל. אנו בעיצומו של תהליך בניית הכוח והכשרתו תוך תיקון טעויות והפקת לקחים.

       

לשמחתי קיבל שר הביטחון את המלצתי לבחור את המועמד שיובא להחלטת הממשלה בתהליך מהיר. אני מקווה שגורמים אחרים לא יביאו לעיכוב באישור המועמד. יש להמשיך את תנופת העשייה שתבטיח את ניצחון צה"ל בסיבוב הבא.

 

שבת שלום - אפרים סנה 

 

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית