מפלגת העבודה   -   הסיעה בכנסת, ישיבת סיעה מיום 28 פברואר 2005

ירושלים, הכנסת ‏02/03/2005

 

חברות וחברים יקרים,

 

ישיבת הסיעה השבוע עסקה בנושאים אקטואליים. בפתיחת הישיבה הזכרתי את הפיגוע שאירע בערב שבת, שלחתי את תנחומי למשפחות הנרצחים והחלמה לפצועים, וציינתי כי מאחר ולא ניתן לסגור הרמטית את המדינה אירועים כאלה עלולים, לצערנו, לקרות שוב. אני סבור שהממשלה, בזכות שרינו בממשלה, הגיבה עליהם בדרך ראויה. נושא נוסף שהעליתי לדיון הוא ההסתה המשתוללת היום בשיח הציבורי. אני סבור כי המערכת לא עושה די ואני חושש כי קלות הראש ואוזלת היד של מערכת אכיפת החוק עוד יתנקמו בנו. מי ייתן ואתבדה. עלינו להתייחס לקיצונים מהימין כאל "פצצה מתקתקת", ולפעול כלפיהם כמו עם פלסטינים המבקשים לפגוע בנו, ובכלל זה מעצרים מנהליים.

 

פתח את הדיון יו"ר המפלגה בסקירה רחבה של מספר נושאים אקטואליים. דבריו התייחסו להתנתקות ולכל התוצאות הצפויות בעקבותיה הן אצלנו והן ברשות הפלסטינית. להערכתו יש לקחת בחשבון שינויים דרמטיים בעיקר בשלבים הראשונים של ההתנתקות בכל הקשור לעיצובה של המציאות החדשה, כמו הרכוש שאנו משאירים – בתים וחממות, המעברים שיהיו, מעבר פועלים לישראל ועוד. התקופה הנוכחית היא קריטית ויש להגן על התהליך מפני פיגועים, מפני הסתה, מפני כשלון התקציב וכל דבר המאיים על מימוש התהליך. בענייני המפלגה הוא נגע בשאלת בחירת מזכ"ל וטען כי לאור הפסילה של המוסד לבוררות את החלטת הועידה, נושא המזכ"ל יובא שוב לועידה ושם יוכרע.

 

בהמשך הדיון עלו נושאים נוספים כגון המשך הקמת הגדר [דני יתום], השתוללות המתנחלים בחברון [אפרים סנה], חוסר תקציב במשרדי הממשלה [בייגה שוחט], המצב החמור ברשויות המקומיות וההסתה המשתוללת. במיוחד עלתה בכל חריפותה התבטאותו המזעזעת של גורם [שזהותו לא ידועה] המטיף להתנגדות באש כלפי חיילי צה"ל שאינם יהודים שיעסקו בפינוי. כל הסיעה הסמיכה אותי להגיש בשמה תלונה במשטרה בעניין זה. ח"כ עמיר פרץ העלה את סוגיית הנשק הבלתי מוסדר המצוי בידי מתנחלים רבים והעלול לשמש אותם, חס וחלילה, להתנגדות אלימה לפינוי. עכשיו צריך לטפל בזה, לפני שיהיה מאוחר.

 

נושאים נוספים שעלו, והם חמורים ביותר, זה המצב במע'ר עכשיו, אחרי מה שקרה ולאור מה שלא נעשה ומה שעוד עלול לקרות [עמרם מצנע], המצב החמור במערכת החינוך, לאור דוח דברת, והקיפאון בטיפול ביישומו ויותר מזה – מה שיקרה בעקבות זה בשנה הבאה [יולי תמיר ומתן וילנאי].

 

חברי הסיעה הפנו חלק מדבריהם אל השרים על מנת שהנושאים שעלו במהלך הדיון יעלו בממשלה ויטופלו על ידה.

 

בברכה חמה,

ח"כ איתן כבל,

יו"ר הסיעה

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית