ח'כ יצחק הרצוג: פריימריס לראשות מפלגת העבודה: אנחנו ננצח! מדינה מחפשת ראש ממשלה

חברים יקרים,

 

קולות החברים

 

חג הסוכות עבר עלי במסע בין סוכות של חברים בכל הארץ. התארחתי במושב חדיד אצל אבנר זכריה, אצל פיצי דובינר בסוכת השלום בישוב קציר, בירושלים אצל דליה היבנר ובסוכות רבות ברחבי הארץ. ראיתי חברים מתכוננים במלוא המרץ לבחירות המונציפליות ואני עושה ככל הניתן לסייע למועמדים ומעמדות שלנו בכל הארץ. פגשתי חברים, פעילים, ראשי מטות וסניפים. בכל מקום נתקלתי בדיון ער בוויכוחים אידיאולוגים על נושאי השעה ועל נושאים מפלגתיים. אין עוד מפלגה בישראל שמצליחה לנהל חיים חוץ פרלמנטריים ערים גם בתקופות בהן אין מערכת בחירות. לצערי שמעתי גם לא מעט תסכול בקרב החברים: על שקולם אינו נשמע, על תהליכי קבלת החלטות שמדירים את מוסדות המפלגה ואת החבר הבודד ועל חוסר שקיפות. חייבים להודות שהמפלגה נמצאת במשבר. עפ"י נתוני המפקד שבידינו - בשנה האחרונה הצטמצם מספר החברים בכעשרת אלפים המהווים אחוז ניכר מהגוף הבוחר. ישובים שלמים בעיקר בקיבוצים ובהתיישבות העובדת הולכים ונעלמים מהנוף המפלגתי. איתן כבל, אראל מרגלית ואנוכי נציג בקרוב תוכנית להתחדשות והבראת המפלגה שתיתן מענה לטענות שנשמעות חדשות לבקרים על תפקוד המפלגה.

 

שאלה פשוטה שאף אחד לא מסוגל לענות עליה: מה המדיניות של ממשלת ישראל?

 

לפני כמה ימים, פרסמו חברי קואליציה בכירים מודעה המתנגדת לפשרה טריטוריאלית ולהסדר שלום. סגן שר הביטחון דני דנון פרסם מאמר בניו יורק טיימס, לא פחות, ובו הוא מבקש לקבור את הסכמי אוסלו ואת מתווה שתי המדינות. דנון ממליץ להמשיך את השליטה בשטחים, לעבות את ההתנחלויות, ולהתרגל לחיות על החרב, כפי שהבהיר במאמר נוסף, הפעם בהארץ. ממתי תפקיד סגן שר הביטחון כולל חלטורה כפובליציסט?

 

וזה לא נגמר כאן: יושב ראש הקואליציה, יריב לוין - כמו דנון, גם הוא מהליכוד - מאיים בפיטורי ראש הממשלה, לא פחות. "אם נתניהו מביא הסכם עם הפלסטינים", אמר לוין בראיון, "הוא לא יוכל להמשיך להיות ראש ממשלה".

 

באותו הזמן, ציפי לבני נושאת ונותנת עם סאיב עריקאת. על מה בדיוק הם מדברים שם? פיתרון של קבע? הסדר ביניים? אין סיכוי לדעת, כי ראש ממשלת ישראל מעולם לא הציג תוכנית מדינית, ולא ברור אם יש לו אחת כזו. נתניהו אפילו לא מבהיר מי מדבר בשמו - הדנונים או ליבני, יריב לוין או עפר שלח. ובכלל, מה זה משנה? ממשלת נתניהו-בנט-לבני-לפיד החליפה מזמן את המדיניות בהתנהלות ואת הערכים באלתורים. הבעיה היא שלמציאות יש חוקים משלה. לעולם נמאס מהכיבוש, וגם מתחיל לו להימאס מהתרגילים של ביבי. החרמת ההתנחלויות מצד האירופאים הייתה רק הסנונית הראשונה.

 

בנושא האיראני הנאום של נשיא איראן רוחאני באו"ם והופעותיו בארה"ב משנים את כללי המשחק וישראל חייבת להתאים את עצמה לכללים החדשים. למרות הצהרותיו המתונות בעצרת האו"ם על ישראל להמשיך ולהתייחס לאיראן כמדינה השואפת לייצר נשק גרעיני ולעשות הכל כדי למנוע זאת. מה שאי אפשר להתעלם ממנו יותר הוא שאנו בעידן בחדש. בעיני יש כאן שתי אפשרויות: או שמדובר במסע הונאה עצום של רוחאני ואיראן או שמדובר בשינוי אסטרטגי של המדיניות האיראנית. מי שיכולים לתת את התשובה הם המודיעין והמעשים בשטח. ולכן ישראל צריכה להתעקש על תמונת מודיעין ומעשים ברורה ומתואמת ממנה אפשר יהיה להסיק איזו מבין האפשרויות שמניתי היא הנכונה.

 

נתניהו, כמעט כרגיל, מאחר לזהות את שינוי כללי המשחק ומשחק עדיין במשחק הישן. זו הייתה טעות מצדו להוציא את נציגי ישראל ממליאת האו"ם בזמן נאום רוחאני. זהו אקט בעל נופך ילדותי שלא משרת את מטרתה של ישראל בזירה הבינלאומית. על נתניהו לשתף פעולה, ולו למראית עין, עם הסיטואציה שנוצרה ובאותה נשימה להציב יעדים ברורים לקהילייה הבינלאומית על מנת שתתגייס למשימה לבלום את התגרענותה של איראן. נתניהו בחר להיות צודק, במקום להיות חכם. אני מקווה שבנאומו בעצרת האו"ם יצליח להיות גם צודק, אבל בעיקר חכם.

 

הגיע הזמן שראש הממשלה יתפוס מנהיגות. אם חברי הקואליציה מתנגדים לתהליך המדיני, נתניהו צריך להראות להם את הדלת. ואם הם נשארים, אז בתמורה למקום ליד שולחן הממשלה, עליהם לגלות לויאליות לתהליך ולויאליות לאינטרסים של מדינת ישראל. ובנוגע לאיראן, צריך להמשיך את ההתנגדות לגרעין באותה נחישות אך בסגנון חדש.

 

מקודש לחול

 

אתמול היה החג האחרון במסכת חגי תשרי. אחריו אנחנו יוצאים למסע משותף של חודש לבחירות המוניצפליות וחודשיים לבחירות הפנימיות בעבודה. מסע אינטנסיבי, מאתגר ומרתק. מסע שהוא מאבק על דמותה, אופייה ועתידה של מפלגת העבודה. מסע בסיומו נחזיר את מפלגת העבודה להיות אלטרנטיבה שלטונית ערכית ואידיאולוגית. ביום שישי האחרון כתב נחום ברנע מאמר מקיף בנושא, אני מזמין אתכם לקרוא אותו.

 

המירוץ צמוד וכל קול חשוב!

 

אני צריך אתכן ואתכם איתי, אני זקוק לכל מתנדב ומתנדבת ולכל מי שיוכל לסייע בכל דרך ועם כל האנרגיות האפשריות. בכל יום שעובר מתחזקת אצלי ההרגשה שזה אפשרי ושאנחנו נעשה את זה.

 

אנחנו ננצח. 

 

להתנדבות: יצחק (בוז'י) הרצוג / טל' 050-8975493 matehertzog@gmail.com

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית