ח'כ איציק שמולי: ניוזלטר סיום מושב קיץ: על התקציב וחוק ההסדרים, על מינוי הנגיד פרנקל, על השוויון בנטל ועוד...
 ניוזלטר סיום מושב קיץ מח"כ איציק שמולי   
המושב הראשון של הכנסת ה-19 כבר נחתם וזוהי הזדמנות מצוינת עבורי לעדכנך בסיכום קצר של פעילותי בחודשים האחרונים. אין ספק כי היה זה מושב גדוש ואינטנסיבי שעיקרו נסוב סביב המאבק בתכנית הכלכלית שהגיש שר האוצר לכנסת, אך נדונו בו גם נושאים קריטיים נוספים אשר עולים בקנה אחד עם ערכי תנועת "העבודה", ובראשם: הנפת הדגל המדיני, בלימת יוזמות אנטי-דמוקרטיות בכנסת ומימוש עקרון השוויון בנטל הצבאי והכלכלי כתנאי להמשך קיומו של החזון הציוני. במאבקים אלה ואחרים בלט יתרונה של סיעת "העבודה" כסיעה רעננה, איכותית ונחושה, אשר הצליחה גם להשיג הישגים לא מבוטלים.  

התקציב וחוק ההסדרים 

בליל ה- 29/7 אושר בכנסת תקציב המדינה. אין כל ספק כי מאז 2003 לא נראה כאן תקציב קשה ואכזרי כל כך, אך לאחר מאבק עיקש שנמשך מספר חודשים הצלחנו לבטל גזרות רבות נוספות שביקש שר האוצר להטיל על הציבור. התקציב מוכיח כי "יש עתיד" היא לא יותר מתרגיל הונאה פוליטי, וכי לפיד הוא בסך הכל הפרזנטור של מדיניות נתניהו שכנגדה הפגין ברחובות ומחה בבחירות. ישראלים רבים חשים עצמם מרומים היום ועלינו לעשות כל מאמץ כדי להשיבם חזרה אלינו, אל מפלגת העבודה, שהיא האלטרנטיבה היחידה למדיניות נתניהו.

מעבר להתנגדויות
במליאה ובוועדות הכנסת, היה לי חשוב להראות לציבור בצורה ברורה, שחור על גבי לבן את גודל הבלוף של שר האוצר ואיך הופרו כל הבטחות הבחירות שלו ושל מפלגתו. כתבתי מסמך מנומק שמציב את ההבטחות של שר האוצר בתחום הדיור, אותו אני מוביל, בנאומיו טרם הבחירות למול הצעדים שהוא נוקט כיום שפשוט לא מאפשרים לקיים אותן. אני מצרף לכם לינק למסמך ופרסום נרחב שלו בדמארקר. חשוב לי שתפיצו את המסמך לכל אלו שעדיין לא הבינו ששר האוצר עבד על כולנו בבחירות האחרונות. הקשיבו לעודד שחר מדבר על המסמך שהכנתי ברשת ב'.

התברר גם שמי שבאמת חי ב"לה לה-לנד" הוא דווקא לפיד ולא האופוזיציה באמרו כי לאחר עוד קיצוצים, גזרות ומסים שהוא מטיל עכשיו: "בעוד שנה וחצי מצבו של מעמד הביניים יהיה טוב מאי פעם". גם בנק ישראל וגם המוסד לביטוח לאומי הודיעו כבר לשר האוצר שהוא פשוט לא יודע על מה הוא מדבר: בעקבות תכנית לפיד כבר בשנת 2015 יהיו כאן גם עוד 90 אלף עניים וגם תידרשנה העלאות מסים נוספות בסדר גודל של כ- 8 מיליארד שקל.
צפו בנאומי במליאה בנושא:
 
אני עצמי הצבתי לעצמי בתחילת הדרך שני תחומים שבכוונתי להיאבק כנגדם במסגרת המאבק הכולל בהצעת שר האוצר: גזרות הדיור נגד זוגות צעירים והגזרות כנגד ציבור הקשישים: 

1.הובלת מאבק הדיור בסיעת העבודה
: לאחר מאבק עיקש במיוחד הצלחנו למנוע את שתי הגזרות המרכזיות שביקש לפיד להטיל בתחום הדיור: (1) הטלת מס רכישה אוניברסלי שהיה מייקר מידית בעשרות אלפי שקלים כל עסקה בשוק הנדל"ן; (2)
ביטול הטבות מענקי מקום לזוגות צעירים בפריפריה, לאחר שכבר רכשו דירה על סמך אותה התחייבות ממשלתית לסייע להם. 

(מפגש עם ועד הפעולה נגד ביטול מענקי הדיור לפריפריה)
 
2.מניעת הפגיעה בציבור האזרחים הוותיקים: גרסתה הראשונית של התכנית הכלכלית הכילה בתוכה פגיעה חסרת תקדים באוכלוסיית הקשישים: ייקור דמי ההשתתפות בקופות החולים, ייקור חד של תשלומי הארנונה וביטול השירותים הניתנים לקשישים הסיעודיים. לאחר פנייתם הנרגשת של קשישים סיעודיים רבים דווקא אליי, כחבר כנסת צעיר, החלטתי להוביל את המאבק הזה, שבעיני הוא בעייני גם מאבק על דמותה של המדינה ועל האופן שבו היא מתייחסת למייסדיה. יחד קיימנו הפגנות בתל אביב ובירושלים תוך פעילות נמרצת בכנסת ובתקשורת, עד שהודיע שר האוצר על הוצאת הגזרות מחוק ההסדרים. האזינו לראיון שלי ברשת ב' בנושא.

בשני המקרים הגזירות בוטלו והרפורמות נבלמו. מי אמר שאי אפשר לשנות מהאופוזיציה?
תשאלו את עשרות הפונים הצעירים והוותיקים במכתבי תודה ללשכתי. 
היכנסו לנאום ההסתייגות המלא שלי לתקציב.  
 
(בכנס חירום שאורגן בכנסת למען הגמלאים  )
 
 
המאבק הפרלמנטרי כנגד התקציב לווה גם במחאות ציבוריות ובהפגנות מחאה ברחובות. בכל פעם שניצוץ המחאה נדלק חשוב להגיע ולתמוך. רק כך, באמצעות מאבק משולב מתוך הכנסת ומחוצה לה, נוכל להביא לשינוי כיוון מהותי של המדיניות הכלכלית. ואם על הדרך נוכל גם לערער מעט את גישתו האטומה והיהירה של שר האוצר שרכב על גב הצעירים ועכשיו חונק את תקוותם ועוד מעז ללגלג עליהם (״עוד לא נולד המגאפון שיישמע בישיבת הממשלה...״)- מה טוב. צפו בראיונות שלי בתקשורת בנושא בערוץ 1, בגלצ וברדיו ללא הפסקה.
 
(בהפגנת מחאה חברתית בתל אביב)
 
במסגרת המאבק בתקציב גיבשתי הצעת חוק שתחייב את הממשלה לקבוע יעדים חברתיים בחקיקה כחלק מתהליך קביעת התקציב. כיום, נבנה תקציב המדינה כאשר לנגד העיניים עומד בעיקר השיקול הפיסקלי (כיסוי הגרעון) ואין כל התייחסות מיוחדת להשלכות החברתיות של כל צעד שננקט. אם תהיינה הממשלות מחויבות לעמוד גם ביעדים חברתיים ולא רק ביעדים כלכליים- יהווה הדבר שיקול מרכזי בעת קביעת התקציב. לכן, הצעת החוק קובעת כי לצד היעדים הכלכליים יוסיפו גם יעדים חברתיים (כמותיים ומדידים) בחקיקה. (לטור שכתבתי בנושא בעיתון "דה מרקר" ולראיון שלי בתכנית הכלכלית בערוץ הכנסת ולהצעת החוק שלי באתר הכנסת).
 
 כמה מילים לגבי מינוי הנגיד יעקב פרנקל

זו אחת השערוריות הגדולות שנראו כאן. תוך פחות משבועיים הצליחו ראש הממשלה ושר האוצר לבחור שני מועמדים שנמצאו בסופו של דבר לא ראויים לתפקיד. אבל בזמן שכולם מתעסקים בחליפון של פרנקל ובאסטרולוג של ליידרמן, החטא הקדמון טמון בעצם קיומו של תהליך בחירה פגום וחשאי מלכתחילה, אשר מבוסס במידה רבה על קרבה וחברות במקום על שקיפות ומקצועיות, וכלל אינו מבטיח כי בסופו ייבחר המועמד הטוב ביותר. למעשה, אף אחד מאיתנו לא יכול לומר מי היו בשני המקרים המועמדים הסופיים? ועל בסיס אלו קריטריונים נבחרו ונבחנו, ומדוע הועדפו פרנקל וליידרמן על פני כל השאר? 

בשנתיים האחרונות התברר כמה חשוב הוא תפקידו של הנגיד כ"שומר הסף" האחראי מול התנהלות כלכלית כושלת של הממשלה, ולנוכח התקופה הרגישה והמאתגרת שעוד לפנינו- קיומו של הליך בחירה כה לקוי הוא חמור ביותר. במקום זאת, הצעתי הצעת חוק המסדירה ומעגנת את תהליך בחירתו של הנגיד על ידי ועדת איתור מקצועית בראשות שופט בית המשפט העליון או המחוזי בדימוס. ועדה זו תבחן את המועמדים על פי קריטריונים מקצועיים ושקופים, ותביא את המלצתה לאישור הממשלה לפחות ששה שבועות לפני תום כהונת הנגיד המכהן, כך שתובטח גם תקופת חפיפה מסודרת. כנסו
לאתר עבודה שחורה לראות את ההצעה עצמה וקראו ידיעה בנושא בדמארקר ובYNET, וצפו בראיון שלי בתכנית החיסכון בערוץ 2:

 
אפשר להאזין לראיונות נוספים שלי בנושא וועדת איתור לנגיד גם בגלצ וברשת ב וברדיו תל אביב, ולטור שכתבתי בעיתון ישראל היום:

שוויון בנטל

כידוע לכם, בחודשים האחרונים ריכזתי את עבודת הסיעה בעניין השוויון בנטל וחוק הגיוס מתוך הכרה כי מפלגת העבודה היא זו שצריכה להוות ראש הגשר למתווה אסטרטגי של שותפות בנטל הביטחוני והכלכלי. ייחודה של מפלגת העבודה הוא ביכולתה לעמוד מחד על עיקרון התרומה למדינה וההשתלבות בתעסוקה ומאידך ביכולתה למצוא את אותן התאמות ופשרות נדרשות שתאפשרנה את קיומו של מודל שותפות מאוזן ומדורג. "מתווה פרי" רחוק אמנם מלהיות מושלם, אך אני מרוצה מהחלטתה של סיעת העבודה לתמוך בו מתוך הבנה של חשיבות עקרון השוויון בנטל כקריטי להמשך קיומה של המדינה.
לעיון במסמכים שהכנתי בנושא:
טבלת השוואה בין המתווים השונים, ונקודות לדיון שהתקיים על כך בישיבת הסיעה.

אני סבור שתפקידה של אופוזיציה ממלכתית, עניינית ואחראית הוא לשאול עצמה מהי טובתה של המדינה- ואני מאמין שכך הוא. בהמשך, במסגרת ישיבתנו ב"וועדת שקד" שאמונה על הכנת החוק, ננסה להכניס במתווה פרי תיקונים משמעותיים במטרה לפצות על חסרונותיו הנוכחיים.

מוזמנים לצפות ב
נאום שלי במליאה בנושא:
כמו כן מצרף לכם דברים מן התקשורת בנושא - לראיון שלי בתכנית הבוקר בגלצ וכתבה מעיתון מעריב . 

התחום המדיני 

כידוע לכם, אני חבר בצוות המכין את הוועידה המדינית, ואני מזמין אתכם להשתתף בסיורים הבאים ולהעביר אליי כל הצעה או בקשה לקראת הוועידה. לקראת הוועידה, קיימנו לאחרונה שני סיורים מרתקים נוספים: הסיור ברמת הגולן והסיור ביהודה ושומרון בהנחיית מועצת יש"ע, שבהם לקחו חלק מזכירי סניפים ופעילים מרכזיים מכל רחבי הארץ.
בסיור לרמת הגולן למדנו להכיר את ההזדמנויות ואת האתגרים שמציעה היום רמת הגולן לתושביה. לצד התנופה כלכלית והתיישבותית, רמת הגולן עדיין מתמודדת עם בעיות תעסוקה ותחבורה שמעיבים על התפתחותה. מטבע הדברים, החלק העיקרי הוקדש ללמידת המצב הצבאי וההומניטרי בסוריה, תוך התייחסות להשלכות אפשריות על ישראל ודרכי הפעולה העומדות לרשותה.

בסיור ליהודה ושומרון ניסינו לבחון את הסוגיה הפלסטינית מנקודת מבטם של המתנחלים- תושבי יו"ש. את הסיור הנחתה מועצת יש"ע. בחלקו הראשון ניתקו המארגנים את מציאות היום-יום מההקשר ומהשאלה המדינית וניסו להראות לנו מציאות חיים שהיא לכאורה נורמלית: תעשייה ויזמות מתפתחות הכוללות אפשרויות תעסוקה מגוונות, אקדמיה מפותחת עם אלפי סטודנטים ותחומי מחקר מתקדמים והתיישבות חלוצית ואידיאליסטית בישראל המקראית. בחלק השני התווכחנו על השקפת העולם, על ההקשר המדיני ועל העתיד של כולנו. תשובות, למרבה האכזבה, לא קיבלנו מראשי המתנחלים שהסתפקו במנטרה "אוסלו נכשל" ו"אין פתרון לסכסוך".

(בסיור מדיני עם חברי הסיעה ומזכירי הסניפים)
 
משבר התכנון והבנייה ביישובים הערבים והדרוזים 

משבר הדיור אינו פוסח כמובן על היישובים הערבים והדרוזים ולאחרונה אני מעורב יותר ויותר בנושא. אולי זה נשמע מוזר, אבל המדינה פשוט לא תכננה בשנים האחרונות ביישובים האלה ותוכניות המתאר שהופקדו על ידי הרשויות תקועות כבר שנים. כפועל יוצא אין כמעט אפשרות לבנות בצורה חוקית ביישובים אלה (אף לא על קרקע פרטית הרשומה בטאבו) ולייצר פתרונות דיור שיתמכו בריבוי הטבעי של האוכלוסייה. כל בקשה לבנייה או להרחבה פשוט נפסלת מראש כיוון שאין כל יכול לבדוק האם היא תואמת את תוכנית המתאר שעדיין אינה קיימת. כך, דוחפת המדינה את הצעירים ביישובים אלה (שבחלקם אף משרתים בשירות צבאי או לאומי) לבנות בלא היתר, מה שגורר כמובן צווי הריסה ובצדם קנסות כבדים של מאות אלפי שקלים.
לאחרונה אני מרבה לסייר ביישובים הדרוזים והערבים כדי לעמוד מקרוב על הבעיה ולהביא להפסקת המדיניות הפוגענית של רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון. המשוואה מבחינתי היא פשוטה: אמנם אסור לבנות בלא היתר במדינה- זה החוק ויש לשמור עליו, אבל כל עוד מדינת ישראל אינה מתכננת ביישובים (ובכך חוסמת את האפשרות החוקית להוציא היתר), יש להקפיא לאלתר את כל ההליכים המנהליים והמשפטיים שמנהלת המדינה מול צעירים אלה. בכוונתי לפעול הן במישור הפרלמנטרי והן במישור המשפטי כדי להביא למימוש מדיניות זו.

(ביקור של ועדת הכלכלה ביישוב ג'וליס)

הבחירות המוניציפליות


בתקופה האחרונה אני מסתובב הרבה בארץ- עובר בין ישוב ליישוב ופוגש את הפעילים והפעילות הנהדרים של מפלגת העבודה. הבחירות המוניציפליות כבר עומדות בפתח ואני עומד כמובן לרשותכם. כפי שאתם תמכתם בנו בבחירות האחרונות לכנסת ועברתם מצומת לצומת עם השלטים והסטיקרים בשבילנו - עכשיו תורנו לעשות זאת בשבילכם. זוהי המשימה העיקרית שלי בפגרה הקרובה של משכן הכנסת – להעמיד את עצמי לרשותכם/ן על מנת להעצים את אחיזתה של המפלגה בכל עיר וישוב.

לסיום אני רוצה לאחל לכולנו חג שמח ושנה טובה. תשע"ד מזמנת לישראל אתגרים חדשים ומורכבים. אכן, משימותינו גדולות ממידותינו אולם הישגיה יוצאי הדופן של ישראל במעט שנותינו, כמו גם אותה ישראליות הטבועה בנו, מחזקים בי את האמונה כי בכוחנו לבנות עתיד טוב יותר המבוסס על השאיפה לשלום, על החתירה לצדק ולשוויון ועל חלוקת משאבים הוגנת. אני יודע היטב את אשר מצופה מאתנו כדי לממשו: לא להירתע מחזון, לא להיכנע למשבר, לא לעשות שקר בנפשנו. את כל זה אנחנו יכולים לעשות. את כל זאת נעשה. זאת ההבטחה שאני מבטיח לעצמי היום מול דור שלם שמשתוקק להאמין מחדש.
אתם מוזמנים ליצור עמי קשר ישיר דרך הטל' הנייד שלי 054-9755547, המייל ishmuli@knesset.gov.il,   איציק שמולי | itzik shmuli 
גם העוזרים שלי עומדים לרשותכם: אייל בסון - 0506795217 , יעל אדיב - 0528282050
אתם מוזמנים גם להיכנס לעמוד הפעילות שלי באתר הכנסת ולעקוב אחרי כל הצעות החוק אותן אני מקדם.  

לקט תמונות מחלק מסיורי האחרונים: 

 
          
(עושים לייק לסימון אלפסי לראשות יקנעם יחד עם ירון חן וחברי הרשימה)
 

(תומכים בהגר פרי יגור בפרדס חנה כרכור. מאחורי הגר יש סניף פעיל ונמרץ בהנהגת מזכיר הסניף אביעד סיני וגדי פיכטמן)


(יחד עם רמי גואטה יו״ר מרחב אשקלון בהסתדרות, ישראל זיו מזכיר סניף העבודה באשקלון ויובל אבני יו״ר המשמרת הצעירה באשקלון - ב... אשקלון). 


(בקיבוץ רמת יוחנן עם אודי פלד ואחיאם שורר מנסים לשכנע את יהודה  - פעיל לשעבר לחזור למחנה העבודה בחדר האוכל של הקיבוץ)


(בקיבוץ יגור נפגש עם ברק שור, הלל לוויתן וותיקי התנועה - לומד על האתגרים והמורשת של התנועה הקיבוצית)


(בארוחת סיום צום הרמדאן בטייבה עם פואד בן אליעזר וחברים נוספים)


(במפגש עם סניף מודיעין-מכבים-רעות)


(בשדרות עם יהודית אוליאל היקרה)

 מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית