פרשת השבוע: ה נשיא בוש: "ארה"ב תגן על ישראל מול התקפה איראנית"

12.2.2006

 

ההצהרה החשובה ביותר שהושמעה השבוע היתה זו של נשיא ארה"ב בוש כי "ארה"ב תגן על ישראל" מול התקפה איראנית.

 

רבים אצלנו התלהבו מהצהרה זו ואף הגדירו אותה כ"כמעט ברית הגנה". אבל מי שמבין יודע כי הכרזה זו, הגם שהביעה ידידות אמת, אין בה ממש והיא אף מסוכנת.

 

אין בה ממש כיוון שאם הכוונה היא להכות באיראן "מכה שנייה" כתגמול על פגיעה בישראל בפצצה גרעינית, הרי יהיה זה מאוחר מדי. ישראל הצפופה, פגיעה מאוד לנשק גרעיני. אם יפגע הטיל במרכז הארץ יגרם לישראל נזק שיהרוס את רוב יכולתה הכלכלית והרוחנית. די בשתי פגיעות גרעיניות כדי להרוס לנצח את החלום הציוני.

 

אם לא מדובר בתגמול אמריקאי על התקפה שכבר נעשתה אלא במהלומת מנע, שתהרוס את יכולתה הגרעינית של איראן, כי אז יש לבדוק היטב את נכונותה, לא את יכולתה, של ארצות הברית לממש הבטחה כזו.

 

הממשל האמריקאי שקוע כולו במאמץ להיחלץ מעיראק. גם הנוכחות באפגניסטן אינה סיפור הצלחה מלא. קשה מאוד יהיה לארצות הברית לצאת למלחמה שלישית הרחק מגבולותיה, בלא אינטרס אמריקאי מובהק כפי שקרה הדבר בהריסת מגדלי התאומים בניו-יורק בספטמבר 2001.

 

הסכנה בהכרזת הנשיא היא שהיא פוטרת כביכול את הממשל מצעדים נגד המשטר בטהראן שיעשו כעת: סנקציות כלכליות ועידוד האופוזיציה האיראנית.

 

אסור שהכרזת הנשיא תכניס אותנו לשאננות ותגרום לנו להרפות את בניית המענה הישראלי לאיום הקיומי הזה. בסוף - אין ברירה אלא לסמוך על עצמנו בלבד.

                                                                                   

שבת שלום -  אפרים סנה

 

 

"פרשת השבוע" מופיעה באתר האינטרנט שלי: http://www.sneh.org.il


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית