ח'כ חיליק בר: אזהרה - ניוזלטר מדיני במיוחד!

חברות וחברים יקרות ויקרים,

 

השבועיים האחרונים היו בעבורי שבועיים בהם הרגשתי שאני באמת תורם לדחיפתו של הנושא המדיני והעלאתו שוב לסדר היום כאזרח, כחבר כנסת וכמזכ"ל וכחבר מפלגת העבודה. אני רוצה לפתוח דווקא בסופם של השבועיים הללו, ברגע ובתמונה מכתבה ששודרה שלשלום במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2 ומשם נמשיך. כדי להבין מה עצבן כל כך את השר והאח נפתלי בנט תיאלצו לקרוא את הניוזלטר עד הסוף (-:

שימו לב לכתוביות והנה התמונה לפניכם:
bennet.jpg

עוד נחזור לאח בנט בסוף. מכל מקום, השבועיים האלו החלו כאשר הנחתי בכנסת את הצעת חוק "שתי המדינות". הצעת החוק הוגדרה על ידי גורמים רבים בתקשורת, כהצעת חוק תקדימית ואף היסטורית אשר באה להסדיר את עתידם ושייכותם של שטחי יהודה ושומרון רק במסגרת הסכם "שתי מדינות לשני עמים" וכי חלילה לא יחול שוב סיפוח או ניסיון לסיפוח חד צדדי של ישראל על שטחים אלו, דבר אשר יסתום את הגולל סופית על פתרון שתי המדינות היקר לכולנו.

להצעת החוק הצטרפו אלי 15 חברי כנסת, ומטרתה להוות רוח גבית לממשלה בקידום עקרון שתי המדינות ולהבטיח כי פתרון שתי המדינות יהיה הפתרון היחידי אשר באמצעותו יסתיים סכסוך הדמים בינינו לבין הפלסטינים. כל פתרון אחר מלבד פתרון שתי המדינות, יהווה פגיעה אנושה במעמדה ועתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

הצעת החוק שלי גם באה לשקף אחת ולתמיד את הרוב החד משמעי שיש בכנסת (וגם בעם) לפתרון שתי המדינות. אם קיים רוב, הרי שאין סיבה שלא לבטא זאת בחקיקה אשר תבטיח את פתרון שתי המדינות. קידום החוק יוכיח לעצמנו, לעולם הערבי, לפלסטינים ולקהילה הבין לאומית, כי אנו חפצים בפתרון שתי המדינות ומחויבים לכך גם בבית המחוקקים.

הצעת החוק נחשפה לראשונה על ידי הפרשן הבכיר, אמנון אברמוביץ, במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ  2. 

לצפייה בכתבה של אמנון אברמוביץ על הצעת החוק שלי לחצו על התמונה מטה:
channel 2 states 2.jpg

בחלק מאמצעי התקשורת הגדירו את הצעת חוק "שתי המדינות" כהצעה שיש ביכולתה או חלילה מטרתה להביך את הממשלה. הבהרתי במספר רב של אמצעי תקשורת כי אין זו הכוונה כמובן, וכי כל מטרתה של הצעת החוק הינה לשקף את הרוב הקיים בכנסת לעיקרון "שתי המדינות" וכדי לתמוך בממשלת ישראל ובהנהגת הרשות הפלסטינית ערב פתיחת המשא ומתן בין הצדדים. מצרף לעיונכם ראיון שערכו איתו בחדשות ערוץ 2 על הצעת החוק, על מטרתה ועל ההיגיון העומד מאחוריה. לצפייה בכתבה לחצו על התמונה מטה:

channel 2 interview.jpg 

 

לחצו על כותרת הכתבה הבאה גם כדי לקרוא דיווח מעניין בנושא של האתר "Times of Israel": 

times of israel - 1.jpg
מיד לאחר החשיפה בערוץ 2, בהנחתי את הצעת החוק שלחתי מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקורא לו לתמוך בהצעה המסדירה כחוק את פתרון שתי המדינות. היה זה יום לאחר החלטת האיחוד האירופי על איסור צעדים כלכליים מול חברות או עסקים הפועלים בשטחים שמעבר לגבולות '67. במכתבי אל ראש הממשלה, גיניתי את החלטת האיחוד האירופי, הגדרתי אותה כצעד שגוי ומיותר אשר לא רק פוגע במדינת ישראל, אלא שגם אין בו כדי לסייע לצד הפלסטיני או לקידום המשא ומתן בין הצדדים. כמו כן, שבתי במכתבי זה על קריאתי לראש הממשלה לתמוך בהצעת החוק שהגשתי, תוך מתן דגש כי מטרתה לתת רוח גבית למאמציו וכן לסיעות ולחברי הכנסת התומכים בפתרון שתי המדינות. מצרף לעיונכם כתבה של אריק בנדר ב"מעריב" NRG המדברת על פנייתי זו לראש הממשלה: 

nrg.jpg 

מתוך הנחה כי הצהרות, הודעות לעיתונות או הצעות חוק, לא יכולות לקדם לבדן את פתרון שתי המדינות וחיזוק המשא ומתן, החלטתי לבצע עוד מעשה אקטיבי אשר ישלח איתות מובהק של שיתוף פעולה וחיזוק המאמץ המדיני המתקיים בימים אלו ולתחילתו הרשמית של המשא ומתן שנפתח בין הצדדים. לאור זאת, יזמתי יחד עם ארגון "קול אחד" ומכון הנגב כינוס מיוחד של "השדולה לפתרון הסכסוך הישראלי - ערבי" אשר בראשה יש לי הזכות הגדולה לעמוד. לכינוס מיוחד זה של השדולה, הזמנתי (לראשונה בתולדות הכנסת) משלחת רשמית אשר מונתה על ידי הנשיא אבו מאזן, אשר מטרתה לקדם את הדיאלוג בין החברה הפלסטינית לחברה הישראלית. בראשות הוועדה שמינה הנשיא אבו מאזן, עומד מוחמד מדאני, ויחד איתו גם עבדאללה עבדאללה (סגן שר החוץ הפלסטיני לשעבר), השר לשעבר אשרף אל עג'רמי, וואליד סאלם ואליאס זנאנירי, כולם בכירים בהנהגה הפלסטינית אשר מונו לתפקידם זה בוועדה ישירות על ידי נשיא הרש"פ. אני רוצה להודות וטל הריס ונדב גלאון מקול אחד ולמולי דור ואריאל דלומי ממכון הנגב על חלקם ותרומתם ליוזמה החשובה.

לשמחתנו הרבה, נענתה המשלחת הפלסטינית לקריאתי אליהם להגיע ולהיפגש בין כותלי הכנסת עם חברי כנסת ושרים החברים או תומכים בשדולה. הסכמתם לבוא לראשונה כמשלחת רשמית מטעם הנשיא למפגש עם חברי שדולה בכנסת, עוררה עניין תקשורתי רב. יום טרם הגעתם לכנסת, הגדיר העיתון ידיעות אחרונות את הגעתם לבית המחוקקים הישראלי כ"היסטוריה במשכן". אני מצרף לעיונכם את הידיעה של צביקה ברוט בעיתון ידיעות אחרונות: 

yedioth.jpg 

גם האתר החדשותי Times of Israel הרחיב בנושא ופרסם כתבה של חביב גור מפורטת לקראת הביקור. לחצו על הכתבה לקריאתה: 

times of israel - 2.jpg 

יום למחרת הגיע, וכך גם החששות על המפגש עצמו או מביטול אפשרי ברגע האחרון מטעם הצד הפלסטיני. אך חשות אלו התבדו ובשעה 9:30 בבוקר נכנסה לכנסת המשלחת הפלסטינית ואיתה יושב ראש ועדה ושאר החברים. כינוס השדולה המיוחד והתקדימי התכנס באולם גליל אל מול עיניהם של כמאה אורחים וכן נציגי תקשורת ישראלית וזרה חסרת תקדים בהיקפה. לא פחות חשוב מכך, למפגש המיוחד של השדולה הגיעו כ-35 ח"כים ושרים בהם: השרים עמיר פרץ ויעל גרמן, סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי, וחברי הכנסת: בנימין בן אליעזר, רונן הופמן, יצחק הרצוג, משה מזרחי, מאיר שטרית, אבישי ברוורמן, דוד צור, אראל מרגלית, זהבה גלאון, יצחק כהן מש"ס, עיסאווי פריג', איציק שמולי, מיכל בירן, בועז טופורובסקי, אלעזר שטרן, מיכל רוזין, עליזה לביא, עדי קול, מוחמד ברכה, חנא סווייד, עפו אגברייה, עמר בר לב, מיקי רוזנטל, דב חנין, מירב מיכאלי, נחמן שי.

מיותר לציין כי הנוכחות העצומה שהיתה מקרב חברי הכנסת (כמעט שליש מבית המחוקקים), הוכיחה גם כי קיים עניין רב הן בהגעתה של המשלחת והן בסיוע לחיזוק המשא ומתן ולקידום פתרון שתי המדינות. לא פחות חשוב מכך, בשל העובדה שראיתי במשלחת זו משלחת רשמית (שכן היא מונתה ישירות על ידי נשיא הרש"פ), הרי שכיבדנו אותה, ולראשונה בהיסטוריה של הכנסת נערכה פגישה בה מונפים דגל ישראל והדגל הפלסטיני זה לצד זה ללא בבושה וללא מורא.

הדיון נמשך כשעתיים לעיני המצלמות והנוכחים ונאמרו בו לא מעט אמרות חשובות ומהותיות משני הצדדים, אשר את חלקן תוכלו לקרוא בכתבות שאני מצרף למטה. נוכחות של שני שרים מהממשלה, כמעט שליש מחברי הכנסת וכן הנפת הדגלים המשותפת לראשונה בכנסת ישראל, עוררו עניין תקשורתי עצום ודבר הפגישה האמורה דווח בלמעלה מחמישים רשתות תקשורת זרות, עיתונים ואתרים בעולם הערבי וכמובן בתקשורת הישראלית והפלסטינית.

אני מצרף לעיונכם דוגמיות מלמעלה מ - 100 כתבות שפורסמו בעיתונות הישראלית, הבינלאומית, הערבית והפלשתינית בנושא, בארץ ובעולם אודות כינוס השדולה שערכנו ביום רביעי בכנסת:

sky news.jpg

 

 

 

knesset times 1.jpg

 

 

alquds.jpg 

 

almanar.jpg

 

 

אגב, מפאת הצורך לשמור ככל הניתן על סודיות המפגש וכדי לא לפגוע בקיומו ובשל המהירות בה אורגן האירוע, לא עלה בידי להזמין באופן פומבי חברים כפי שאני עושה בדרך כלל ועל כך כמובן התנצלותי הכנה. 

והבטחתי לסיום מילה על התמונה של "האח" ששמתי בתחילת הניוזלטר. אם כן, שלשלום במליאה בנט צעק לעברי "ראיתי את חבר הכנסת חיליק בר, תגיד לי, אתה השתגעת?" בנט ממש יצא מדעתו כששמע שאירחתי בכנסת משלחת פלשתינית, ועוד יותר התחרפן כשלא הצליח למנוע את זה, ובכלל השתולל ששמע שהיה בחדר דגל פלשתיני לצד דגל ישראל (כאילו שאין דגל פלשתיני בבית ראש הממשלה כשהוא מארח פלשתינים). אז כנראה שהאח בנט לא ממש אוהב את הרעיון שחברי האופוזציה מסייעים לממשלה יותר ממנו לקדם את המדיניות והמאמצים שעושה ומובילה הממשלה שבה הוא יושב בנושא שתי המדינות. אתם יודעים מה? שלא יסייע, אבל שלפחות ישתדל קצת פחות להזיק, כי הוא לא מפסיק הרי להזיק לישראל ולהביך את הממשלה באמירותיו הלא אחראיות. ולכן אני פונה לבנט חזרה ושואל אותו: אני רואה את מה אתה עושה השר בנט, תגיד לי, אתה השתגעת?? 

מכל מקום, אני ממשיך ומתחייב לכל אחת ואחד מכם להמשיך ולהניף את הדגל המדיני גבוה גבוה עד כי לא ניתן יהיה להורידו מסדר היום (לחצו כדי לקרוא כתבה בנושא "העבודה חוזרת להניף את הדגל המדיני" של מזל מועלם באתר אל-מוניטור). אני גם מתחייב לעשות הכל כדי לחזק את המשא ומתן אשר התחיל בימים אלו בינינו לבין הרשות הפלסטינית, וכדי להבטיח ששום פתרון אחר לא יתקבל על הדעת למעט פתרון שתי המדינות לשני העמים, הוא הפתרון הציוני, המוסרי והנכון ביותר להבטחת עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית. 

 

שלכם תמיד ובחברות, 

ח"כ חיליק בר
מזכ"ל מפלגת העבודה
סגן יושב ראש הכנסת

hilik profile pic - 1.jpg


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית