פרשת השבוע: המלחמה בחיזבאללה, מתקפתו על תושבי הצפון

16.7.2006

 

המלחמה בחיזבאללה, מתקפתו על תושבי הצפון, היא פרשת השבוע שחלף.

בטרם נסיגת צה"ל מלבנון ב-2000, ואני אז סגן שר הביטחון, הזהרתי מפני מה שיקרה אם ישאיר צה"ל חלל ריק אחריו. בלא הסכם עם "בעל הבית" בלבנון, יכנס במקום צה"ל ארגון החיזבאללה, ולא צבא לבנון כפי שהשלו אותנו. כך הזהרתי ונותרתי כמעט בודד לחלוטין בעמדה בלתי פופולרית זו.

 

מה שקרה אחרי הנסיגה היה מהיר יותר וחמור יותר ממה שחששתי. חיזבאללה פרס בדרום לבנון כ-13 אלף רקטות וטילים, כמה מאות מהם בעלי טווח המגיע עד פאתי חדרה. על חורבות מוצבי צה"ל וצד"ל בנה חיזבאללה את מוצביו, חלקם מטרים בודדים מגדר הגבול ומכביש בצפון הישראלי. מדי פעם ביצע הארגון פיגועים בהם נחטפו שלושה חיילי צה"ל ונהרגו חיילים ואזרחים.

 

מהחשש שמא יופגז צפון המדינה במאות רקטות וטילים, הגיבה ישראל בזהירות רבה ובאיפוק על פיגועים אלה. השיקול היה לא לפתוח חזית שנייה בצפון בנוסף על העימות בשטחים.

 

ישראל לא הגיבה על התגרויות אחרות של חיזבאללה מתוך שיקול זה ובפועל הצליח חיזבאללה ליצור מאזן אימה עם ישראל שהיה חד משמעית לטובתו. למותר לציין כי האיום הרקטי היה אמצעי לחץ והפחדה בידי איראן על ישראל. מעין הקדמה למה שצפוי לה כאשר תצייד איראן את טיליה הבליסטיים בנשק גרעיני.

 

פעולת צה"ל השבוע להסרת האיום הזה הייתה בלתי נמנעת. לאורך זמן לא יכולה מדינה ריבונית לחיות תחת סחיטה של מדינת טרור באמצעות ארגון טרור. מטרת הפעולה היא להשמיד את תשתית הענק של חיזבאללה בלבנון ולהרחיק אותו מגבול ישראל. הגורמים הבינלאומיים יצטרכו ללחוץ על ממשלת לבנון להוריד את צבאה לדרום המדינה כדי להשליט שם סדר ולמנוע התבססות טרור.

 

המבחן האמיתי העומד בפנינו הוא כושר העמידה של העורף. כוונתי לתושבי הצפון שעלולים עוד לספוג פגיעות גם במקומות שלא ידעו זאת בעבר. ייתכן ויהיה צורך להיכנס גם בכוח קרקעי ללבנון כדי להשלים את חיסול מקורות הירי הרקטי. נסראללה אמר לאחר נסיגתנו מלבנון כי החברה הישראלית משולה לקורי עכביש שכל רוח מפוררת אותם. בימים הבאים יווכח כי טעה בגדול.

 

שבת שלום - אפרים סנה

 

 

אני מבקש להודות לחברים הרבים שהתקשרו לחזק את ידי מול מתקפת השטנה שנערכה נגדי השבוע.

על פעולתי הנחרצת לחקר האמת ולהבטחת נורמות של מנהל תקין בסוגיות אותן בודק מבקר המדינה, דיווחתי שלשום בהרחבה לצוות שלו העוסק בכך. אני סמוך ובטוח שהוא ישלים בקרוב את מסקנותיו.

 

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית