ח'כ אראל מרגלית: איך ניצור מהפכה ביוקר המחייה בישראל?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

29.12.2013

 

 

שלום, 

 

כוח משימה לאומי במאבק ביוקר המחייה

  

השבוע העברנו מהלך במלחמה ביוקר המחייה בישראל. מחקיקה ראשונית איחדנו כוחות, אופוזיציה וקואליציה וארגונים חברתיים מובילים והשקנו בכנסת את כוח המשימה הלאומי להורדת יוקר המחיה. עלות החיים בישראל הפכה לבלתי נסבלת וכל אחת ואחד מאתנו חש את יוקר המחיה על בשרו. מוצרי צריכה בסיסיים, כמו סכיני גילוח, או דיאודורנט, או משחת שיניים, או מוצרי מזון, או משקאות קלים, או מוצרים לתינוקות החל במוצצים וכלה בחיתולים, כל אלו ועוד מוצרים רבים אחרים עולים משום מה בארץ פי שניים, פי שלושה, ולפעמים פי ארבעה מאשר באירופה או בארצות הברית. אין סיבה שמוצץ של אוונט יעלה בארץ פי שלושה מאותו מוצץ בדיוק בארה"ב. אין סיבה שקצף גילוח או קולה או סבון יעלו בחו"ל חצי או שליש או, לפעמים, רבע.אני בעד שחברות עסקיות ירוויחו כשהן מספקות מוצר או שירות ראוי, אבל מישהו כאן מרוויח יותר מידי על גבם של הישראלים והגיע הזמן לשפוך אור על התופעה ולשים לזה סוף. לא ייתכן שאנשים עובדים לא יוכלו להיכנס לסופר או לבית המרקחת.

השבוע קיימנו את ישיבת ההשקה של השדולה להורדת יוקר המחיה שבראשה אני עומד יחד עם חברות הכנסת איילת שקד וגילה גמליאל. בישיבה נכחו יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, שר הכלכלה נפתלי בנט, שר החקלאות יאיר שמיר, זקן חברי הכנסת פואד בן-אליעזר וחברי כנסת נוספים כולל איתן כבל, מרב מיכאלי, איציק כהן, קרין אלהרר, משה מזרחי, נחמן שי, מיקי רוזנטל, עומר בר-לב. כמו כן נכחו בישיבה נציגי ארגונים חברתיים-כלכליים מובילים כמו יעקב לבי ואיציק אלרוב, שותפים שלנו לשדולה, ראשי תנועת "הצרכנים וממובילי מחאת יוקר המחיה בישראל (מחאת הקוטג'), עו"ד דרור שטרום - יו"ר המכון הישראלי לתכנון כלכלי (הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר), עו"ד אהוד פלג - מנכ"ל המועצה לצרכנות, דניאל דורון - יו"ר המרכז הישראלי לקידום כלכלי וחברתי, מיקי לפיד - יו"ר "צרכנות נבונה", יוסי שאול - מעמותת "ישראל יקרה לנו", יפתח שקד - נציג ציבור בועדת קדמי, דודי מחפוד - המרכז לפעילות שטח ממחאת יוקר המחיה, מאירה בסוק - יועצת המשפטית של נעמ"ת, ואלי שלום סתוי- יו"ר איגוד בעלי המכולות, וכן בעלי עסקים קטנים ובינוניים ונציגים מהאוצר.

את המאבק ביוקר המחיה התחלתי כבר מזמן בוועדת הכספים. נלחמתי בכל כוחי נגד הריכוזיות במשק ואני שמח שהעברנו את החוק למניעת ריכוזיות שיפרק את הפירמידות בבורסה הישראלית ויפתח אותה לשחקנים חדשים. כעט אנחנו מעבירים מהלך ותוקפות את הריכוזיות והמונופולים שמשפיעים לנו על יוקר המחייה. כצעד ראשון הגשתי הצעת חוק בשיתוף חברי כנסת רבים מכל קצוות הבית לחשיפת רווחיהן של חברות פרטיות גדולות השולטות בשווקים שונים בישראל. הציבור זכאי לדעת מי מרוויח כמה על גבו. השדולה היא נדבך נוסף בפעילות שלי בנושא ותפקידה לייצר שיתוף פעולה בין הכנסת לבין הציבור וארגוני הצרכנות השונים. המטרה היא לעבור מעידן המחאה החברתית לעידן של חקיקה חברתית.

  

הגיע הזמן לתת הזדמנות למגזר הדרוזי והצ'רקסי

  

כמו שידוע לחלק מכם, חבר הכנסת חאמד עמאר ואני הקמנו את תת הועדה בועדת הכספים לדרוזים ולצ'רקסים. תפקיד הועדה הוא לפקח על התקצוב של נושאים כמו חינוך, בינוי, כבישים והזדמנויות תעסוקה במגזר הדרוזי והצ'רקסי. השבוע התחלנו דווקא בתיירות בהעברה של חמישה מיליון שקלים לטובת פיתוח התיירות בישובים בית ג'אן, חורפיש וכפר כאמה. מדובר בענף ייחודי שיוצר פרנסה ומקומות עבודה ומאפשר לרבים מאתנו לבקר ולהכיר את המגזר. זוהי הזדמנות לקחת ייחודיות תרבותית ולהפוך אותה לעסק קטן ולפרנסה והמדינה צריכה לסייע לאנשים לעשות זאת בכל רחבי הארץ. אני בא מתחום היזמות וכל נושא התיירות המגזרית  הוא יוזמה מבורכת ומרשימה של אנשים צעירים ומבוגרים שהחליטו לעשות למען עצמם. מדינת ישראל חייבת לעודד יזמות ויוזמות מהסוג הזה, וההחלטה שקיבלנו בוועדת הכספים היא, בעיני, קודם כל אמירה ערכית.

 

ומילה אחרונה לשנה האזרחית החדשה  

  

אנחנו חוגגים את תחילתה של הש  נה האזרחים 2014 ומסכמים עשייה עניפה ב-2013. בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לרבים מכם, חברות וחברים, שותפות ושותפים לדרך שעושים רבות בכל הארץ כדי לייצר אלטרנטיבה ערכית אמיתית להובלת המדינה. ומילה אישית, הראשון לינואר הוא גם יום ההולדת שלי. יצא לי מן תאריך כזה... אז בשבילי גם זו מן חגיגה בשבוע הקרוב, שמסמלת התחלות חדשות. שתהיה שנה אזרחית מוצלחת. שנה של בריאות ויצירה לכולנו.

שבוע טוב,

אראל


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית