מפלגת העבודה - הסיעה בכנסת' ישיבת סיעה מיום 17 ינואר 2005
ירושלים, הכנסת ‏17/01/2005
חברות וחברים יקרים,

בפתח הישיבה קיימנו הצבעה חשאית לבחירת יו"ר לועדת הפנים. לתפקיד זה היו 2 מועמדים: ח"כ ר'אלב מג'אדלה וח"כ עמרם מצנע. תוצאות ההצבעה: 10 ח"כ ר'אלב 8 ח"כ מצנע. יו"ר המפלגה, נעדר מחמת מחלה.

בהמשך, ישיבת הסיעה עסקה בעיקר בהחלטת רה"מ להשעות את כל המגעים עם אבו מאזן והפלסטינים עד אשר יפעלו להפסקת הירי על שדרות. פתחתי את הדיון בנושא זה כאשר אני מדגיש את החומרה הרבה בה אני רואה את יוזמתו זו של רה"מ, שנעשתה ללא התייעצות, או תיאום או אפילו עדכון של שרינו בממשלה בכלל ועם המשנה לרה"מ, יו"ר המפלגה, בפרט. הדגשתי כי הצטרפותנו לממשלה נעשתה אך ורק לקידום ההתנתקות ואם בשאלה זו, כבר בשבוע הראשון לקיום הממשלה הזו, אין תיאום, יש להתריע על כך כבר עכשיו.

חברים רבים השתתפו בדיון, ח"כים ושרים כאחד, והובעו דעות שונות. בין היתר הוזכר כי לשכת רה"מ ניסתה לתקן את המצב, ודב וייסגלס כבר הספיק לומר כי להבא, מהלכים כאלה ייעשו בתיאום מראש. מרבית המשתתפים גרסו, מי פחות ומי יותר, שברמה העקרונית אין זה תקין. יש להניח כי בהמשך, כאשר המצב החדש יופנם, הדברים יסתדרו. בהמשך נידון המצב בפועל בשטח – הירי על שדרות ועל גוש קטיף כאחד. כולם מסכימים שזה מצב בלתי נסבל וחובה לפעול. הוזכר מצבו האובייקטיבי של אבו מאזן [נבחר לפני שבוע ורק אתמול הושבע], אבל אין בזה הצדקה לחוסר מעשה מצידו. עליו לפעול מיידית בשטח, עם כל מה שיש לו, למנוע את הירי. בהקשר זה דיווחה ח"כ יולי תמיר על פגישה של פורום ג'נבה [מצנע, ג'ומס, ביילין, בורג והיא] שהתקיימה עם אבו מאזן היום לפנה"צ, ושם אבו מאזן אמר מפורשות: אינני מצפה שהדברים יקרו מעצמם, אני מבין את חומרת המשמעות של הירי על שדרות וכבר מחר [יום ג'] אני יוצא לעזה לטפל בנושא. כמו כן הוזכר הצורך להביע תמיכה בשדרות ובתושביה, לקיים שם אירועים מפלגתיים ופרלמנטריים ולהיות כמה שיותר עם התושבים ולחזקם.

נושא נוסף שעלה בסוף הישיבה: דוח דברת. נאמר [1] כי האוצר מתנגד לדוח, [2] כי יש לפעול בתיאום מלא עם ארגוני המורים ולהזכיר [3] הסיעה תקיים דיון פנימי בנושא זה.בברכה חמה,

ח"כ איתן כבל, יו"ר הסיעה