ניוזלטר מיצחק הרצוג - בין הבחירות המוניציפאליות לבחירות הפנימיות

 

חברים וחברות,

 

הבחירות המוניציפאליות מאחורינו והבחירות הפנימיות שיתקיימו ב-21/11  נכנסות לישורת האחרונה. אני מסייר בכל הארץ ופוגש הרבה מאוד חברות וחברי מפלגה שתוהים לאן מועדות פניה של המפלגה. מזה זמן רב שהתחושה היא שאנו לא מהווים אלטרנטיבה שלטונית, ציבורים רבים עזבו אותנו וישנה חרדה ששוב הרכבת תחלוף ואנחנו נשאר במקום. החשש הזה הוא מבוסס: שני סקרים מקיפים שפורסמו בשבועות האחרונים, האחד בהארץ והשני בגלובס, שניהם מצביעים על התרסקות של "יש עתיד" והיחלשות משמעותית של "התנועה", ולעומת זאת אנחנו, מפלגת העבודה, כלל לא מתחזקים. אנו תקועים.

 

צריך לומר את האמת: מפלגת העבודה בהנהגתה הנוכחית של שלי יחימוביץ' הפכה למפלגת נישה. היא לא נותנת מענה לסדר היום הציבורי בשורה ארוכה וחשובה של נושאים ובהם החזון המדיני, הנושאים האזרחיים, הדרך להגיע לצמיחה כלכלית הוגנת  על פי תפיסת עולמנו הסוציאליסטית במובנה הרחב ואין לה את היכולת להכיל את כלל הקבוצות והאזרחים תחת קורת גג אחת פוליטית. 

 

ובכל זאת יש בין הפעילים אופטימיות. "הציבור שהלך לרעות בשדות זרים עוד יחזור אלינו" הם אומרים לי, "ואנחנו נחזור להוביל את הגוש". חברי המפלגה רוצים לראות אלטרנטיבה שלטונית רחבה, ואנחנו עלולים לאבד שוב הזדמנות לחזור לעצמנו. דבריי הם על בסיס מידע מבוסס: סקר של גיאוקרטוגרפיה שערכנו לאחרונה מוכיח כי המפלגה בראשותי תשיב הביתה את מצביעי הגוש ותחזק את כוחנו ב-40%. הסקר נערך בפיקוח פרופ' אבי דגני ועבר אימות נוסף על מנת להבטיח את אמינות התוצאות. ואם כבר סקרים, כל הסקרים הפנימיים שנערכו לאחרונה מצביעים על מאבק צמוד בין שלי יחימוביץ וביני כאשר רבים עדיין מתלבטים. נזדקק לעבודה קשה ולכל קול אבל אני בטוח שב21 בנובמבר אנחנו ננצח.

 

תוצאות הבחירות המוניציפאליות מוכיחות בדיוק את אותה שניות בה אנו פועלים. מצד אחד יצאו מקרבנו מנהיגים המובילים רפורמות בקנה מידה עירוני וארצי ואני מברך אותם על בחירתם המחודשת. רון חולדאי, מוטי ששון, שלמה בוחבוט, דב צור, רוביק דנילוביץ, יהודה בן חמו, עדי אלדר ועוד רבים טובים נוספים. כולנו גאים בהם ומברכים אותם על הצלחתם  שכן היא גם הצלחתנו. מצד שני – בניגוד לתדרוך שהופץ מטעם מרכז המפלגה סבלנו מכשלונות בהתמודדות למועצות, בעיקר בערים הגדולות רשימות "אמת", המותג של מפלגת העבודה, ירדו במספר המנדטים בכל רחבי הארץ וחלק נכבד מהן אף לא עברו את אחוז החסימה. אני רואה את הסיבות לכך בפגיעה מתמשכת בפעילות הסניפים וביצירת מדיניות ריכוזית שלא שיתפה כלל את השטח, לא בנתה מותג מוניציפאלי חזק וגרמה בלא מעט מקרים לפלגנות ועימותים ברמת הסניפים ולנזק בלתי הפיך. בשבוע הבא אציג יחד עם חבריי, תוכנית מקיפה לשיקום המפלגה.

 

בהזדמנות זו אני רוצה לברך את ראשי הרשויות החדשים שנבחרו : ישראל גל לקרית אונו וליזי דלריצ'ה לגני תקווה. אני מאחל להם הצלחה גדולה. מהיכרות עימם אני בטוח שיצטיינו בתפקידם ויובילו את יישוביהם בכישרון רב ובהצלחה רבה.

 

בסוף השבוע שעבר ביקרתי למשך יממה בארה"ב בכנס חשוב שארגן המכון בראשות האלוף (במיל') עמוס ידלין באוניברסיטת הרווארד. הופעתי שם יחד עם העיתונאי דיוויד איגנשיוס מהעיתון וושינגטון פוסט, עם ראש המועצה לביטחון לאומי היוצא תום דנילון, הנגיד לשעבר, סטנלי פישר, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית בייניש, ובכירים אמריקאים וישראלים נוספים. הביקור והמידע שקיבלתי בו חידדו אצלי את התחושות שישראל חייבת לגבש עמדה מתוחכמת יותר בנושא האיראני, ואומץ לב רב יותר בהתמודדות עם הנושא הפלסטיני. הקיבעון בשתי הזירות מסוכן לישראל ברמה הביטחונית והאסטרטגית. אם ישראל לא תיזום, היא עלולה להתעורר בוקר אחד למציאות בלתי הפיכה שנכפתה עליה. איננו יודעים על מה שוחחו ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה קרי ביום רביעי האחרון. ייתכן שנעשתה שם היסטוריה וייתכן שהגענו למבוי סתום בגלל חוסר רצון להתקדם לעבר היעד. אני מניח שכולנו נדע בתקופה הקרובה.

 

חשבתי על כך כשנשאלתי השבוע בראיון אם יש מקום ששינית בו את עמדתך. השאלה החזירה אותי לימים שלפני ההתנתקות. הייתי שר השיכון ונפגשתי עם מקבילי הפלסטיני, שנינו חלמנו על הונג קונג של המזרח התיכון. המציאות כמובן הוכיחה אחרת. אני חושב שהשנים שעברו הפכו אותי לריאלי יותר. אין לי ספק שרק היפרדות מהפלסטינים תציל את החזון הציוני ותאפשר מדינה יהודית ודמוקרטית. האם אתה מצטער על ההתנתקות שאל המראיין? השבתי בשלילה, ואמרתי כי אנשים שוכחים את המאזן הדמוגרפי, את ציר פילדלפי, את הפיגועים בגוש קטיף, את החיילים ששירתו בעזה וברפיח, את הנטל הכלכלי ואת הנזק התדמיתי היומיומי לישראל.

 

יחד עם זאת, אמרתי שבדיעבד ברור שההתנתקות נכשלה בצד הביטחוני והיה צריך לפעול אחרת לגבי אופן ביצועה. את הלקח הזה צריך ליישם גם כעת בבואנו למשא ומתן.

 

בהזדמנות זו אני מברך את חברינו חבר הכנסת עמר בר לב על כך שפירסם בסוף השבוע תוכנית מדינית חשובה ואני מתכוון להוביל דיון  על תוכניתו כמו גם על תוכניות אחרות בקרוב.

 

ביום חמישי האחרון טיפלתי בבהילות בפגיעה צפויה באלפי גמלאים שביטחו אותם בפוליסת ביטוח סיעודי קולקטיבי, והם נפגעים מהחלטת משרד האוצר והצעדים שנוקטות בחברות הביטוח. אזרחים רבים נדהמו לקבל הודעה מחברת הביטוח שלהם המודיעה כי הפוליסה, עבורה שילמו במשך שנים רבות – מתבטלת ומגיעה לסיומה בתוך כשבוע! מי שירצו להמשיך בביטוח סיעודי ידרשו לשלם פרמיות כפולות ומכופלות. המשמעות היא פגיעה אנושה במאות אלפי גמלאים ששילמו כל השנים לביטוח סיעודי קולקטיבי במסגרת מקום העבודה שפרשו ממנו. מכיוון שמדובר באנשים מבוגרים, אין להם אפשרות לעבור בין חברות ביטוח ולשמור על הזכויות שצברו במשך עשרות שנים והם הופכים שבויים של חברות הביטוח והדרישות המופקעות שלהן. פניתי בדחיפות למפקחת על הביטוח, דורית סלינגר ודרשתי שתורה לחברות הביטוח להאריך מיד את פוליסות הסיעוד הקולקטיביות, עד אשר ימצא פתרון כולל לאותם גמלאים שעומדים לאבד את הזכויות עבורן שילמו במשך שנים רבות. אני מזמין אתכם ואתכן להאזין לריאיון בתוכנית "צבע הכסף" ברשת ב' .

 

ובחזרה לפריימריז - אני נאבק על כך שכל חברה וחבר, יוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית לבחור, להצביע ולהשפיע על עתידה של המפלגה.  אנשיי ואני נדהמנו מכך שהמפלגה החליטה להקטין את כמות הקלפיות באופן דרמטי לעומת הבחירות לראשות המפלגה ב2011 והחליטה למנוע הצבת קלפיות ב-80 יישובים: בערי פיתוח ובפריפריה, בקיבוצים וביישובים קהילתיים, במגזר הערבי והדרוזי ובמקומות רבים נוספים. מדובר באבסורד מוחלט שפוגע בתפקוד הדמוקרטי של המפלגה ביכולת של כל אחד ואחת מכם להצביע. אני קורא לכם ולכן להצטרף אלי, להיאבק יחד ולהבטיח את זכותכם להצביע ולהשפיע.

 

אני שואל את עצמי כיצד מפלגה חפצת חיים יכולה להפנות שוב ושוב עורף לפריפריה, ולאחר מכן להתהדר בדגל החברתי ובשיח הדמוקרטי. עוד על עמדותיי בריאיון לרינו צרור בגלי צה"ל.

 

לסיום, אני מזמין את כולכם ביום חמישי לאירוע המרכזי של הקמפיין שלנו בשעה 19:00 באקסודיה (לשעבר בית יהודי בסרביה). אני מזמין כל אחד ואחת מכם באופן אישי להגיע, להשתתף ולקחת חלק בהחזרת המפלגה לדרכה.

 

שלכם,

יצחק (בוז'י) הרצוג

יו"ר סיעת העבודה

 

להתנדבות: יצחק (בוז'י) הרצוג / טל' 050-8975493 matehertzog@gmail.com

 מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית