פרשת השבוע: הריגת כ-20 פלשתינאים בבית-חנון ע"י פגזים של צה"ל
פרשת השבוע: הריגת כ-20 פלשתינאים בבית-חנון ע"י פגזים של צה"ל

12.11.2006

 

למרבה המבוכה והצער, פרשת השבוע שחלף היא הריגתם של כעשרים פלשתינאים בבית-חנון על-ידי פגזי ארטילריה של צה"ל.

 

העובדה שהפגיעה בעשרות חפים מפשע לא הייתה מעשה מכוון אלא תוצאת תקלה במחשב הירי של התותח אינה פוטרת אותנו מאחריות. שורה של צעדים הומניטרים שנקטנו במהירות, כולל אשפוז הפצועים קשה ביותר בבית-חולים ישראלי, אינה מרככת בהרבה את הרושם הקשה של האירוע. אין בן-אדם שלבו לא נחמץ למראה הפצועים ובני משפחותיהם המקוננים.

 

מהחקירה הנמרצת של האסון הפקנו את הלקחים הנכונים. אך יש עוד שלוש הערות שחשוב לי להעירן.

 

האחריות המוסרית לטרגדיה של בית-חנון מוטלת על החמאס והג'יהאד, ארגוני הטרור שהפכו את עזה לכן שיגור של רקטות וטילים על ערינו ויישובינו האזרחיים. במקום לפנות, לאחר פינוי ההתנחלויות וצה"ל מן הרצועה, לשיקום כלכלי וחברתי של האזור העני הזה, מתרכזים הארגונים האלה באגירת אמצעי לחימה ובשיגור רקטות לישראל. הם עושים זאת במתכוון מהשטח הבנוי או מפאתיו, ומשתמשים באזרחים כמגן חי. הטרור הוא שהביא לסגירת אזור התעשייה בארז שבו התפרנסו אלפי פלשתינאים, להפסקת עבודת רבבות עזתים בישראל ולשיבוש פעולת מסוף קרני שהוא עורק החיים של כלכלת הרצועה. העוני והסבל הוא פרי טירופו של הטרור האיסלמיסטי.

 

קשה שלא להתקומם מול צביעותו של העולם. רבבות מוסלמים חפים מפשע נטבחים מדי שנה בידי "אחיהם", בסודאן, בעיראק, ובמקומות אחרים. התגובה הבינלאומית והערבית רפה ואדישה. כאשר ישראל פוגעת בשוגג באוכלוסייה אזרחית - או אז גואה זעם העולם. לא ראיתי את תגובות הזעם והזעזוע כאשר עשרות ישראלים נקרעו לגזרים בפיגועי ההתאבדות. טוב שאצלנו, רוב הציבור עדיין כואב בכנות את דם החפים גם כשהם שייכים לעם אחר.

           

ההערה השלישית חשוב שתאמר, גם אם לא נגרם האסון בבית-חנון כתוצאה מאמצעי צבאי שתועלתו לעתים מוטלת בספק. לא ניתן לעקור את הטרור ברצועת עזה באמצעים צבאיים בלבד. כדי להצליח במאבק בטרור יש לשנות בעזה את המציאות הכלכלית והפוליטית. כאשר מיליון וארבע מאות אלף פלשתינאים חיים על 10 שקל ליום, יכול לשגשג החמאס. הפעולה הנדרשת היא  לחזק צבאית את הגורמים המתונים ברצועה, ולאפשר להם להגן על אזורי המעבר והתעשייה שהם המפתח ליצירת תעסוקה ולהעלאת רמת החיים מהשפל בו היא נמצאת כיום.

           

מדינות וארגונים בינלאומיים, החוששים מהפיכתה של רצועת עזה לבסיס ענק של טרור ורעב, מעוניינים לעזור בשינוי המצב. מערכת הביטחון תפעל בחודשים הקרובים יחד אתם כדי לעשות זאת.

 

שבת שלום -  אפרים סנה

  

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית