ישיבת סיעת מפלגת העבודה בכנסת     מ-11.7.2005

ירושלים, הכנסת,  ‏17/07/2005

 

ישיבת הסיעה 11.7.05 - דיווח

 

בפתח הישיבה, ציין יו"ר הסיעה, ח"כ ד"ר אפרים סנה כי הנושא המרכזי לדיון היום הוא הצעת הרפורמה במס ששר הוצר מביא לאישור הכנסת, רפורמה אשר עקרונותיה מנוגדים בתכלית הניגוד לתורתה החברתית-כלכלית של תנועת העבודה. סיכום הדיון שיתקיים יכתיב כיצד לנהוג בהצבעה על הרפורמה. המלצתו: ח"כים יתנגדו ושרים - ייעדרו מההצבעה. בהזדמנות זו, הוא בירך את השא אופיר פינס לרגל יום הולדתו ה-44 החל היום.

 

בהמשך סקר יו"ר המפלגה שני נושאים: ציר פילדלפי והרפורמה במס. בעניין פילדלפי הוא ציין כי עלינו לפנות את כל הרצועה, כולל הציר. מצב זה יוצר שתי בעיות: מניעת הברחת אמל"ח ממצרים לרצועה ושמירה על מעטפת המכס. בעניין הביטחוני -  ההסכם עם מצרים עשוי לתת תשובה טובה. בעניין המכס - האידיאלי זה הקמת מסוף חדש במשולש הגבולות ועד אז – למצוא נוסחה שתבטיח את האינטרסים שלנו.

 

ח"כ בייגה שוחט פתח את הדיון בסקירה ממצה על עקרונות הרפורמה המוצעת, ומשמעויותיה החברתיות מרחיקות הלכת. אין ספק כי היא מיטיבה עם העשירונים העליונים ולטווח הרחוק תנציח פערים. הרפורמה תותיר יותר הכנסה פנויה ככל שעולים בסולם השכר, מאידך, כתוצאה מצמצום היקף הגבייה במס, יצומצמו שירותי המדינה לאזרח, דבר שיפגע הכי הרבה והכי קשה בשכבות החלשות. חיסרון נוסף – זו רפורמה ל-5 שנים העוקפת את כל התקציבים שבדרך ולמעשה מסנדלת אותם. בפועל מה שצפוי הוא כי הממשלה תותיר בידי הציבור במהלך השנים האלה סכום של כ-11.5 מיליארד שח, ומאידך תזרים לחלשים 600-800 מיליון ש"ח. רפורמה זו היא אסון מבחינת המפלגה ותפיסתה החברתית-כלכלית. מה שנכון לעשות היום הוא קודם כל הפניית משאבים לשכבות החלשות ע"י מס הכנסה שלילי, צמצום המע"מ והגברת המיסוי על ההון והנאמנויות. לשם כך מבחינה אסטרטגית – יש להיאבק ברפורמה; טקטית – יש לנסות ולגייס את ראש הממשלה בניסיון לדחות את הדיון בה.

 

בהמשך דיברו חברי הסיעה כאשר כולם מקבלים את הניתוח של בייגה ואת מסקנותיו. חילוקי הדעות התמקדו בעיקר בדרך התגובה. בעוד ח"כ עמיר פרץ ממליץ לאיים במשבר קואליציוני, הבהירו השרים וחברים אחרים כי זה מהלך שאיש אינו יודע לאן יוביל, ובמקרה קיצוני – עלול לטרפד את ההתנתקות.

 

בתום הדיון הוצגו שתי הצעות להצבעה:

הצעת יו"ר הסיעה האומרת: ח"כים מתנגדים ושרים נעדרים.

הצעת עמיר פרץ: כל הסיעה כאיש אחד – ח"כים ושרים – מצביעים נגד.

 

בהצעת יו"ר הסיעה תמכו 11 חברים ובהצעת ח"כ עמיר פרץ – 5.

 

במהלך השבוע התקיימה הפעילות הבאה ע"י חברים מהסיעה:

הצעות דחופות לסדר היום:

ח"כ בייגה שוחט: הפיגוע בלונדון.

ח"כ עמרם מצנע: אישור תוואי הגדר.

ח"כ איתן כבל: פגישת היועץ המשפטי לממשלה עם רבנים.

ח"כ ע'אלב מג'אדלה: דריסת ילד למוות ע"י נהג אוטובוס.

 

הצעות חוק לדיון מוקדם:

ח"כ דר' אפרים סנה: קצבה מוגדלת לנכים בגירים – תיקון לחוק הביטוח הלאומי.

מענק חד פעמי לאלמנות חללי צהל במילואים – תיקון לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה.

הצעת חוק לניסויים רפואיים בבני אדם.

ח"כ אילנה כהן: פטור ממס לתשלומים לנוער בתקופת בחירות.

ח"כ איתן כבל: שמירת זכויות גמלאים בחברות מופרטות – תיקון לחוק החברות.

ח"כ עמרם מצנע: חוק עידוד העסקת אנשים עם צרכים מיוחדים.

 

בברכה,

קובי מירון,

פעיל בסיעה

 

סיכום זה מופץ לציבור גדול של חברים במפלגה בהתנדבות כשירות לחבר. מי שירצה להצטרף לתפוצה, מתבקש להעביר את שמו וכתובתו האלקטרונית וייכלל ברשימה. מי שאינו רוצה לקבל את הסיכומים האלה מתבקש להודיע על כך ושמו יוסר מהרשימה.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית