פרשת השבוע / אפרים סנה

פרשת השבוע / אפרים סנה

לאחר הפסקה של שבועיים אני שב ושולח לך את פרשת השבוע. באחד-עשר ימיה האחרונים של הלחימה התנדבתי לשרת כרופא בפלוגת הרפואה של חטיבת הצנחנים הסדירה. זו אותה פלוגה שהיתה לי הזכות לפקד עליה בקרב "החווה הסינית" ובקרבות ממערב לתעלת סואץ במלחמת יום-הכיפורים, לפני 33 שנה. האנשים – התחלפו כולם. הרוח הנהדרת – לא השתנתה במאום. במילואים אתה מוצא את פניו היפות של עם ישראל. הפלוגה טיפלה בשליש מפצועי המלחמה, בנוסף לפצועים הרבים שטופלו בעומק השטח, לעיתים תחת אש כבדה, על-ידי רופאים וחובשים שצורפו לגדודי החטיבה. אני גאה בהיותי, ולו לזמן קצר, חלק מחבורת אנשים זו.

סיומה של המלחמה הוא פרשת השבוע שחלף. אני נדרש לסיכום ביניים, נכון לשעה זו.

הערכת תוצאות המלחמה נגזרת מהמטרות שהציג לעצמו כל צד: ישראל וחיזבאללה.

 

מטרות ישראל היו:

1.          שינוי המציאות בדרום-לבנון על-ידי הרחקת חיזבאללה מגבול ישראל והחלפתו בצבא-לבנון מתוגבר בכוח בינלאומי.

2.          הריסת תשתית חיזבאללה.

3.          הפסקת ירי הטילים והרקטות על ישראל.

4.          החזרת החטופים.

 

  מטרות חיזבאללה היו:

1.          שבירה מוראלית של החברה הישראלית.

2.          שבירת מיתוס העוצמה הישראלית.

 

מה השיגה ישראל?

החלטת האו"מ מביאה לירידת צבא-לבנון לדרום ופריסתו בסדר כוחות גדול עד גבול ישראל, לראשונה מזה 30 שנה. כוח בינלאומי צפוי לתגבר אותו בקרוב. חיזבאללה לא יורשה לפעול ולשלוט באיזור שמדרום לליטני. התשתית של חיזבאללה נפגעה קשות, גם בביירות וגם בחלקים אחרים של לבנון. "בירת חיזבאללה" בדרום ביירות נהרסה כמעט לחלוטין. מאגרי ומשגרי הטילים ארוכי הטווח ניזוקו קשה מאד ויכולת השיגור שלהם שובשה ובסופו של דבר הם הופעלו מעט מאד.

 

מה לא השיגה ישראל?

יכולת שיגור הרקטות קצרות הטווח נשמרה. חיזבאללה ירה ביום האחרון כ-250 רקטות על ישראל. בגבול ישראל נשארו עדיין יחידות פעילות של חיזבאללה שפעלו בהסתר והסבו לצה"ל אבידות.

שני החיילים החטופים לא הוחזרו.

 

מה השיג חיזבאללה מעבר לכך?

חיזבאללה הצליח להסב לצה"ל אבידות רבות בעיקר על-ידי שימוש בטילים מתקדמים ביותר שסופקו לו על-ידי איראן וסוריה.

כלכלת הצפון נפגעה.

 

מה לא השיג חיזבאללה?

חרף הפגיעה בטנקים, בסטי"ל והפלת מסוק היסעור, ישראל יצאה מהעימות הזה כגורם הצבאי החזק ביותר במזרח-התיכון. אף מדינה באיזור אינה רוצה שבירתה תיראה כמו השכונה הדרומית של ביירות היום. ברור שישראל הפעילה על הקרקע רק חלק קטן מעוצמתה היבשתית וגם זאת באופן מהוסס ובאיחור רב.

            אולם כישלונו העיקרי של חיזבאללה הוא בכך שלאחר 4000 רקטות וטילים שפגעו בצפון ישראל לא נשברה רוחה של החברה הישראלית. למרות כל הכשלים בטיפול בעורף עדיין רוח האזרחים נשארה איתנה והם היו מוכנים להמשיך ולשאת בקושי לו היתה נחישות ממשלתית "ללכת עד הסוף" כפי שהמלצתי במאמר בשם זה אשר התפרסם בתאריך 20.7.06, יומה התשיעי של המלחמה.

סיכמתי את תוצאות המלחמה כ"תיקו במחצית". תיקו – כי לא השגנו את כל מטרות המלחמה. מחצית – כי העימות עם איראן לא ייפסק כל עוד רוצה המשטר שם בהשמדת ישראל. הסיבוב הבא הוא לכן בלתי נמנע.

המשימה הלאומית העליונה היא הכנת העימות הבא כך שיסתיים בניצחונה המוחץ של ישראל. המשימה השניה – החזרת דאגת המדינה לאזרחיה. בנייתה מחדש של מדינת הרווחה הישראלית. עוד אדרש לכך רבות בשבועות ובחודשים שיבואו.

 

בינתיים - שבת שלום      אפרים סנה                                         

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית