ח'כ אראל מרגלית: מה המסקנות מהסופה האחרונה? איך צריכים להתמודד עם העוני ומה השלב הבא במאבק ביוקר המחיה?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

22.12.2013

 

 

שלום, 

 

זה היה שבוע שבו איתני הטבע הוכיחו, שוב, שהם חזקים יותר מכל אחד ואחת מאתנו. הסופה הקשה שפקדה את ישראל גרמה לנזקים קשים והותירה אנשים רבים ללא חשמל וחימום. משפחתי ואני מצאנו עצמנו ללא חשמל במשך למעלה מ-48 שעות. בקור הצורב ששרר מדובר היה בחוויה לא נעימה בכלל. נאלצתי להבעיר אש מענפים רטובים שחתכתי כדי שנוכל להתחמם. אני חושב שלאור עוצמתה של הסופה, אין המדובר כאן בכשל של תשתיות אלא בכשל ניהולי. מי שניהל את הדברים שגה. את כביש מס' 1 היו אמורים לסגור כמו שסגרו את איילון. עדיף שיאמרו שהאחראים היסטריים מאשר שאנשים ימצאו עצמם בסכנת חיים על כביש קפוא וסגור לתנועה.

 

הסופה והניתוק מחשמל גרמו, בין היתר, לאי הבנה שחשוב לי מאוד להבהיר אותה. במהלך הסופה התקשר אלי עיתונאי כדי לשאול אותי מה דעתי בנושא שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. לצערי הייתי מנותק מהעולם, וכך יצא שלא יכולתי לענות. באינטרנט נכתב שלא עניתי, וזה נכון שלא עניתי, אבל זה לא מפני שלא רציתי אלא מפני שנבצר ממני לענות. אני אומר כאן את מה שאני אומר בכל מקום, ואמרתי השבוע גם בהפגנה של חברים מקהילת הלהט"ב שהתקיימה מול הכנסת: אני מכבד כל אהבה בין בני זוג וזה לא משנה אם מדובר באהבה בין אישה לגבר, גבר לגבר או אישה לאישה. אהבה היא דבר יפה ולכל אהבה מגיעות זכויות.

 

 


תוכן = פרנסה

 

הפעילות בכנסת נמשכה כסדרה על אף הסופה. השבוע העליתי לדיון את "חוק גוגל", חוק שנמצא בהליכי הסדרה בגרמניה, צרפת, אנגליה ובלגיה. החוק מדבר על הקמת מנגנון תמלוגים שיהווה אמצעי לחלוקת ההכנסות מחיפוש תכנים ברשת. זה אומר, במילים פשוטות, שמנגנוני החיפוש כגון גוגל, שהוא ענק אינטרנטי, ישלמו ליוצרי התוכן לפחות 7% עמלה על שימוש בתוכן שלהם. אם הכנסות מנועי החיפוש הן יותר ממיליארד שקלים בשנה בישראל, הקצאה של 7 אחוזים לטובת יצרני התוכן היא מינימאלית והגיונית בהחלט.

 

להתמודד עם העוני דרך מערכת החינוך, תעסוקה חדשה ומלחמה ביוקר המחיה

  

ואם אנחנו, כבר, מדברים על תשלום בעבור עבודה ועל פרנסה בכבוד אי אפשר להתעלם מדו"ח העוני שהתפרסם השבוע. להסתכל על הנתונים הקשים ולא לכעוס ולכאוב. כל כך הרבה ילדים עניים. יש התאמה ברורה בין עוני לבין חינוך. מדינה שראש הממשלה ושר האוצר שלה קיבלו, כנראה, החלטה שישראל היא לא מדינת כל אזרחיה אלא מדינת כל חזקיה. מבחינתי, המאבק בעוני חייב להתמקד בשני מישורים: חינוך, והורדת יוקר המחיה. מיום ליום יותר ויותר קשה לאנשים עובדים לקנות בסופר ולשלם חשבונות. יש יותר מידי צעירים ישראלים שמסתכלים קדימה ולא רואים תקווה.

 

בשבוע הבא נקיים את הדיון הראשון של השדולה להורדת יוקר המחיה בישראל אותה הקמתי יחד עם ארגון "הצרכנים". המטרה שלנו היא להוזיל את מוצרי הצריכה. אין שום סיבה שמוצרים בארץ יעלו פי שניים ושלושה מאשר אותם מוצרים בדיוק בחו"ל. הגיע הזמן שהמדינה תתערב גם ברווחים שהחברות גורפות על גבו של הציבור הישראלי שאין לו ברירה אלא לקנות בסופר בארץ.

 

אני אשמח אם תיקחו חלק פעיל בדיונים הללו. כתבו לי בדף הפייסבוק שלי הצעות לדרכי פעולה להורדת יוקר המחיה. אם תרצו להשתתף בישיבות השדולה הודיעו לנו מראש ונשמח להזמין אתכם.

 

שיהיה שבוע טוב, אראל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית