נאום ח"כ אורית נוקד במזכירות מחוז הקיבוצים ב-24.10.06
נאום ח"כ אורית נוקד במזכירות מחוז הקיבוצים ב-24.10.06

אנחנו עוסקים היום בנושאים אקטואליים: הצטרפות ליברמן לממשלה, דיוני תקציב. אבל אסור לנו לשכוח את גלעד שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, חיילינו החטופים, שאנחנו מייחלים לשובם.

 

בקווי היסוד של הממשלה, נקבע כי "הממשלה תנהל מדיניות של צדק חברתי על ידי צמצום הפערים החברתיים ומאבק בלתי מתפשר בעוני".

 

אחרי המלחמה מטרה זו נדחקה  לשוליים  והיום עם כניסת ליברמן עולים חששות שהמטרה הזו תיעלם לחלוטין.

 

אבל כאשר מדבר על איומים אסטרטגיים צריך להבין שחיזוק אמיתי של ביטחון אזרחי מדינת ישראל משמעותו גם ובעיקר צמצום הפערים החברתיים מטרה אשר תושג רק על ידי פעילות אפקטיבית של הממשלה.

 

תוכנית שהכנתי קובעת שצמצום הפערים צריך להיעשות על ידי קביעת יעד תעסוקה שהוא יעד חברתי, שמטרתו צמצום האבטלה והרחבת ההשתתפות בכוח העבודה במשק.

 

היעד הזה מכתיב היום את מדיניות צמצום הפערים באירופה ואנחנו צריכים ללמוד מהם כדי להצטרף לאומות המפותחות.

 

ממשלת ישראל צריכה לנקוט צעדים פרו-אקטיביים להגדלת התעסוקה במשק כגון עידוד המו"פ, עידוד השקעות הון ועידוד תעסוקה זעירה על ידי מתן מיקרו אשראי מחד גיסא, ולהחמרת ואכיפת חוקי העבודה מאידך גיסא. צעדים אלה יביאו לצמצום העוני, להגדלת הכנסות המדינה ממסים וכתוצאה מכך יקטינו את הצורך בתשלומי ההעברה.

 

מי שמעוניין לקבל את המסמך מוזמן לפנות ולהירשם ואני אדאג לשלוח לו את המסמך.

 

עכשיו לעניין חוק ההסדרים

 

בדיוני התקציב כל שנה הממשלה כורכת גם את חוק ההסדרים, חוק ענק, שבו יש לא רק נושאי תקציב אלא גם רפורמות מבניות, ביטולי חוקים ודחיית תחולה של חוקים קיימים. הכל מוגש כמקשה אחת לוועדת הכספים. יש בעיה בהליך החקיקה - חברי הכנסת לא יכולים להתגבר על כל החומר.

בשבוע שעבר העברתי בקריאה טרומית שמצמצמת את תחולת חוק ההסדרים לנושאי בלבד.

 

אני רוצה להתייחס לנושאים החשובים בחוק ההסדרים הנוכחי:

 

עמידה על קיום ההסכמים הקואליציוניים, בהם:

  • ביטול הקיצוץ והקפאת קצבאות הזקנה.
  • תוספת תקציבית בסך 200 מיליון ש"ח לקצבאות הזקנה. הגדלת קצבת השלמת הכנסה לקשישים.
  • הפחתת תקרת ההשתתפות לקשישים במחירי התרופות.

כל אלה לא רק שאינם מתקיימים, אלא שבפועל יש הקפאה של קצבאות הזקנה, קיצוץ רוחבי של כל הקצבאות והגמלאות - זקנה, נכות, שאירים וכו' (למעט גמלת סיעוד) ב-4%.

 

אתמול נפגשנו עם שר האוצר והעלינו מספר נושאים:

  • עדכון סל הבריאות והכללת הסיעוד בסל הבריאות.
  • תקצוב הוגן של המגזר הערבי.

בישיבה עם שר האוצר העליתי בנוסף לקיום ההתחייבויות הקואליציוניות את נושא תקצוב הגליל  הנגב וסובב עזה, פיתוח ההון האנושי והתעסוקה (תקציבי מו"פ, תשתיות, תיירות), את הסעיפים שנוגעים לחקלאות ואני לא אתייחס אליהם כי שלום פה, ואני חושב שצריך להוריד אותם לחלוטין מחוק ההסדרים. תבעתי גם שיקום דירות ותשתיות בקיבוצים.

 

אנחנו נוכל יחד בשיתוף פעולה עם הגמלאים ועם ש"ס לבטל את הגזרות בחוק ההסדרים.

 

ולעניין ליברמן...

 

גם אני, כמו חברים רבים במפלגה, מודאגת מצירוף ליברמן ומבינה את הסכנות שבצירופו.

כמובן שסדר היום המדיני והכלכלי של ישראל ביתנו שונה בתכלית מסדר יומה של מפלגת העבודה. חלקים ניכרים במצע של ישראל ביתנו מאוד בעייתיים בעיני.

 

עם זאת, אני לא פוסלת איש על הסף. אם ישראל ביתנו תאמץ את הפעולה של הממשלה בנושאים כלכליים, חברתיים ומדיניים, כולל זכותם של ערביי ישראל לשוויון, נראה שהישארות המפלגה בממשלה היא הרע במיעוטו.

 

פרישת מפלגת העבודה עלולה להביא להצטרפות מפלגות ימניות נוספות לממשלה. אחרי המלחמה שעברנו בחירות זה הדבר האחרון שהמדינה צריכה, ובוודאי גם לא מפלגת העבודה. נשאלת השאלה היכן אנחנו יכולים להשפיע יותר. דעתי שניתן להשפיע יותר מבפנים ולא מספסלי האופוזיציה.

 

בכל מקרה, אם יתברר שחששותינו בנוגע לסדר היום של הממשלה המורחבת מתממשים, תמיד עומדת בפנינו האפשרות לכנס את המרכז ולהחליט על פרישה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית