סוגרים שנה - עדכון מח'כ מיקי רוזנטל

סוגרים שנה - עדכון מח"כ מיקי רוזנטל

שלום,

 

הנה מסתיימת לה שנת 2013 - הזדמנות טובה לברך אתכם בשנה אזרחית טובה, בריאות טובה וכל טוב וגם לעדכן, לסכם ולמסור דין וחשבון לכם, ששלחתם אותי למשימה בכנסת.

 

אני אמנם עוסק במגוון רחב של נושאים בכנסת, ברם מרכז מאמץ בימים אלה בשניים: הראשון - כלכלה הוגנת, היינו הורדת יוקר המחייה, צמצום פערים בחברה ושמירה על זכויות עובדים, וגם מאבק להוציא ״חאפרים״ מחיינו ונצלנים מכיסינו. הנושא השני שבו אני דבק הוא מאבק בשחיתות הציבורית, הגדלת השקיפות וקרב של ממש על דמותה של המדינה הזו ועל טוהר המידות של נבחרי הציבור.

 

אני שמח לבשר ששני חוקים שיזמתי כבר עברו קריאה טרומית. לא עניין פשוט להעביר חוקים מן האופוזיציה, שכן מדובר בקואליציה דווקאית ולא תמיד עניינית כשמדובר בחקיקה. בכל מקרה, הדיווח שלפניכם מחולק לנושאים ולסעיפים, ומשתדל להיות תמציתי. מי מכם שמתעניין בסוגיה מסוימת ומבקש הרחבה - אשמח לשלוח מידע באופן פרטני.

 

בכל מקרה, אודה לך אם תסכימ/י להעביר לי את כתובת המייל שלך לדוא״ל שלי mrosenthal@knesset.org.il לצרכי עדכונים שוטפים.

 

חקיקה: מיוקר המחיה ועד חופש המידע

 

א. יוקר המחיה בישראל מרושש את רובנו. חוק שיזמתי בתחום וכבר אושר בקריאה טרומית, אוסר על רשתות שיווק גדולות כגון ״שופרסל״ ו״מגה״ לעסוק במסחר סיטונאי של ירקות ופירות. כשיסתיים תהליך החקיקה נזכה להוזלת הירקות והפירות, מוצרים בסיסיים שהתייקרו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים ללא הצדקה. מי שגרף את הקופון על חשבוננו הן רשתות השיווק. (כתבה מאתר "כלכליסט" שמרחיבה אודות הצעת החוק).

 

ב. אני מעורב מאוד גם בחקיקה הממשלתית הנוגעת ליוקר המחיה. חוק הריכוזיות אושר רק לאחרונה בכנסת, ואינו דומה לחוק שהניחה הממשלה על שולחננו. החוק נדון בעשרות ישיבות בוועדת הכספים. הוא יגרום לצמצום הריכוזיות, שיוביל להגברת התחרותיות – שתוזיל, כך אני מאמין - גם את המחירים. בהשפעתי, נוסף לחוק פרק נרחב העוסק בתקשורת כגורם המשפיע על הריכוזיות. לא נסתר מעיני איש כי הטייקונים הישראלים קנו בשנים האחרונות כלי תקשורת כדי להשיג יתרונות כלכליים לתאגידים שלהם, והכל על חשבוננו. חוק הריכוזיות יצמצם את התופעה. 

 

ג. חוק ממשלתי נוסף שאני עסוק בו מאוד בימים אלה הוא חוק המזון - שנועד להוזיל מחירים בתחום זה. ברור וידוע לכולנו, כי אין התאמה בין יכולת ההשתכרות בישראל ליוקר המחירים. בתחום המזון המצב חמור במיוחד מפני שהוא נשלט בידי קבוצה קטנה של יצרנים גדולים ורשתות ענק. החוק הממשלתי דורש שיפורים, יש בו לא מעט חורים. אני פעיל מאוד בוועדה העוסקת בכך.

 

ד. חוק אחר, יוזמה שלנו, יוצא נגד תרבות הנצלנות הנהוגה פה וגורמת לנו הוצאות מיותרות. זהו החוק נגד ״העמלות״ ברשת האינטרנט על כרטיסי קולנוע ומופעים. מדוע להעניש את מי שרוכש כרטיס ברשת?

 

Inline images 1

לצפייה בוידאו הקליקו על התמונה

 

ה. חוק נוסף שביקשתי לחוקק כבר עשה את שלו. מדוע מכונית שמעמיד מורה הנהיגה לרשות תלמיד עולה כ-100 שקל לשיעור וכ-400 ש״ח לטסט? אותה מכונית, לא הגיוני. גם שר התחבורה השתכנע.

Inline images 2

 

ו. חוק שלא הצלחתי לשכנע את השרים בנחיצותו ביקש לפצות את מי שמאלצים אותו לעבוד בשבת ולא זוכה ליום חופשה שבועי - שיזכה לפחות בפיצוי ראוי. נכשלתי. אנסה לקדם את החוק שוב בעוד מספר חודשים.

 

ז. חוק בדרך: תופעה מעצבנת במיוחד הם טלפונים מטרידים ממיני עמותות. הקלטות מייגעות מבקשות עזרה-תרומה-סיוע בשעה שאנחנו מבקשים לשבת בשקט עם משפחתנו או לנוח מעמל יומנו. די! לא ניאלץ לשמוע יותר את ההקלטות המעצבנות.  

לצפייה בוידאו הקליקו על התמונה

 

ח. חוק נוסף שיזמנו (ועבר כבר קריאה טרומית) מרחיב את חוק חופש המידע על אוניברסיטאות ומכללות. חשוב מאוד בעיני (לכתבה באתר The Marker לחצו כאן) אני מאמין שיותר שקיפות משמעותה פחות שחיתות, מה שמעביר אותי לפרק הבא בדיווח שלי.

 

המאבק על טוהר המידות

 

חקיקה היא חשובה, אבל לפעילותי כחבר כנסת יש נדבכים נוספים. מאבקים על נורמות ציבוריות ופיקוח על פעולות הממשלה הם חלק משגרת יומי.

 

1. כאשר ח"כ מירי רגב מנסה לקבוע נורמות פסולות במשכן, אני שם כדי לא לאפשר לה לתת במה למושחתים. (לכתבה מחדשות ערוץ 2 לחצו כאן)

 

2. כאשר ההוצאות של בית ראש הממשלה מריחות משחיתות - אני מתייצב כדי להתריע.

 Inline images 4

לצפייה בוידאו הקליקו על התמונה

 

3. אני שותף לחבר כנסת משה מזרחי מסיעתנו בשני חוקים שקובעים פה נורמה חדשה בתחום טוהר המידות. החוק הראשון נוגע לראשי ערים שהוגשו נגדם כתבי אישום. אנחנו סברנו שיש להשעותם, שר הפנים חשב אחרת, אבל לראשונה יש לנו חוק מפורש בתחום זה. חוק נוסף שעבר את אישור ועדת השרים קובע שמי שהורשע בפלילים לא יוכל לכהן כשר. הממשלה ביקשה להכניס בחוק שינויים, אבל כאמור אני מתגאה בעיקר בנורמות שאנחנו מעצבים.

 Inline images 5

לצפייה בוידאו הקליקו על התמונה

 

4. אני מקדם כללי אתיקה לחברי כנסת. זהו פרויקט עצום בהיקפו עליו אני גאה במיוחד. אפרט על כך בניוזלטר מיוחד. במקביל, אנחנו נאבקים על קידומו של קוד אתי לשרי הממשלה.

 

5. בימים אלה אנחנו גם טורחים על חוק הצינון - העוסק במעבר של פקידי ציבור מהמגזר הציבורי לפרטי. גם על כך יבוא פירוט בעיתוי המתאים בעתיד.

 

6. זו גם הזדמנות להזמין אתכם לאירוע של השדולה למאבק בשחיתות במעמד שרת המשפטים הגברת ציפי לבני. השדולה בראשות ח"כ מזרחי ועבדכם החתום מטה תתכנס ביום 8.1.2014 בשעה 14.00 בכנסת. הנושא: הון ושלטון. תתעדכנו ותבואו.

 

ועוד כמה עדכונים.....

 

יש נושאים שהם קרובים ללבי בכל עת. בשבועות האחרונים אנחנו עדים לגל פיטורים מדאיג במשק. הממשלה מנסה להרגיע, אני חושב שאסור לנו להיות שאננים. טבע, בז"ן, נייר חדרה, כי״ל. זה מתחיל במאות עובדים ועשוי להגיע לאלפים וחלילה לרבבות. כאשר הרווחים עצומים - הבעלים מושכים דיווידנדים למכביר. כאשר הרווחים מצטמצמים - פיטורי עובדים הם האופציה הראשונה. אסור להשלים עם כך. ראו למטה את הדברים שאמרתי בדיון בוועדת הכלכלה בנושא.

 

Inline images 6

לצפייה בוידאו הקליקו על התמונה

 

אני גם מוטרד מאוד מגרירת הרגליים של הממשלה בכל הקשור לתהליך המדיני. יש תחושה שנתניהו עסוק רק ב״תעלול מדיני״ ולא בתהליך מדיני, וכל רצונו הוא לתמרן את המהלכים כך שהוא יוכל להאשים את הפלשתינים בכישלון השיחות.

 

חסרה יוזמה ישראלית, חסרה מחויבות אמיתית וניסיון כנה להגיע להסדר. אנחנו לא נרפה - כאן בתמונה בביקור אצל אבו-מאזן במוקטעה ברמאללה, במסגרת השדולה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

Inline images 7

 

שנה אזרחית טובה לכם,

מיקי

 

להצטרפות לעמוד הפייסבוק של ח"כ מיקי רוזנטל לחצו כאן -Inline images 8

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית