מפלגת העבודה   -   הסיעה בכנסת, ישיבת סיעה מיום 14 מרץ 2005

ירושלים, הכנסת ‏20/03/2005

מפלגת העבודה  -  הסיעה בכנסת

ישיבת סיעה מיום 14 מרץ 2005

ישיבת הסיעה - דיווח

 

חברות וחברים יקרים,

 

ישיבת הסיעה השבוע עסקה ב-2 נושאים: דוח עו"ד טליה ששון על המאחזים הבלתי חוקיים, ועל חוק מורשת גנדי. בפתיחת הישיבה אמרתי כי דוח ששון התקבל חזק מאד. אין בו משוא פנים ואין בו שום ניסיון לטשטש או לייפות דברים, ועכשיו, כשהוא קיים ועל סדר היום, נשאלת השאלה כיצד ליישם אותו. הדגשתי מראש כי ברור לי עיתוי הדוח והשפעת הנסיבות – ערב ההתנתקות – על יישומו המיידי.

 

יו"ר המפלגה, אשר כרגיל פתח את הדיון, שיבח את הדוח וציין 2 היבטים: גיבוי היועץ המשפטי לממשלה לדוח וסעיף 6 בהחלטת הממשלה הקובעת כי יש לפנות 26 מאחזים בהקדם, אם כי לא צויין תאריך מוגדר. גם הוא סבור כי לא ניתן לעשות זאת מייד, אך יש ועדת שרים שתבחן זאת כהלכה. בהמשך דבריו הוא חזר והתייחס למאמצים לפתח את הנגב והגליל ובכך לשפר במידה ניכרת את מצב הפריפריה.

 

לדוח ששון התייחסו דוברים רבים. כמה חברים מתחו ביקורת על שרינו אשר לדבריהם לא עשו די בנושא. לטענתם יש מידה של מזמוז בטיפול בדוח. לדעתם יש – עד אשר יפונו כל המאחזים לחלוטין – לחסום כל תקציב בכל המשרדים ששרינו עומדים בראשם המופנה למאחזים הבלתי חוקיים. יש לייבש אותם ולנוון אותם. בתשובה לטענות אלה, השרים רמון, פרס והרצוג הדגישו כי על פי המלצת היועץ המשפטי לממשלה הממשלה אישרה אישור עקרוני את הדוח, והעבירה אותו לועדת שרים [בה 3 משרינו חברים בה] שתנחה בדיוק את המשרדים השונים כיצד ליישם את ההמלצות שבדוח.

 

את חוק גנדי העלתה ח"כ יולי תמיר והתייחסו אליו גם החכ"ים עמרם מצנע, בייגה שוחט ועמיר פרץ. כולם מגנים את עצם ההשוואה בין גנדי ותורת הטרנספר ובין מורשת רבין ורעיון הדמוקרטיה.כל הדוברים פוסלים תמיכה בחוק זה וקוראים להתנגד לו בקריאות השניה והשלישית. בסיום הדיון הודעתי בשם הסיעה לכל השרים כי מחובתם לפעול במשרדיהם למנוע הזרמת כספים להתנחלויות, ובודאי למאחזים בלתי חוקיים. באשר לחוק גנדי – נפעל להפלתו אם וכאשר יעלה לקריאה שנייה ושלישית.

 

בברכה חמה,

ח"כ איתן כבל,

יו"ר הסיעה


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית