פרשת השבוע: מטחי טילי הקסאם ופצצות המרגמה שנורו השבוע

מטחי טילי הקסאם ופצצות המרגמה שנורו השבוע על-ידי החמאס והג'יהאד האיסלמי לגוש קטיף ולנגב המערבי – הם פרשת השבוע שחלף.

שוב למדנו עד כמה שבירה היא הרגיעה. עד כמה חלשה היא הרשות הפלשתינאית. הצצנו לתוך התהום אליה אנו עלולים להתדרדר שוב.

            צריך להבין את המצב לאשורו. קיים ניגוד קיומי בין החמאס לבין הממשלה הפלשתינאית של הפתח. הניגוד הוא בכך שהחמאס רוצה מדינה פלשתינאית מוסלמית המנוהלת על-פי חוקי האיסלאם, והפתח רוצה מדינה חילונית ומערבית. אין פשרה בין שתי גישות אלה.

קיים ניגוד קיומי בין החמאס ובין מדינת ישראל. החמאס שולל את זכות היהודים לקיים לאורך זמן מדינה משלהם על אדמת פלסטין. עם מדינה פלשתינאית הנשלטת על-ידי החמאס לא נוכל לקיים שום יחסי שכנות נורמליים. איננו יכולים להשלים עם קיומה של מדינה כזו בצמידות לנו.

            שני הניגודים הקיומיים האלה מכתיבים, אובייקטיבית, צורך בשיתוף פעולה אסטרטגי בין ממשלת ישראל לממשלה הפלשתינאית. שיתוף פעולה זה תכליתו גיבוש ומימוש אסטרטגיה משותפת להכנעת האוייב המשותף – חמאס. אין מדובר במבצע צבאי שימשך כמה שבועות, כפי שאחדים אצלנו חושבים. מדובר בתהליך ממושך ומשולב כלכלי, פוליטי, צבאי ותרבותי. את התהליך הזה צריך להוביל ביחד.

            זה לא מתבצע, כיוון שהרוב בממשלת ישראל אינו מוכן לתת לממשלת אבו-מאזן שום הישג ממשי, לבטח לא אופק מדיני שבו מדינה פלשתינאית בת-קיימא. שאלת האופק המדיני היא זו שתביא אל קיצה את השותפות בין העבודה לליכוד לאחר שתבוצע ההנתקות. המאבק על תקציב 2006 יזרז את ניתוק השותפות הזו.

            אבל בינתיים כל מרכיבי הממשלה (לא מורדי הליכוד, גם לא נתניהו והשרים הקרובים לו) מעוניינים בהצלחת ההנתקות ובקיומה במועד.

מה צריך לעשות כדי שזה יקרה?

לתאם עם הפלשתינאים את ההנתקות, בתחום הצבאי והכלכלי כאחד. יש לקוות שפגישת מופז-נאסר יוסף אכן תביא לכך.

כל עוד לא פועלים כוחות הביטחון הפלשתינאים ביעילות מספקת ליירט חוליות טרור, ממשלת ישראל חייבת להגן על אזרחיה. הדרך הנכונה לעשות זאת היא פעולה סלקטיבית, מדוייקת, נגד כל חוליית טרור המתכוונת לבצע פיגוע. למעט ניטרול "פצצות מתקתקות" יש להמנע מפעולות צבאיות. אם תצליח חלילה חוליית טרור כזו להפיק את זממה ולבצע פיגוע רב-נפגעים, הנזק לתהליך ההנתקות ולסיכוי התקדמותו יהיה קשה, אולי בלתי הפיך. על כן פעולה כזו אינה בניגוד לאינטרס השלום אלא היא מצילה אותו. פעולה שאינה חיונית למניעת פיגוע היא פרובוקטיבית ומיותרת, ונזקה רב מתועלתה.

ההתנהגות במצב הצבאי המסובך היא המבחן לתבונת הממשלה.                                    

 

שבת שלום וחג שמח!

 אפרים סנה

10/6/2005


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית