פרשת השבוע: החלטת רוה"מ לאמץ תוכנית משרד-הביטחון לשורת צעדים מקלים בשטחים
פרשת השבוע: החלטת רוה"מ לאמץ תוכנית משרד-הביטחון לשורת צעדים מקלים בשטחים   

31.12.2006

 

החלטת ראש-הממשלה לאמץ את תוכנית משרד-הביטחון לשורת צעדים בשטחים שיקלו על מצוקת האוכלוסייה הפלשתינאית - היא מבחינתי פרשת השבוע שחלף. מבחינתי, כיוון שפעלתי לגיבושה של תוכנית זו מאז נכנסתי לתפקידי כסגן-שר הביטחון לפני חודשיים ימים.

 

מהם עיקריה של תוכנית זו? מאז פרוץ האינתיפדה השנייה הניח צה"ל בגדה כ-350 חסימות דרכים, תלוליות עפר, קוביות בטון ושערי ברזל, שניתקו את כפרי הגדה זה מזה, והקשו מאוד על תנועת התושבים. בעשרות מחסומים נערכות בדיקות מדוקדקות המאריכות את זמן ההמתנה בהם לשעות ארוכות. הרעיון הוא כמובן לשבש תנועתם של מפגעים ומניעת הגעתם לישראל, אך תוצאת הלוואי של החסימות היא הגברת המרירות, המצוקה והשנאה. באשר לרצועת עזה הרי קיימים שלושה מעברים בהם נכנסת אליה תוצרת ישראלית, מוצרי מזון מארגוני סעד, וחומרי גלם לתעשייה המקומית. במעבר קרני יוצאת גם, בטפטוף דק, התוצרת החקלאית של עזה ומוצרים מוגמרים של התעשייה המקומית הקלה. ניסיונות הפיגוע החוזרים ונשנים של ארגוני הטרור במעברים אלה, הביאו להחמרת הבידוק בהם, צמצום התנועה, ולחודשים ארוכים של סגירתם בפועל. מציאות זו חונקת את הכלכלה בעזה, מגבירה את העוני והייאוש (ההכנסה הממוצעת לנפש בעזה היא כעשרה שקלים ליום).

 

על-פי התוכנית יוקל משמעותית הבידוק במחסומים, ואילו עשרות חסימות דרכים יוסרו לחלוטין. יוצאו מאות היתרי כניסה לישראל לסוחרים ואנשי עסקים, כך שיוכלו לקדם את הפעילות הכלכלית בשטחים. תורחב מאוד תנועת הסחורות לעזה וממנה, יוגדל מספר העובדים בישראל.

 

אין בתוכנית זו, שרק את חלקה העיקרי פירטתי, משום מעשה חסד חד-צדדי, או כמאמר הקלישאה הרווחת "חיזוק אבו-מאזן".

 

קודם כל זוהי פעולה כנגד הטרור והחמאס. החמאס, הארגון הטרוריסטי-פוליטי הגדול בשטחים, שואב את כוחו מן המרירות, המצוקה והייאוש שהם נחלת מיליוני הפלשתינאים בשטחים. כל המפחית מן הייאוש והמצוקה - פוגע בחמאס. מרבים לדבר אצלנו על חיסול תשתית הטרור. אבל תשתית הטרור איננה רק המעבדה בה מכינים את חגורת הנפץ למתאבד או הסדנה בה מכינים את רקטת הקסאם. תשתית הטרור היא גם הכעס הכבוש של מי שמעוכב שעות יום-יום במחסום בדרכו ללימודים או לעבודה. תשתית הטרור היא גם התסכול של מפרנס עשר נפשות שאיבד את מקום עבודתו בישראל. הרצון והנכונות לשמש כמפגע, והתמיכה הפוליטית בחמאס נובעים מרגשות אלה. התוכנית הזו היא חלק מהמאבק בטרור, היא דרושה גם לשינוי מאזן הכוחות הפנימי בחברה הפלשתינאית.

 

יש ספקנות רבה בישראל, בשטחים ובעולם כלפי סיכויי הביצוע של הצעדים עליהם הודענו בראשית השבוע. האתגר העומד לפני הממשלה הוא מימוש התוכנית בזמן הקרוב. אין די ברצונה של מערכת הביטחון, סיועם של משרדי ממשלה אחרים חיוני לביצוע המוצלח.

 

שבת שלום -  אפרים סנה

 

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית