ח'כ מיקי רוזנטל: סיכום מושב הקיץ של הכנסת, אוגוסט 2013

אוגוסט 2013

סיכום מושב הקיץ של הכנסת - ח"כ מיקי רוזנטל 
חברות וחברים, 
 
האמת היא שאני זז באי-נוחות. לא מפני שהמושב האחרון (שהוא הראשון שלי בכנסת) היה בלתי מוצלח. להיפך - אני מביט לאחור, מסכם לעצמי וחושב שהיה לא רע בכלל. העניין הוא שלא נוח לי לכתוב על עצמי, להתגאות, להתפאר. נהגתי בעבר לכתוב על אחרים, לתת בהם ציונים כעיתונאי. טרם התרגלתי לחלוטין למקומי החדש בעולם. בכל מקרה ״מקומי החדש״ מחייב אותי למסור דין וחשבון לכם, האנשים שבחרו בי ושלחו אותי למשימה בכנסת. 
 
הסיכום שלפניכם אינו כרונולוגי. המושב הראשון של הכנסת ה-19 היה קצר ועמד בסימן תקציב המדינה וחוק ההסדרים שנלווה אליו. על-מנת שיהיה קל להתמצא בסיכום הזה חילקנו אותו לנושאים: הצעות חוק, פעולות שעשינו
סביב תקציב המדינה ומאבקים ציבוריים.
 
אני מבקש בהזדמנות זאת להודות לעוזרי הפרלמנטריים אסף גולדפרב ונדב יסוד. כל ההישגים הם שלנו כצוות. היכן שלא הצלחנו - זו אחריות שלי בלבד. ויש גם הוכחה שיש לי צוות רציני – אתר MAKO (מאקו) בדק מי מהח"כים עונה לפניות ציבור. (לקריאת הכתבה לחצו כאן)
 
אתם מוזמנים להציע הצעות ושיפורים. כל הערה תתקבל באהבה ותשקל ברצינות.
לפנייה באמצעות המייל: mrosenthal@knesset.gov.il או בטלפקס 02-6408022,
וכמובן אצל אסף 054-4649647 / נדב 052-4246252.
 
מי שמעוניין/ מעוניינת במידע נוסף על הנושאים המפורטים בתמצית, כמו גם מי שמבקש להתעדכן באופן שוטף, מוזמן להצטרף אלינו לעמוד ה- Facebook.
הצעות חוק

רוב הצעות החוק שטרחנו עליהן ומוזכרות פה כבר הונחו על שולחן הכנסת, חלקן עדיין בעבודה. החלטתי לכלול בסיכום זה גם את הצעות החוק שטרם השלמנו על מנת לחלוק אתכם ואתכן את הנושאים שהם בליבת העיסוק שלי.
הקבוצה הראשונה של הצעות החוק נוגעות לניקיון השירות הציבורי ולמאבק לצמצום השחיתות והגברת השקיפות. ההצעות משתלבות כמובן בפעילות השדולות שהקמתי בכנסת כדי לקדם את הסוגיות הללו.
 
בכינוס הבכורה של השדולה למאבק בשחיתות כיבד אותנו בנוכחותו מבקר המדינה בדימוס, מיכה לינדנשטראוס; אורחת הכבוד בשדולה לממשל פתוח ושקיפות שעליה טרחנו בכנסת הזו הייתה שרת המשפטים ציפי לבני. בכינוס השדולות השתתפו עשרות חברי כנסת וארגונים רבים שעיסוקם בתחומים אלה.
הצעות חוק למאבק בשחיתות ולשיפור השקיפות

1. הצעת חוק הצינון לעובדי ציבור; מטפלת בנושא כאוב בציבוריות שלנו. עובדי ציבור שבכובעם הציבורי מעניקים הטבות לחברות פרטיות ואחר כך עוברים לעבוד בחברות הללו.
2. הצעת חוק שקיפות אינטרסים כספיים וגילוי עניינים של חברי הכנסת ושרים; ככל שהאינטרסים ייחשפו לציבור – כך קטנים הסיכויים למעשים בלתי-כשרים.
3. הצעת חוק שמאי רכב; בתחום זה ניגודי העניינים מקוממים. הרעיון המרכזי הוא הפרדה מוחלטת כך שחברות הביטוח לא יעסיקו שמאים ולא יוכלו להשפיע על תוכן הדו"חות שהם מכינים.
4. תיקון לחוק חופש המידע, כך שיחול גם על מוסדות להשכלה גבוהה.
5. חוק שקיפות במיסוי חברות ציבוריות, כדי למנוע תכנוני מס אגרסיביים ומתן הטבות מס מפליגות.
הצעות חוק בתחום הבריאות

נושא נוסף שקרוב ללבי הוא תחום בריאות הציבור. בחברה הישראלית פערים בלתי נסבלים. אלה מתבטאים בחלוקה בלתי-שוויונית של משאבים. אחד התחומים שבהם הפערים הללו הכי מקוממים הוא בנגישות לשירותי הבריאות. מעבר לחברותי בוועדת העבודה הרווחה והבריאות, אני מקדם מספר חוקים בתחום.
 
1. הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי- MRI בכל חדר מיון. ממש מתבקש שבכל בית חולים שיש בו חדר מיון יהיה מכשיר הדמיה.
2. הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי - אשפוז סיעודי. תמורת העלאה מזערית בתשלום ביטוח בריאות נהיה כולנו מובטחים לעת זקנה.
3. הצעת תיקון לפקודת הרוקחים- החמרת ענישה. כדי להיאבק בתופעת זייפני התרופות.
4. הצעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי- שירותי רפואה מונעת ושירותי בריאות התלמיד. להחזיר את אחיות בתי הספר לחיק השירות הציבורי. 
הצעות חוק לצימצום יוקר המחיה

1. חוק לשילוב נציגי ציבור בוועדות בעלות אופי צרכני. לא זקוק להסבר נוסף.
2. חוק הגנת הצרכן - דמי טיפול. הגבלת גובה העמלה שגובים בעלי אתרים על קניות באמצעות רשת האינטרנט.
3. חוק הגבלים העסקיים- שוק סיטונאי; למנוע מבעלי רשתות השיווק הגדולות להיות גם סיטונאי ירקות. ניגוד עניינים.
הצעות חוק לטובת אנשים עם מוגבלויות

1. חוק תקנות תעבורה- חניית נכים. לפטור נכים מתשלום בחניונים. מתבקש וצודק.
תקציב המדינה וחוק ההסדרים

סיעת העבודה ניהלה מאבק עיקש וממושך אל מול תקציב מדינה אכזרי, תקציב נטול חזון עם שלל גזירות שפוגעות ברוב המוחלט של הציבור. סימנו לעצמנו כמה יעדים במאבק. הראשון היה הקרב על הנרטיב. שר האוצר ניסה לתרץ את התקציב הגרוע בירושת קודמיו – אנחנו הצלחנו לשכנע שהבעיה היא שר האוצר. (לצפייה בנאום לחצו כאן) המאבק הזה התנהל בתקשורת, במליאה ובוועדות הכנסת. ניתן לומר שרשמנו הצלחות. רוב הציבור
מבין היום שהשר לפיד פגע בעיקר בחלשים (בניגוד לטענתו) ומשוכנע שהתקציב שהניח שר האוצר לא ישפר את מצבם.
 
היעד השני שסימנתי לעצמי היה להוציא מחוק ההסדרים ומהתקציב שורה של גזירות רעות במיוחד: מס על עקרות בית, מס על משפרי דיור, מס הכנסה אחיד בגובה 1.5% על כלל הציבור וכדומה. אנחנו הצבענו על הסעיפים הבעייתיים ביותר בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים – וחלק מהגזירות אכן בוטל.
הקואליציה ניסתה לזקוף את ההישגים לזכותה. האמת? זה לא ממש חשוב – העיקר שהפגיעה תהיה פחות נוראית ממה שתכנן שר האוצר.    
 
היעד השלישי של המאבק היה להראות לשר האוצר ובעיקר לציבור שאפשר גם אחרתשיש אלטרנטיבות. הרי תקציב המדינה הוא המכשיר השלטוני המשמעותי ביותר. הנה נאום ה I have a dream שנשאתי במליאת הכנסת. לצפייה לחצו כאן.
 
עוד אני יכול לצין בסיפוק, שאחרי מהלכים שנקטנו, השגתי בצוותא עם יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן תקציב של 40 מיליון ש"ח לסבסוד מים לקשישים. בנוסף, מנעתי מחטף של שר התקשורת שביקש לתת מתנה בשווי מאות
מילונים בדמות של חברות חדשות לבעלי הון. (להרחבה לחצו כאן)
 
מאבקים ציבוריים

מעבר לעבודת החקיקה, תפקידו המרכזי של חבר הכנסת הוא לפקח על עבודת הממשלה ולהוביל מאבקים ציבוריים. כדי לעמוד במשימה – הח"כים צריכים קודם כל להשיב לעצמם את אמון הציבור. על מנת להשיג את המטרה על
חברי הכנסת לאמץ כללי אתיקה. זו הייתה פעולתי הראשונה בכנסת: 
 
א. מאמץ לקדם כללי אתיקה מחייבים לכל תחומי הפעולה של נבחרי הציבור.(לקריאת כללי האתיקה לחצו כאן)
ב. שחיתות היא ניצול לרעה של משאב ציבורי לצרכים פרטים. סיפור המיטה המעופפת שביקש לעצמו ולרעייתו ראש הממשלה בעת טיסה קצרה, כמו גם ההוצאות המופרזות של ביבי ושרה במעון ראש הממשלה הולידו ביקורת ציבורית נרחבת וגם הצעת חוק שלי בעניין (לצפייה בכתבה בידיעות אחרונות לחצו כאן).
ג. נאבקתי בחוק המשילות, שאין בינו לבין משילות שום קשר. (לצפייה בנאום שלי מהמליאה לחצו כאן
ד. במושב זה שמתי דגש על סיוע לעובדים לעמוד על זכיותיהם. כך למשל סייעתי לעובדי HOT במאבקם להתאגד. (לכתבה בערוץ 1 על המאבק לחצו כאן)
 
תמכתי בעובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון במאבקן ובעובדי משרד החוץ (לכתבה בידיעות אחרונות אודות המאבק).
 
אני גאה במיוחד במאבק למען הישרדותה של חברת call יכול, המעסיקה אנשים עם מוגבלויות.
 
ה. הגשתי עם אחרים בג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה על סגירת התיק העיקרי נגד אביגדור ליברמן. ח"כ ליברמן הוא איש מושחת ומשחית שהצליח להתחמק ממשפט בשל רפיסות של היועץ המשפטי.(להרחבה אודות העתירה לחצו כאן).
ו. הייתי פעיל מאוד בדיונים על חוק הריכוזיות בוועדת הכספים. (להרחבה בנושא לחצו כאן)
ז. נאבקתי בכוונת כימקלים לישראל למכור את המפעל בים המלח ואת אוצרות הטבע של המדינה לחברת "פוטאש"
 
אני מודה לך על הזמן שהקדשת ומאחל כל טוב ושנה טובה,
 
מיקי
  Facebook  ​  YouTube  ​


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית