סיכום שנת תשס"ד
ח"כ אלי בן מנחם
חברים יקרים,

השנה החולפת הייתה קשה לכולנו. לצערי, אין בתקציב 2005, שאושר בממשלה, בשורה לגמלאים, לחולים, לאמהות החד-הוריות, למובטלים, לסטודנטים, לעובדים ולאנשי עיירות הפיתוח. לא בתחום החינוך, לא ברווחה, לא בתעסוקה, לא בשכר ונדמה שגם לא בביטחון.

כבעבר, גם בשנה החולפת השקעתי את מירב מרצי בתחום החברתי, וניסיתי, יחד עם חברי, להילחם בכל כוחי בגזרות הממשלה. ברמה הפרלמנטרית השתמשתי בכל הכלים המצויים בידי ובתוך כך העליתי מספר הצעות חוק חדשניות: חלקן בתחום יחסי העבודה, כהצעות לצמצום פערי השכר והפגיעה בעובדים, אחרות בתחום ההשכלה והשוויון, כהצעות החוק לביטול חובת הפסיכומטרי ומתן עדיפות בקבלה לאוניברסיטה לשכבות חלשות, וכמה מהן בתחומים כלליים, כמו הצעת החוק לאכיפת החוק למניעת סלקציה והפלייה במקומות בידור.

בנוסף הצבתי על סדר היום, במסגרת ההצעות לסדר, נושאים רבים, ברובם חברתיים כלכליים, כדוגמת: תופעת העוני; התרחבות הפערים הכלכליים; הגזרות הכלכליות של הממשלה הנוכחית; הקיצוץ בקצבאות; ניסיון הממשלה לפרק את האיגודים המקצועיים; השביתות במשק; התגברות נגע הסמים.

אציין גם כי הגשתי שאילתות רבות העוסקות בעיקר בבעיות פרטניות של קבוצות באוכלוסייה, שנפגעו מטיפול כזה או אחר של הרשויות, כגון: ניסיון לסגירת מרכזים חברתיים ומרפאות בשכונות מצוקה; פגיעות בתלמידים במסגרת מערכת החינוך; מצוקות של נכים הנתקלים בסבך הבירוקרטיה ולא זוכים במגיע להם על-פי החוק ועוד.

אני סבור כי מעבר לסוגייה המדינית, בשנה הקרובה יעמוד לפנינו מאבק גורלי על אופיה של מדינת ישראל כמדינת רווחה. למאבק הזה על כולנו להירתם!
בברכת שנה טובה, אלי בן מנחם