ח'כ אראל מרגלית: כמה חוקים הגשנו במושב הראשון?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

11.8.2013

 

שלום,

 

מושב הקיץ של הכנסת הסתיים השבוע, הוא סימן את ההתחלה ובעיקר את העבודה הרבה שיש לפנינו.

 

מהרגע שגמלה בלבי ההחלטה להתמודד על מקום ברשימת העבודה לכנסת ידעתי שאם אבחר ארצה להיות חבר וועדת הכספים כי שם מתקבלות ההחלטות הכי חשובות בנוגע לחיים של כולנו. אני שמח שהתאפשר לי להיות שם יחד עם חברי לסיעה ולעשות משהו אמיתי, משהו שמשנה באמת, משהו משמעותי ועקרוני.

 

המושב הזה היה קצר וגדוש. לצד המאבקים שניהלנו בוועדת הכספים, הגשנו הצעות חוק, הקמנו מספר שדולות, קראתי לחברי הכנסת לא להשתתף בפאנלים בהם לא משתתפות נשים ועוד. לא פחות חשוב, פגשתי מאות אזרחים מהצפון, הדרום והמרכז. אזרחים יצירתיים ויזמים בנפשם ובדמם אשר מחפשים כל הזמן לשפר, לתמוך, לשנות ובעיקר לבנות בכדי להבטיח את המשך צמיחתה של החברה והכלכלה בישראל.

 

לעסקים קטנים ובינוניים בישראל אין בית פוליטי, הם נמצאים בכל מקום. ועדיין בישראל 2013 עסקים קטנים ועצמאיים עוברים שיעורי בירוקרטיה מסורבלת ויקרה במקום להשקיע את מירב המאמצים בניהול העסק. לצד הקמת השדולה לעסקים קטנים ובינוניים, הגשתי גם מספר הצעות חוק.

 

החוק הראשון קובע אגרות מופחתות לעסקים קטנים (עסק שמחזור המכירות שלו קטן מ-12 מיליון ₪) - אגרות רישוי, ואגרות לביצוע פעולות במס הכנסה. מטרת החוק היא לשים את ישראל בשורה אחת עם מדינות מערביות אחרות שמייצרות ומספקות לאזרחים מנגנונים מקלים לניהול העסק והתקשרות עם רשויות המס במדינה. בתוך החוק גם דרשנו להקים מערכת מקוונת לניהול מסמכי התאגיד.

 

החוק השני מבקש להעניק פטור מרואה חשבון לעסקים קטנים. החוק קובע כי עסק קטן (שמחזור במכירות שלו מתחת ל-12 מיליון ₪), יוכל להגיש דוח מס הכנסה ללא אישור רואה חשבון. מטרת החוק היא להקל בבירוקרטיה של עסקים קטנים מול רשויות המס. גם בנושא הזה, ישראל נמצאת מאחורי המדינות המפותחות, כאשר במדינות כמו אנגליה, ארה"ב צרפת ושבדיה, זמן ההתעסקות עם מערכת המס קטנה בחצי. עלות רואה חשבון שמטפל בנושא הזה לעסק קטן היא משמעותית, וזו עלות שניתן לחסוך.

 

חוק נוסף שהגשנו במטרה לתמוך במגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל הוא, עידוד עסקים מקומיים במכרזים של רשויות מקומיות הנמצאים באזור עדיפות לאומית (בשיתוף עמותת ידיד). כיום, בחוק המכרזים הממשלתיים ישנה התייחסות לעידוד עסקים במקומות שונים במדינה, אך מכרזים של רשויות מקומיות אינם נכנסים תחת חוק המכרזים. לכן, הצענו שכאשר רשות מקומית באזור עדיפות לאומית מוציאה מכרז, היא תוכל לתת עדיפות לחברה או לאדם שגר בתחומה. הרי זה טבעי ונכון כי כשרשות מוציאה מכרז להזנה בבתי ספר, תינתן עדיפות לקבלן מקומי קטן, על פני מטבח גדול באזור אחר.

 

תנו לעבוד. עולם התעסוקה יקר לליבי ובמשך שנים פעלתי לעידוד תעסוקה ופיתוח תוכניות, מיזמים ושיתופי פעולה בשוק העבודה. הקמנו את השדולה לשילוב חרדים במעגל העבודה, השדולה למען פיתוח כלכלי וחברתי בצפון ובדרום והשדולה למען תעסוקה לבני 45+.

 

והספקנו גם להגיש חוק עידוד חזרת אמהות לעבודה (בשיתוף נעמ"ת) הקובע כי בתום חופשת הלידה של האם היא תוכל לחזור לעבודה ובעלה יקבל שלושה שבועות חופשת לידה בתשלום מביטוח לאומי. החוק יאפשר לאמהות לחזור לעבוד בתום חופשת הלידה, ויחד עם זאת לאפשר לאבות לגדל את ילדיהם שרק נולדו.

 

תוחלת החיים עולה, תפיסת הקריירה משתנה וקצבת הפנסיה כבר לא מספיקה לשנים שאחרי הפרישה. אז הגשתי את חוק "ביטול חובת הפרישה". מטרת החוק לאפשר לגברים ולנשים שהגיעו לגיל פנסיה ויכולים ורוצים, להמשיך לעבוד! החוק יאפשר לאנשים פרודוקטיביים להמשיך לעבוד לטובת קצבה פנסיונית גדולה יותר. בחודש שעבר הופיע בישראל סר קליף ריצ'רד, לא הייתי בהופעה. אומרים שהוא סחף את הקהל. וכן, הוא בן 72.

 

המושב היה קצר ורק הנחנו את היסודות. האמת? היה עמוס, אינטנסיבי, מרתק, מסעיר ובעיקר מספק. תחושה אמיתית של סיפוק ושל עשייה, תחושה של התרגשות גדולה. אני גאה להיות חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, גאה להיות נבחר ציבור, שמח על כל יום בכנסת. אני מגיע למשכן כל יום כנסת, לא נעדר, לא מאוד מתמנגל... באתי לעבוד.

 

חבר כנסת זאת שליחות.

 

שבת שלום,

שלך,

אראל


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית