מפלגת העבודה   -   דיווח מישיבת הסיעה מיום 14 פבר' 2005

ירושלים, הכנסת ‏16/02/2005

 

 

חברות וחברים יקרים,

 

ישיבת הסיעה השבוע התמקדה בעיקר בגילויי האלימות השונים שעל סדר היום הציבורי, החל מתקיפת שרים ואישי ציבור ועד האירועים במע'אר. כמו כן שמעה הסיעה דיווח מפי ח"כ בייגה שוחט, אשר עמד בראש ועדת משנה של ועדת הכספים להכנת חוק פינוי-פיצוי, על החוק ועל השיקולים שעמדו ביסוד ניסוחו.

 

בפתיחת הדיון על האלימות הדגשתי 3 דברים בולטים: היקף התופעה, חומרת המצב ואוזלת היד של הרשויות. אני מעריך כי המצב הנוכחי חמור ביותר ודומה מאד למצב ששרר ערב רצח רבין ז"ל. חייבים לנקוט מייד בכל הצעדים הנחוצים. הזכרתי את מה שקרה לפואד לפני כ-10 שנים, כאשר בריונים תקפו את מכוניתו ואמרתי מפורשות: האווירה היא אווירת רצח!! חובה מיידית על שרינו להעלות זאת בישיבות הממשלה, ולהתריע על כך ליוהמ"ש לממשלה. אם מדובר היה בפלסטיני שהוגדר כ"פצצה מתקתקת", הוא היה נעצר מייד או מוכנס למעצר מינהלי וכך יש לנהוג ביהודים המוגדרים כ"פצצה מתקתקת".

 

יו"ר המפלגה וחברים אחרים שהשתתפו בדיון הביעו תחושות דומות וכל אחד הדגיש, בסגנונו הוא, את המצב החמור וההכרח לנקוט בפעולה. השר אופיר פינס הדגיש בדבריו את רפיסות מערכת האכיפה. למאורעות במע'אר התייחסו בהבלטה 2 דוברים: ח"כ ע'אלב מצאלחה וח"כ לשעבר צאלח טריף. שניהם הדגישו 2 היבטים מרכזיים: [א] כי את ההתפרעויות עשה קומץ עבריינים אשר השתלטו על הרחוב ושאין למנהיגות הדרוזית שום קשר עמם. אדרבה, ביסודו של דבר, יש יחסים תקינים בין 2 העדות.  [ב] כי המשטרה השתמטה ממילוי חובתה ולא מילאה את תפקידה כראוי, לא לפני, על מנת למנוע, ולא אחרי, על מנת להפסיק ולעצור את הפושעים. ח"כ קולט אביטל שאלה מתי תתקיים הפגנת הרוב ונאמר כי זה יהיה במוצ"ש, ה-26 לפבר'.

 

ח"כ בייגה שוחט דיווח על הקמת הועדה שעמד בראשה לחוק "פינוי-פיצוי", ועל השיקולים שהנחו אותו ואת הועדה בניסוח החוק. הוא פירט את הקריטריונים שהועדה חישבה וקבעה לפיהם את הפיצויים למפונים, וציין כי נעשה מאמץ אמיתי להיות הוגן. כמה נתונים: הממשלה ייעדה לנושא זה בין 2.8 ל-2.9 מיליארד שח בשעה שע"פ הועדה זה צריך להיות בין 3.8 ל-3.9 מיליארד, כולל א.ת. ארז. בייגה הוסיף בין היתר כי מתנחלים שהשתתפו בדיונים העידו כי הסיכום הוגן. צפוי מאבק לא פשוט לאישור החוק במליאה ועלינו להתגייס להעבירו.

 

בעניין זה שאל ח"כ סנה: אם ניישם את הקריטריונים האלה על ישובי יהו"ש, בכמה זה יסתכם? האומדן של בייגה נע בסביבות ה-20 מיליארד. כמה חברים בסיעה אמרו כי זה הרבה יותר זול מעלותה של מלחמה אחת.

 

בשולי הדיון עלתה שאלת המגעים עם ש"ס, בעיקר פגישתו של שמעון פרס עם הרב עובדיה. השר שלום שמחון תקף את היו"ר וציין כי למרות שאין זה על רקע אישי, אין הוא יכול שלא למתוח ביקורת על הפגישה ולטעון כי היא מחבלת בתדמיתנו בעיני ציבור במצביעים, בעיקר אותו פלח שנטש אותנו לטובת שינוי. שלום הוסיף ואמר כי השמירה על שלמותה של הקואליציה אינה מוטלת רק על כתפינו, ובכלל אין הרבה מה לצפות מש"ס. בתשובתו הדגיש היו"ר שמעון פרס [א] את היחסים הטובים שיש לנו עם הרב עובדיה ו[ב] יש לנו אינטרס לקיים את ההתנתקות ולשם כך יש לעשות הרבה מאד, הן גיוס רוב לתקציב והן שכנוע הציבור בשאלת ההתנתקות ומשאל העם. הוא גם הדגיש את הצביעות שיש בהתנגדות שינוי לתקציב: מצד אחד הם מזדהים עם עקרונותיו של ביבי והם בעד ההתנתקות ומצד שני הם מכשילים את התקציב, מביאים להפלת הממשלה ומונעים את ההתנתקות. את זה צריך להבליט בתקשורת בביקורת על שינוי.

 

בברכה חמה,

ח"כ איתן כבל,

יו"ר הסיעה


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית