ח"כ איציק שמולי: ניוזלטר נובמבר

 

 חדשות שמולי - ניוזלטר נובמבר

28/11/2013  

שבת שלום,


לאחר פגרת הקיץ של הכנסת ומערכות הבחירות האחרונות (הזירה המוניציפאלית והבחירות לראשות המפלגה), אני שמח לשוב ולעדכן אותך בפעילותי בתקופה האחרונה. בראש ובראשונה, ברצוני לאחל ברכת הצלחה ליו"ר המפלגה הנבחר- בוז'י הרצוג, שיידע למצב ולהוביל את מפלגת העבודה כאלטרנטיבה מדינית, כלכלית-חברתית ואזרחית לשלטון הקיים- עד להחלפתו. מילת הוקרה ותודה מגיעה גם ליו"ר היוצאת, ח"כ שלי יחימוביץ', על כל פעילותה למען שיקום המפלגה וקידום נושאים חברתיים-כלכליים רבים שהיו עד אז מחוץ למגרש הפוליטי.

אני גאה להיות חלק מהנבחרת האיכותית שלנו בכנסת אשר מייצגת מפלגה דמוקרטית עם משנה ברורה וסדורה, ובכוונתי להמשיך ולפעול במרץ רב לקידום הנושאים שאותם אני מוביל בכנסת: מאבק להורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה, קידום השוויון בנטל ודאגה לאוכלוסיית הקשישים. צפו בראיון נרחב שלי בנושא בתכנית הנבחרים

חשוב לי מאוד גם לברך גם את כל ראשי הרשויות וחברי המועצה- חברי מפלגת העבודה שנבחרו בבחירות המוניציפליות שהתקיימו בחודש נובמבר האחרון. בחודשים האחרונים הסתובבתי בכל הארץ על מנת לסייע לכם, ושמח מאוד שבסופו של דבר עבור רבים מכם הסתיים המסע הזה בהצלחה. כחברי תנועת העבודה, כולנו מחויבים לאותה התפיסה ולאותם העקרונות ולכן אעמוד לרשותם גם עתה, ממקומי בכנסת, ואנסה לסייע לכם ככל יכולתי בקידום נושאים ופתרונות גם ברמה המקומית.

 

שמחתי מאוד גם על כמות המתמודדים הצעירים שהתמודדו בפעם הראשונה בכל רחבי הארץ. כדי לחולל שינוי אמיתי אנו זקוקים לכוחות צעירים, לצד ותיקים, גם במחאות וגם במוקדי קבלת ההחלטות. לכן גם יזמתי כנס צעירים בכנסת שאליו הגיעו חברי כנסת רבים כדי לתמוך במועמדותם של המתמודדים הצעירים מכל הארץ. קישור לכתבה נרחבת בנושא .  

 

 

 

היו כל כך הרבה מקומות שהגעתי אליהם לכן עשיתי קולאז' של המפגשים עם חלק מנבחרי הציבור שלנו:ויקי אלקבץ האישה הראשונה במועצת העיר צפת, איריס אברהם בגבעתיים, ישראל גל ראש עיריית קרית אונו הנכנס, מוטי ששון ראש עיריית חולון הממשיך, אבי דנינו מראשון לציון, אבנר כחלון מקרית גת, חלי פרידמן מיהוד, יניב מרקוביץ מרחובות, מאיר בן הרוש מיבנה וגם כאלו שלא נבחרו אבל יישארו בזירה הציבורית אני בטוח (תמר שחורי מתל אביב, מאיר רביב מגן יבנה ועוד רבים וטובים).

 

 "נאום הקנגורו" המדובר מול ראש הממשלה: דרישתי בכנסת לפתרון בעיית הדיור

 

 הדגל המרכזי אותו אני נושא בכנסת הוא המאבק להורדת מחירי הדיור שממשיכים לעלות ומשלימים עלייה של כ-45% מאז 2008 מול זחילה עלובה של 3% בשכר הממוצע. למרות שמדובר בבעיה החריפה והדחופה ביותר כאן, ראש הממשלה נתניהו פשוט מתעלם ממנה ומגלגל את האחריות לאחרים. לאור זאת, יזמתי דיון מיוחד במליאת הכנסת (שנתניהו חויב להשתתף בו) במטרה לעמת אותו עם נתוני המשבר ולתבוע את התערבותו המאוחרתהנאום זכה להדים רבים מאוד וזכה לכינוי "דור הקנגורו". בני דורי נמצאים בדרך ללא מוצא בגלל משבר כפול של מחירי דיור שמזנקים לשמיים ושוק תעסוקה בוגדני ודל בהזדמנויות, ובלית ברירה נשארים תלויים מבחינה כלכלית כמו קנגורו בכיס של ההוריםאתם מוזמנים לצפות בנאום המלא כאן באתר שלי:

 

 

 

 אפשר גם לקרוא כתבות בתקשורת בדמארקר, מאקו, גלובס, כלכליסט, ynetאתר עבודה שחורה ולצפות בראיון שלי בתכנית הבוקר של קשת

 

עוד משולחן הדיור

 

בינתיים בממשלה, יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. שר האוצר, יאיר לפיד, מקים חברה ממשלתית חדשה, "דירה להשכיר" שאמורה לעקוף את הבירוקרטיה. לפי התכנית, 150 אלף יחידות דיור להשכרה יהיו פה, אולי אולי עד שנת 2024 וגם אז ללא דגש על תמהיל חברתי ומחירים מפוקחים, כפי שהבטיח לפיד. כזכור לכם פרסמתי מסמך מפורט כיצד הפר לפיד את כל הבטחות הבחירות שלו בתחום הדיור. אפשר לקרוא פרסום נרחב של המסמך בדמארקר ולקרוא את המסמך המלא כאן. שר השיכון מצדו מתחרה על הקרדיט ומכריז על תכנית אחרת: בינוי-פינוי-בינוי ועל הדרך ממשיך לנסות ולהכשיר בנייה של 20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות. התכנית מציעה לקדם מסלול "פינוי-בינוי" ללא התקשרות עם יזם ובמסגרתו יעברו הדיירים אל מבנה חדש וקבוע לפני הריסת המבנה הישן (במקום קבלת דמי שכירות בדיור זמני). במבנה החדש יינתנו דירות מוזלות למשפרי הדיור אך שאר הדירות יימכרו בשוק החופשי, בין השאר לזוגות הצעירים רוכשי הדירה הראשונה, למרבה במחיר.

 

שתי התכניות עלולות לפגוע קשות בזוגות הצעירים. בתכנית לפיד הרוב המוחלט של הדירות יושכר במחירי השוק החופשי, במחירים שבהם הזוגות הצעירים ממילא לא יוכלו לעמוד. בתכנית אריאל קיים חשש אמיתי שהדיירים המפונים (משפרי הדיור, שיש בבעלותם כבר דירה) יקבלו מהקבלן את ההנחה המדוברת שתגולגל בסופו של דבר על ידי הקבלן על הזוגות הצעירים שקונים את דירתם הראשונה, שירכשו דירות באותו המתחם.  כך או אחרת, בשני המקרים ההיתכנות ליישום היא נמוכה ובינתיים המחירים ממשיכים לזנק. אפילו סגן שר האוצר מיקי לוי כבר התבלבל מרוב מבוכה במליאה בעקבות שאלות ששאלתי אותואני מצרף לך שני תרשימים שמראים בצורה ברורה את שחיקת השכר ההמוצע במשק ואת מספר המשכורות שצריך לקניית דירה בישראל (121 משכורות !!! (

 

       

 

מה אנחנו חושבים שצריך לקדם? פתרונות הכוללים מעורבות גדולה יותר של הממשלה ולא רק צעדים המבקשים להאיץ את פעולת השוק החופשי: הגדלה מאסיבית של ההיצע ותמיכה בצד תמיכה תקציבית בתשתיות הרשויות הנדרשות לפיתוח, הבחנה ברורה במדיניות המיסוי בין רוכשי דירות להשקעה (הכבדה) ובין רוכשי דירה ראשונה, האצת פרויקטים של התחדשות עירונית ("פינוי בינוי") בדגש על פתרונות של דיור בר השגה, הגדלת תקציבי הסיוע במימון למשכנתאות, שיקום מערך הדיור הציבורי ומעונות הסטודנטים ועוד.

 

הדברים הללו מצטרפים למגמה כללית בה משרדי הממשלה מנסים לסמא אותנו באמירות חלולות שטוב פה ושהמשק צומח. אבל התחושה הקשה בבטן וגם בכיס של כולנו שהמציאות הישראלית יקרה מאומתת חדשות לבקרים על ידי נתונים מכל גוף מחקר אפשרי, בין אם זה השכר החציוני הנמוך ובין אם אלו הפערים המדהימים בתחום החינוך והפרסום האחרון של מכון טאוב מראה שאי השוויון מכה בכל התחומים. כחבר באופוזיציה חשוב לי להגיב על כל האמירות המופרכות של שר האוצר, שמנסה לעטוף אותן בטור שנון, בבדיחה מפייסת, או בסטטוס בפייסבוק. האמת פשוט לא מתיישרת לפי ניסוחיו. גל הפיטורים הנוכחי במשק רק מוכיח את המצב הקשה שנקלענו אליו. אחד מהתפקידים העיקריים שלי הוא להציב בפני הציבור את המראה הזאת. צפו בראיון שלי בערוץ הכנסת בנושא.

דאגה לרווחת הקשישים

כל חברה נבחנת בהתייחסותה לחבריה הוותיקים, אלא שהניחו את התשתית ואת היסודות של בנייתה וקיומה. לכן, דווקא כחבר כנסת צעיר, חשוב לי לעסוק באופן פעיל ועקבי בקידום פתרונות אשר יגדילו את הרווחה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים וגם ימגרו לחלוטין את התופעות המכוערות של הפגנת אלימות כלפי קשישים. בחודש שעבר ציינה מליאת הכנסת את יום הקשיש. בחרתי לשאת נאום נוקב וחריף על מצב הקשישים בישראל במקום לעסוק בחגיגות ביום הזה. מזמין אתכם לצפות בנאום שזכה גם כן לתגובות רבות:

 

 

 

 

הצעת חוק חדשה שתמנע ניצול כלכלי של קשישים: לאחרונה הגשתי הצעת חוק חדשה, שנועדה לצמצם את הסכנה של ניצול כלכלי של קשישים או חסרי ישע. כיום, מדווחים בישראל אלפי מקרים של ניצול כלכלי של קשישים בכל שנה. אחת הדרכים לצמצם את הכמות הזו, היא באמצעות מתן אפשרות לבדוק חשדות לניצול חשבונות הבנק. הצעת החוק קובעת שלמרות חובת חיסיון הלקוח, פקיד בנק שחושד בפעילות לא תקינה בחשבון כזה, יהיה רשאי לדווח לעובד סוציאלי או למשטרה. באופן דומה, עובד סוציאלי שאליו מגיע מידע על חשש לניצול יוכל לבקש מפקיד הבנק לאמת זאת. מוזמנים לקרוא עוד על הצעת החוק באתר שלי.

קידום השוויון בנטל - ממשיכים לזלזל בחיילים המשרתים

אחת הסוגיות הבוערות על סדר היום בכנסת נוגעת להסדרת מתווה השוויון בנטל הביטחוני במדינה. כזכור לכם, בחודשים האחרונים ריכזתי את עבודת הסיעה בנושא מתוך הבנה כי למפלגת העבודה יש תפקיד חשוב ביצירת המתווה האסטרטגי של יצירת שותפות בנטל הביטחוני והכלכלי במדינה. ייחודה של מפלגת העבודה הוא ביכולתה לעמוד מחד על עיקרון התרומה למדינה וההשתלבות בתעסוקה ומאידך ביכולתה למצוא את אותן התאמות ופשרות נדרשות שתאפשרנה את קיומו של מודל שותפות מאוזן ומדורג.

בשבועות האחרונים יושבת על המדוכה "ועדת שקד" בכנסת שמכינה את הצעת החוק לקראת קריאה שניה ושלישית. עיקר המחלוקת כעת נוגע לאפשרות הטלתן של סנקציות פליליות ו/או כלכליות על המשתמטים מגיוס. לתפיסתי, גם אם ניתן להסתפק בשלב הראשון בעיצומים כלכליים אין לאפשר שבסוף הדרך לא תהיה סנקציה פלילית למשתמטים. זאת משני טעמים: (1) עקרון השוויון בפני החוק: לא ניתן ולא רצוי ליצור חוקים שבהם תהיה התייחסות שונה לכל אוכלוסייה. ולכן, עצם האפשרות שהבחינה האם משתמט יושלך לכלא תהיה תלויה בשאלה אם יש לו כיפה על הראש- מזעזעת בעייני. (2) ברגע שמסתפקים בהטלת סנקציות כלכליות אנו מתקרבים למדרון החלקלק של ויתור על צה"ל כצבא העם והחלפתו במודל צבא שכיר מקצועי (מי שלא ירצה לשרת פשוט "יפדה" את זמן שירותו בעצם "הסכמתו" לעיצומים כלכליים). מצרף לכם מספר מסמכים שהכנתי עם צוותי והצגנו אותם בישיבת הסיעה בנושא. מתווה פרי נקודות לדיון, טבלה השוואתית בין המתווים

ועוד מילה על הכרת והוקרת המשרתים שכבר נושאים בנטל

בכל הדיון על "השוויון בנטל" ישנה נטייה לשכוח את אלה שכבר נושאים בו. שכר חיילי החובה לא עודכן מזה 11 שנה והשבוע קיבל בג"צ את העתירה התובעת מצה"ל לעדכנוביום הדיון התאספנו, מספר ארגונים חברתיים והרבה אנשים שאכפת להם כדי להשמיע את זעקת החיילים. נכון, להפגנה לא הגיעו אלפי אנשים אבל זאת בדיוק הבעיה- זאת מחאה ללא קול כי מי שהיה אמור לבוא להפגין עסוק פשוט עכשיו בלשמור על כולנו. להיות חייל היום זה אומר גם לקבל תמיכה כלכלית מההורים ומי שאין לו פשוט נכנס לחובות כבדים. זאת פשוט חרפה שלנו כחברה שמי שנותן למדינה משלם על כך מחיר יקר כל כך. מזה חודשים שאני מוביל את הנושא בכנסת ומקדם גם חקיקה בעניין. מוזמנים לקרוא טור מצויין בנושא של אריאלה רינגל הופמן על שכר חיילי החובה

 

צילום מתוך ההפגנה מחוץ לכתלי בית המשפט העליון ביום הדיון. בתמונה אני ומירי בראון מהפורום לשיוויון בנטל

התחום המדיני

כזכור לכם, יחד עם ח"כ עמר בר לב וחברים נוספים אני חבר בצוות המכין את הוועידה המדינית. לאחר הסיורים המקצועיים המרתקים שקיימנו בחודשים האחרונים המשכתי בפעילותי גם בתחום זה. בין השאר, ביקרתי במסגרת השדולה לפתרון הסכסוך המדיני שאותה מוביל במרץ ח"כ חיליק בר, במוקטעה ברמאללה ודנו בצעדים הנדרשים לקידום התהליך. בהמשך אירחתי גם משלחת פלסטינית בכנסת והחלטנו על קידום שותפויות בין צעירים ישראלים ופלסטיניים. בהמשך יצאתי גם לסיור מוטס-מודרך בהובלת "שלום עכשיו" כדי להשקיף על הסכסוך ומורכבויותיו גם ממעוף הציפור: היה מלמד אך גם מפחיד- לא מומלץ למי שסובל מפחד גבהים... 

 

 

דיונים דחופים שיזמתי לאחרונה בכנסת

עם פתיחת המושב חברתי למספר יוזמות ומאבקים שעלו מן השטח שאליהם לא יכולתי להישאר אדיש. אחד מהם הוא המאבק בתכנית להקמת מתקני קליטת הגז הטבעי בעמק חפר ובכרמל. מזה חודשים רבים מנהלים תושבי האזור בשיתוף ארגונים חברתיים מאבק עיקש תכנית שתאפשר להקים מתקנים מסוכנים ומזהמים בסמיכות לאזורי מגורים צפופים. למרות המחקרים שנעשו מוכיחים כי האופציה הימית זולה יותר, בטוחה יותר, ומהירה יותר, התכנית הממשלתית העדיפה להשאיר את ההחלטה בידי היזמים. יחד עם פורום המאבק המשותף של הרשויות כינסנו כנס חירום בכנסת, בניסיון אחרון למנוע את אישור התכנית. יום למחרת התכנית אושרה במועצה הארצית לתכנון ובנייה ובכוונתנו להמשיך במאבק. כנסו לדף האינסטגרם שלי וצפו בכנס מחאה שערכנו בתיכון בעמק חפר נגד הקמת מתקן הגז וגם בהפגנה שקיימנו מחוץ לכנסת.

 

 

בתמונה אני והחבורה הנפלאה של התלמידים שנלחמת למען הישוב שלה בכנסת

 

דיון חשוב נוסף שהתקיים לאחרונה הוא בנושא זמינות מבחני הנהיגה (טסטים), לאחר שפנה אליי ארגון מורי הנהיגה. מזה שבועות נוקטים בוחני רישוי הנהיגה בעיצומים שהתדרדרו לשביתה מוחלטת, בשל אי הסכמות עם הממשלה. התוצאה היא שזמן ההמתנה למבחן הוא חודשיים ולפעמים הרבה יותר, וזה עוד לפני השביתה. מיותר לציין כי שמצב מוביל לפגיעה בציבור התלמידים: הם צריכים לחכות ולשלם על שיעורי נהיגה נוספים כדי לשמור על כשירות לקראת המבחן. לא פחות מכך, פוגע המצב גם בלומדי נהיגה על רכבי משא שונים, הזקוקים לרישיון לטובת עבודתם. בדיון שהתקיים בוועדת המשנה לזהירות בדרכים היה סוער במיוחד, אך הצדדים המשיכו משם למשא ומתן. בשבועות הקרובים יתקיים דיון המשך בו נוכל לראות כיצד מתקדמים. קראו כתבה נרחבת שהתפרסמה בידיעות אחרונות בנושא.  

 

הצעת חוק להסדרת מינוי נגיד בנק ישראל

 

בשנתיים האחרונות התברר כמה חשוב הוא תפקידו של הנגיד כ"שומר הסף" האחראי מול התנהלות כלכלית כושלת של הממשלה, ולנוכח התקופה הרגישה והמאתגרת שעוד לפנינו- קיומו של הליך בחירה כה לקוי הוא חמור ביותר. בירכתי את הנגידה החדשה, דר' קרנית פלוג, ועוד יותר על אמירתה החשובה בדבר הצורך לקדם צמיחה שוויונית (שהכול נהנים מפירותיה) ולא "רק" מצמיחה. עם זאת, יש להצטער על תהליך הבחירה הלקוי והמבזה שהתנהל כאן בחודשים האחרונים. לכן, יזמתי הצעת חוק המסדירה ומעגנת את תהליך בחירתו של הנגיד ע"י ועדת איתור מקצועית בראשות שופט עליון (או מחוזי) בדימוס, אשר תבחן את המועמדים ע"פ קריטריונים מקצועיים ושקופים ותביא את המלצתה לאישור הממשלה לפחות ששה שבועות לפני תום כהונת הנגיד המכהן, כך שתובטח גם תקופת חפיפה מסודרת. כנסו לאתר עבודה שחורה לראות את ההצעה עצמה וקראו ידיעה בנושא בדמארקרכמו כן צפו בראיון שלי בתכנית הכלכלית בערוץ 2אפשר להאזין לראיונות נוספים שלי בנושא וועדת איתור לנגיד גם בגלצ וברשת ב וברדיו תל אביב ולקרוא טור שכתבתי בעיתון ישראל היום וגם כתבה שהתפרסמה בידיעות אחרונות בנושא.

 

ולסיום - קצת עדכונים אישיים

רבים מכם שואלים אותי על הפרויקט שאני מוביל בעיר לוד ואיך אפשר להצטרף. כשאני מסתכל אחורה, אני לא מאמין איך מרעיון קצת מטורף לפני שנתיים צמח פרויקט ענק הכולל בתוכו כבר 200 סטודנטים. אט אט נרקמה לה קהילה של סטודנטיות וסטודנטים, בוגרים, ילדי לוד וכאלו שהצטרפו אליהם מכל הארץ: צעירים אקטיביסטים יהודים וערבים, דתיים וחילונים שלכולם מטרה אחת - לעשות טוב בעיר. בימים אלו נפתח מחזור גיוס חדש, ואפשר להזמין חברים ומכרים חדשים כאן

.  


בנוסף, במקביל לפעילותי הפרלמנטרית חזרתי שוב לספלי האקדמיה, הפעם כדי להשלים את כתיבת התזה שלי. אחרי שנתיים של הפסקות (לטובת מחאות, פריימריז בעבודה ועוד ועוד אירועים מסעירים) התרגשתי לשוב לספסל הלימודים להיות סטודנט מן המניין. הבטחתי לחברים שאם תהיה הפגנה אני לא אהסס להגיע ולתמוך. קראו כתבה בנושא.

אני מזמין אותך לשמור על קשר! הקמנו אתר אינטרנט חדשאפשר להתעדכן וגם להעיר הערות:

בנוסף, אפשר תמיד ליצור איתי קשר באימייל itzik@ishmuli.comבטלפון 054-9755547 ולהתעדכן דרך הרשתות החברתיות:

חגים שמחים,
איציק 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית