קור חברתי, צונאמי מדיני וממשלה שתקועה בשלג - ניוזלטר מיצחק הרצוג

שבוע טוב חברות וחברים,

 

חודש חלף מאז הבחירות הפנימיות ואני נושא שני כובעים: כיו"ר מפלגת העבודה אני פועל כדי להעצים אותה כמפלגת אופוזיציה ראשית וכחלופה לשלטון הליכוד; כראש האופוזיציה אני פועל לגיבוש חזית רחבה של מפלגות האופוזיציה בנושאים המשותפים לכולן.

 

אחד מהנושאים האלה הוא הפערים המתרחבים בישראל. דו"ח העוני שפורסם השבוע הוא תוצר של תפיסת עולם שגויה המובלת על-ידי בנימין נתניהו.

 

אני עומד בראש השדולה למאבק בעוני. השבוע קיימנו חברי השדולה ואני דיון במסגרתו זומנו למליאה אזרחים מן היישוב, כדי שיספרו על השפעת המדיניות הכלכלית על חייהם. הסיפורים ששמענו היו מסמרי שיער. היה אפשר להיווכח איך מדיניות כלכלית פגומה מחרבת את חיי החלשים. עוד ועוד משפחות בעלות שני מפרנסים ירדו מתחת לקו העוני; יוקר המחיה הולך ומאמיר, ומרשתות הביטחון הסוציאליות נשארו בעיקר החורים.

 

הפערים הולכים וגדלים – וכולם התרגלו לכך שישראל היא המובילה העולמית (!) באי השוויון. אני מסרב לקבל את האמרה, כאילו עוני הוא סוג של מזג אוויר, שרק מדברים עליו, אבל דבר לא ניתן לעשות כדי לשנותו.יש ממשלות שהציבו סדר יום חברתי ויש כאלה שהפנו את עורפן לשכבות החלשות. ממשלת נתניהו, לפיד ובנט היא מהגרועות ביותר. הממשלה הזאת חתומה על שורה ארוכה של גזירות כלכליות שפגעו ועתידות לפגוע בכל אזרח ואזרח: העלאת המע"מ, קיצוץ בקצבאות הילדים, ועוד ועוד. וזה לא הכול, תקציב 2014  יהיה אף קשה מהנוכחי ובעקבותיו משפחות רבות ממעמד הביניים יתדרדרו אל מתחת לקו העוני.

 

לאחר אותו דיון הופעתי במליאת הכנסת כדי לציין את יום העוני הבינלאומי. לצערי, רק בודדים מבין חברי הליכוד ביתנו ישבו במליאה ;מסתבר שזה עד כדי כך חשוב להם. אני מזמין אתכם לצפות בנאום שנשאתי.

 

מאז היכנסי לתפקידי כראש האופוזיציה הצבתי את הנושא המדיני כמרכזי על סדר היום. בחודש האחרון קיימתי שורה ארוכה של פגישות מדיניות בישראל, ברשות הפלסטינית ובארה"ב. נפגשתי עם ראש הממשלה והנשיא; עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן; עם ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקאי; סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזרח התיכון; פגישה קצרה עם הנשיא אובמה ופגישות רבות נוספות.

 

חייבים להגיע להסדר ואפשר להגיע להסדר, שיציב את ישראל על גבולות קבועים ומוסכמים, ויחזיר אותה לחיק העולם. זוהי שעה היסטורית, וזוהי הזדמנות היסטורית להגיע להסדר מדיני. הכנסת תומכת, דעת הקהל תומכת, אמריקה מחויבת, אירופה מחויבת, והצד השני מבין שזה גם אינטרס שלו, ולא רק אינטרס ישראלי להגיע להסדר.

 

מנגד, אי אפשר להתעלם ממחיר אי ההגעה להסדר. בראש ובראשונה, המחיר הפנימי - הסדר הוא צורך חיוני ולאומי עבור החברה הישראלית. הצורך להגיע לגבולות מוסכמים ולסיים מצב שבו אנו חיים עם גבול בתוך גבול, דוחק מאין כמותו. הצורך להציל את הרוב היהודי ואת הציונות, כדי למנוע מדינה דו לאומית הוא כמו חמצן למדינת העם היהודי. הסדר שלום יביא לפריחה כלכלית יחזק את מעמד הביניים ויבטיח את ביטחון תושבי מדינת ישראל.

 

ישראל היא חלק מהכפר הגלובלי, ואי אפשר עוד להתעלם מעמדת הכפר הגלובלי בסוגיה: בחודש האחרון אנחנו רואים התגברות של פעילות נגד ישראל בכל מיני אמצעים ובכל מיני מקומות בעולם. הזרזיף הזה הופך לסחף. בכל הופעה מדינית אני נאבק בכל כוחי מול מגמה זו. ועם זאת, זו מלאכה שהופכת קשה מיום ליום. קשה לשכנע את העולם שישראל היא מדינה שוחרת שלום כאשר חדשות לבקרים אנחנו שומעים את שר החוץ, סגנו, שר השיכון, שר הכלכלה ועוד שורה של גורמים בממשלה יוצאים בהצהרות לא אחראיות שמזיקות לאינטרס הישראלי.

 

בפני נתניהו ואבו מאזן ניצבת החלטה דרמטית. שניהם יצטרכו לעשות ויתורים כאבים וצעדים אמיצים. ראש הממשלה חייב להיות אמיץ ולהתמודד עם המציאות ואם אינו מסוגל לעשות כך, שיקום ויפנה את מקומו.

 

חשוב לי שוב להדגיש, כיוון שיש רבים שנוהגים להתעלם מהשפעת אי ההגעה להסדר על הכלכלה ועל מצבו של מעמד הביניים, שאחראי לחלק הארי של תשלומי המסים: לא יהיה שינוי לטובה במצב מעמד הביניים הישראלי ללא התקדמות לעבר הסדר מדיני. זניחת מעמד הביניים על-ידי נתניהו ולפיד אינה נעוצה רק במדיניות הכלכלית הפגומה שהם מובילים, אלא לא פחות בהיעדר המעש והיעדר התעוזה שלהם ביחס להסדר הרצוי. כל מי שמתנגד להתקדמות מדינית ולהסדר מדיני מונע את שינוי סדרי העדיפויות ופוגע ישירות במעמד הביניים ובעתיד ילדיו. כיו"ר האופוזיציה וכיו"ר מפלגת העבודה אפעל בכל כוחי נגד הכוחות בימין, שמטשטשים את הקשר בין הצורך להגיע להסדר לבין מצבו של מעמד הביניים.

 

ובעניין אחר, מזג האוויר בשבת היה נאה, אבל זכר הסופה הגדולה יישאר צרוב בתודעה הלאומית זמן רב. ביום רביעי לפני הסערה פרסמתי בעמוד הפייסבוק שלי תחזית שהפכה, לדאבוני, למציאות. שוב הופתעה הממשלה, חרף ההתרעה שניתנה לה.

 

יחד עם שאר ראשי סיעות האופוזיציה, החלטנו לתבוע הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת אירועי הסופה- לפניה ובמהלכה. מיום ליום מצטברות עדויות על הכשל בטיפול באזרחים ועל אלה שנשארו במצוקה וללא חשמל, הרבה לאחר שהסתיימה הסופה. עשרות אלפי הבתים שנותקו מזרם החשמל בטמפרטורה של מתחת לאפס מעלות יכולים לשאוב נחמה בכך, שנחסכה מהם הצפייה במסיבת עיתונאים מביכה במיוחד של ראש הממשלה (הראשון שזיהה), עם השרים, מפכ"ל המשטרה ויו"ר חברת החשמל. במקום התבדחויות הייתה נחוצה פעולה, ושוב גילינו שבממשלות נתניהו כל אירוע לא צפוי הוא פתח למחדל.אני ממליץ לקרוא את מאמרו של אבי בראלי מדה-מרקר בסוגיה זאת, אשר מפרט את כל כישלונות הממשלה בטיפול בסופה. ביום רביעי הקרוב אציג את הדרישה לוועדת חקירה פרלמנטרית במליאה. אני מזמין את כל מי שיש לו הצעות, תובנות, דיווחים, או מידע ביחס לסופה, לפנות אלי.

 

הסופה היא עוד עדות להיעדר התפקוד של ממשלת נתניהו. ממשלה שלא קבעה מטרה, ומתנדנדת ממשבר אחד למשנהו. ממשלה שלא הביאה עד היום אפילו הישג אחד. רק מריבות פנימיות, משיכות ידיים, ונטרול הדדי; תערובת של היעדר כיוון, תפיסות מעוותות, היעדר ניסיון ויומרנות נטולת בקרה. ממשלה של פוליטיקה עכורה, וקטנונית.

 

בחזרה אלינו, כשנבחרתי הבטחתי לאתגר את השלטון, וכך אנחנו עושים. בחמישה בינואר תכונס ועידה חגיגית של מפלגת העבודה. אנחנו נתדיין ונצביע בשורה ארוכה של נושאים. אני מקווה שזו תהיה במה פתוחה בה יוכלו חברי הוועידה להביע את עמדתם בכנות וללא מורא. אני קורא לכל מי שרוצה להשתתף ולדבר, להירשם מראש באתר המפלגה. בימים אלה אני עורך מסע ארוך בכל הארץ על מנת להיפגש עם חברות וחברים,מכל הפסיפס המרהיב של מפלגת העבודה, כדי ללמוד את צרכיהם, ולגייס עוד ועוד חברות וחברים למפלגה. הבחירות הכלליות אולי רחוקות אבל אנחנו כבר התחלנו את העבודה.

 

אני מאחל לאחינו בני העדות הנוצריות בארץ הקודש חג מולד שמח ושנה אזרחית טובה ומבורכת, שנת שלום. 

 

שיהיה שבוע פורה ונפלא לכולם.

יצחק בוז'י הרצוג

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית